Psychologia kliniczna to jedna z podstawowych odmian tej potężnej nauki. Została ona stworzona przede wszystkim z myślą o studentach, którzy chcieliby po zakończeniu kształcenia zająć się działalnością kliniczną. Co oznacza w praktyce prowadzenie szeroko rozumianej działalności terapeutycznej. Jeśli ciebie także interesują meandry ludzkiej psychiki wybierz również psychologię kliniczną.
Studenci podczas trwania kształcenia zetkną się między innymi z przedmiotami takimi jak: diagnoza psychologiczna pracjalnych deficytów rozwojowych, profilaktyka i terapia zachowań autodestrukcyjnych, psychologia kryzysu, psychofizjologia stosowana czy zaburzenia mowy i mówienia o różnym podłożu. Warto podkreślić, że studenci oprócz tego, że zdobędą niezbędną wiedzę, będą uczyć się, jak wykorzystywać ją w praktyce.
Psychologia kliniczna to jedna z tych propozycji, której abiturienci nie powinni obawiać się o perspektywy swojego zatrudnienia w przyszłości. Czekać na nich będą wszelkie placówki terapeutyczne, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, instytucje oświatowe, czy świetlice środowiskowe.
Studenci psychologii klinicznej szkolą się w zakresie m.in.: posługiwania się metodami diagnostyki psychologicznej; prowadzenia badań naukowych; kierowania zespołem; udzielania pomocy psychologicznej w sytuacjach trudnych; zapobiegania i korekcji przejawów patologii społecznej; prowadzenia działań resocjalizacyjnych w warunkach zinstytucjonalizowanych. Ta ścieżka kształcenia skierowana jest do osób zainteresowanych np. przyczynami i mechanizmami prowadzącymi do pojawienia się zaburzeń.
Uczestnicy zajęć zdobywają wiedzę dotyczącą np.: psychologii ogólnej, teorii osobowości, psychometrii, poradnictwa psychologicznego, zasad komunikowania się indywidualnego i społecznego, psychoterapii, psychoprofilaktyki czy standardów konstruowania metod diagnostyki psychologicznej. W programie psychologii klinicznej znajdują się przedmioty poświęcone m.in.: uzależnieniom, psychozom, zaburzeniom lękowym czy zaburzeniom zachowania i osobowości.
W programie studiów na psychologii klinicznej znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Krakowie, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: metod diagnozy, psychoprofilaktyki i form psychoterapii; zasad przeprowadzania interwencji kryzysowej; rodzajów zaburzeń psychicznych oraz sposobów ich leczenia.
Studia na psychologii klinicznej przygotowują absolwentów do pracy w różnorodnych obszarach pracy psychologa – w tym m.in. w: szkolnictwie, ochronie zdrowia, ośrodkach penitencjarnych, zakładach pracy, służbach wojskowych i policyjnych, w marketingu, reklamie czy mediach. Ponadto kompetencje tych osób cenione są również w instytucjach naukowo-badawczych. Absolwenci tej ścieżki kształcenia są również przygotowani do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej lub doradczej.
Absolwent psychologii klinicznej może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Psychologia kliniczna to ścieżka kształcenia, którą w Krakowie można studiować w ramach kierunku psychologia.
Absolwenci psychologii rozumieją m.in. indywidualne różnice występujące między pacjentami oraz klientami, a także stosują się do sprawdzonych trendów psychologicznych. Studia na tym kierunku mają charakter interdyscyplinarny i skierowane są w szczególności do osób zainteresowanych m.in.: psychopatologią, marketingiem, komunikacją społeczną, zarządzaniem czy działalnością profilaktyczną w obszarze zdrowia.
Studenci tego kierunku poznają specjalistyczną terminologię stosowaną w profesjonalnym środowisku psychologicznym, dzięki czemu mogą oni prowadzić efektywną współpracę z lekarzami specjalistami. Ponadto kompetencje psychologów cenione są m.in. w: nowoczesnych przedsiębiorstwach, ośrodkach szkoleniowych czy instytucjach kultury. Osoby, które ukończyły ten kierunek, mogą także prowadzić własną działalność gospodarczą.
Dowiedz się więcej: psychologia studia w Krakowie
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Krakowie