Dziś studia socjologiczne cieszą się coraz większą popularnością. Warto zadbać jednak o wyspecjalizowanie swojej wiedzy i dostosowanie jej do standardów współczesności. Mogą pomóc w tym kierunki takie jak socjologia cyfrowa. Ich celem jest przede wszystkim wykształcenie badaczy, którzy swobodnie posługiwać się będą narzędziami cyfrowymi i wykorzystywania ich w analizie różnorodnych zjawisk społecznych.
Uczelnie w Warszawie dbają więc o to, by programy kształcenia były jak najbardziej nowoczesne. Studenci uczestniczyć będą w wykładach i ćwiczeniach, które pozwolą na pogłębione rozumienie zmian zachodzących we współczesnych społeczeństwach. Studenci poznawać będą nie tylko możliwości, jakie towarzyszą rozwojowi cyfrowemu, lecz również zagrożenia z nim związane. Studia na kierunku socjologia cyfrowa pozwolą więc usystematyzować i wzbogacić wiedzę z obszaru nauk socjologicznych.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku socjologia cyfrowa możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
Studenci, którzy dysponują już tytułem zawodowym licencjata lub magistra mogą wybrać między innymi kierunek taki jak socjologia cyfrowa na uczelniach w Warszawie. Ma on formę kształcenia II stopnia i pozwala uzupełnić, rozszerzyć oraz usystematyzować wiedzę socjologiczną. Studia magisterskie na tym kierunku pozwolą również przygotować się do obrony najważniejszej pracy dyplomowej.
Dziś najpopularniejszym trybem kształcenia wyższego wciąż są studia stacjonarne. To właśnie w nim rozpoczniesz również kierunek socjologia cyfrowa. Taka forma nauki spodoba się osobom, które chcą uniknąć opłat za czesne na państwowej uczelni oraz które cenią sobie regularne zdobywanie wiedzy podczas zajęć organizowanych od poniedziałku do piątku.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza, jaką otrzymują studenci, dotyczy między innymi najważniejszych międzynarodowych i krajowych badań socjologicznych odnoszących się do socjologii cyfrowej, podstaw prawa związanego z ochroną danych osobowych, wykorzystaniem nowych technologii, patentami czy więzów społecznych w środowisku cyfrowym.
A jakie umiejętności otrzymają studenci socjologii cyfrowej? Podstawowe kwalifikacje informatyczne pozwalające na poruszanie się w świecie cyfrowym i ułatwiające komunikację międzydziedzinową, umiejętność krytycznej i refleksyjnej analizy konsekwencji zastosowania technologii informacyjnych i algorytmów we współczesnych społeczeństwach czy posługiwanie się programami umożliwiającymi analizę danych cyfrowych.