1. Typ i tryb studiów
Kierunek akustyka można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarny. Pierwsza opcja będzie idealnym wyborem dla osób, które chcą w pełni poświęcić się nauce. Jeżeli natomiast zależy Ci na połączeniu innych aktywności, na przykład pracy zawodowej, ze zdobywaniem wykształcenia to zdecyduj się na studia zaoczne.
Studenci, którzy aplikują na powyższe studia zdobędą przede wszystkim wszechstronne wykształcenie fizyczne.
Studia na kierunku akustyka możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
W czasie studiów na kierunku akustyka będziesz miał okazję zdobyć wszechstronną i kompleksową wiedzę z zakresu nauk technicznych, fizycznych i matematycznych. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów oscylujących wokół tych tematów, między innymi:
-
elektryczność i magnetyzm
-
wprowadzenie do akustyki
-
elektronika
-
akustyka mowy
-
audiometria totalna
Jako student dowiesz się więcej na temat teorii drgań oraz rozwiniesz swoje zdolności z zakresu fizyki, co pozwoli Ci zrozumieć proces powstawania hałasu i jego wpływu na słuch. Program nauczania zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną listę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
Oprócz wiedzy teoretycznej, w czasie studiów wykształcisz cenne umiejętności praktyczne. Przede wszystkim nauczysz się odpowiedniej diagnostyki i badania słuchu. Ponadto, poznasz specyfikę działania aparatów słuchowych i dowiesz się jak dobierać je do konkretnego pacjenta.
W siatce zajęć znajdzie się także lektorat z języka obcego, dzięki któremu rozwiniesz swoje zdolności językowe i zwiększysz swoje szanse na międzynarodową karierę.
4. Dla kogo ten kierunek
Studia magisterskie na kierunku Akustyka to ciekawa propozycja dla absolwentów Reżyserii dźwięku lub kierunków pokrewnych, takich jak: fizyka, matematyka czy informatyka. Chcesz wiedzieć jak powstają fale akustyczne i jak się je wykorzystuje we współczesnej nauce?
Dzięki studiom na kierunku Akustyka dowiesz się tego i wiele więcej! Jeżeli zatem myślisz o ciekawych studiach magisterskich to Akustyka może być świetnym początkiem Twojej przyszłej kariery w tym zakresie!
5. Gdzie studiować akustykę
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek akustyka: