Optyka okularowa inaczej znana jest jako optometria. Zapytasz pewnie: a czym to się różni od optyki? Sama optyka jest działem fizyki zajmującym się badaniem natury światła, jego emisją, prawami jakimi się rządzi, jak oddziałuje z materią oraz jak przez owe materie jest pochłaniane. Niegdyś optyka zajmowała się badaniem jedynie światła rejestrowalnego przez oko ludzkie, natomiast wraz z upływem lat i rozwojem technologii bada również promieniowanie elektromagnetyczne - ultrafiolet i podczerwień, które nazywane są światłem niewidzialnym.
1. Tryb i typ studiów
Jeżeli wybierasz studia takie jak optyka okularowa z elementami optometrii, to musisz liczyć się z tym, że kształcić się będziesz wyłącznie w trybie stacjonarnym. To wciąż najbardziej popularna forma nauki, która ma całkiem sporo plusów: na zajęcia uczęszczać będziesz od poniedziałku do piątku, więc wiedzę zdobędziesz w sposób systematyczny. Będziesz mieć możliwość aktywnego omawiania problemów dydaktycznych z wykładowcami. Unikniesz dodatkowych opłat za czesne.
Studia na kierunku Optyka okularowa możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Program studiów i przedmioty
Studia na kierunku optyka okularowa z elementami optometrii będą dla ciebie idealne, jeśli chciałbyś zdobyć interdyscyplinarne wykształcenie fizyczno-medyczne. Z jednej strony specjalizować się będziesz w diagnostyce i terapii chorób widzenia.
Z drugiej – podczas trwania wszystkich aktywności zawodowych musisz operować rozbudowaną wiedzą fizyczną z zakresu optyki właśnie. W praktyce oznacza to, że w siatce dydaktycznej odnajdziesz wiele interdyscyplinarnych treści kształcenia. Można zaliczyć do nich przykładowo:
-
fizykę procesu widzenia;
-
anatomię człowieka;
-
analizę różnorodnych wad wzroku.
Dzięki swojej rozległej wiedzy będziesz doskonale wiedział, jak walczyć z chorobami, które występują w obrębie narządu wzroku. Studia na tym kierunku nauczą cię, jak przeprowadzać szczegółowe diagnostyki oraz jakie wyroby medyczne dobrać, dzięki którym korekcja widzenia będzie dla pacjentów bezproblemowa. Czas trwania kształcenia rozwinie także twoje kompetencje miękkie, które niezbędne są podczas aktywnej pracy z osobami, które zmagają się z różnorodnymi schorzeniami.
3. Dla kogo ten kierunek
Jak widzisz, kierunek studiów optyka okularowa, ma ścisły związek z obszarem nauk medycznych, więc aby wstąpić w szeregi jego studentów, powineneś się upewnić, czy rzeczywiście biologia, chemia i fizyka były w szkole Twoimi mocnymi stronami, ponieważ w dużej mierze na tych studiach będziesz miał do czynienia właśnie z tymi naukami.
4. Gdzie studiować Optykę okularową
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Optyka okularowa: