1. Typ i tryb studiów
Kierunek edukacja artystyczna można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować głównie wokół nauk artystycznych i pedagogicznych.
Studia na kierunku edukacja artystyczna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku edukacja artystyczna będziesz miał możliwość korzystania z szerokiej oferty zajęć i wykładów akademickich, w której znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
Grafika/ Grafika cyfrowa
-
Multimedia
-
Projektowanie wstępne
-
Struktury wizualne
Program kształcenia zakłada również realizacje obieralnych modułów specjalnościowych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
Studia na powyższym kierunku będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu wykształcisz wiele cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych.
Przede wszystkim rozwiniesz swoje zdolności artystyczne z zakresu sztuk plastycznych i wizualnych. Ponadto zyskasz kompetencje pedagogiczne i dydaktyczne, które wykorzystasz podczas prowadzenia zajęć edukacyjnych.
Studenci rozwiną także zdolności językowe, co zwiększy ich szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
4. Dla kogo ten kierunek
Wyrażanie siebie poprzez sztukę było powszechne już w czasach prehistorycznych. Świadczą o tym między innymi liczne rysunki zdobiące ściany jaskiń zamieszkanych wówczas przez naszych praprzodków.
Wtedy też powstawały pierwsze instrumenty muzyczne mające urozmaicać ludziom czas wolny, zagrzewać wojowników do walki, czy odstraszać dzikie zwierzęta. Podobno fale dźwiękowe o odpowiednim natężeniu są w stanie podnieść iloraz inteligencji słuchającego o kilka punktów, niestety tylko na czas odtwarzania utworu.
Muzyka relaksacyjna jest nieocenioną pomocą w pracy z nadpobudliwymi dziećmi, a czytanie najmłodszym bajek o terapeutycznym zabarwieniu pomaga zrozumieć i zaakceptować towarzyszące im emocje, czyniąc ich w przyszłości bardziej odpornymi na niekorzystne bodźce zewnętrzne ludźmi.
Studia na kierunku edukacja artystyczna zostały stworzone, aby poszerzyć grono pedagogiczne o osoby wyspecjalizowane w pomocy osobom potrzebującym i dzieciom poprzez umiejętność wykorzystywania sztuk pięknych.
Jeśli bliscy od zawsze ci powtarzali, że podziwiają twoją ogromną empatię i wrażliwość, a wykonywane przez ciebie prace plastyczne zdobywały najwyższe noty od nauczycieli - studia na kierunku edukacja artystyczna są stworzone dla ciebie!
5. Gdzie studiować edukację artystyczną
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek edukacja artystyczna: