Studia na kierunku analityka medyczna to studia podyplomowe, których program kształcenia zazwyczaj trwa 1,5 roku.
Studia na kierunku analityka medyczna - studia podyplomowe | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | zjazdy |
Poziom studiów | studia podyplomowe |
Uczelnie
Studia na kierunku analityka medyczna - studia podyplomowe możesz podjąć na | analityka medyczna - studia podyplomowe - uczelnie >
Kierunek przeznaczony jest przede wszystkim dla absolwentów kierunków biologicznych i biotechnologicznych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną i wzmocnić umiejętności praktyczne w zakresie analityki medycznej. Studia mogą także zainteresować pracowników laboratoriów medycznych, którzy dążą do ciągłego rozwoju swoich kompetencji zawodowych.
Studia na kierunku analityka medyczna ze względu na swój naukowy charakter mogą mieć zwiększone wymagania rekrutacyjne. Przeważnie są one dostępne dla osób, które ukończyły studia I lub II stopnia na specjalizacji związanej z biologią lub biotechnologią. Nauka może się wiązać z dodatkowymi kosztami, takimi jak czesne czy opłaty rekrutacyjne. Kandydaci często oprócz zgłoszenia w formie online lub osobistej powinni dostarczyć komplet dokumentów wymaganych przez uczelnię. Warto także pamiętać, że kierunek może nie zostać otwarty, jeśli nie zgłosi się odpowiednia liczba chętnych.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Zajęcia na kierunku analityka medyczna realizowane są w trybie niestacjonarnym. Wiedzę teoretyczną studenci zdobywają podczas wykładów prowadzonych najczęściej przez wykwalifikowaną kadrę uczelni, a umiejętności praktyczne trenują na ćwiczeniach. W programie może być uwzględniona również praktyka zawodowa. Często jest ona realizowana w jednostkach zewnętrznych w czasie roku akademickiego i wakacji. Z praktyk wakacyjnych mogą być czasem zwolnione osoby, które pracują i zdobywają doświadczenie w laboratoriach medycznych.
Studia na kierunku analityka medyczna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studenci kierunku analityka medyczna otrzymują wiedzę niezbędną do wykonywania badań i analizy wyników w laboratoriach. Mogą zapoznać się z podstawami diagnostyki i przećwiczyć różne metody diagnostyczne. Zajęcia z toksykologii pozwalają studentom na zdobycie wiedzy o truciznach i toksynach, a także metodach ich wykrywania. Słuchacze mogą często także prześledzić cały proces prowadzenia badań, od pobierania materiału do interpretacji wyników. W trakcie zajęć mogą się dowiedzieć jak transportować i przechowywać próbki materiału. Wykładowcy często pokazują jak odpowiednio skalibrować urządzenia do pracy i jak dobrać odczynniki do badań. W programie zajęć praktycznych mogą się pojawić ćwiczenia z oznaczeń np. stężenia glukozy, białka czy elektrolitów. Studenci mają także możliwość wykonania przesiewowego badania moczu za pomocą obserwacji i pasków testowych oraz badań hematologicznych i rozmazów krwi.
Przedmioty, które mogą się pojawić w programie studiów na kierunku analityka medyczna, to np.:
W trakcie zajęć studenci mogą zdobyć wiedzę na temat zasad BHP i odpowiednich zachowań w laboratoriach. Często uczą się także, jak prowadzić i archiwizować dokumentację oraz jak chronić informacje i dane osobowe pacjentów zawarte w dokumentach.
Studia na kierunku analityka medyczna trwają przeważnie 1,5 roku (studia podyplomowe).
Absolwenci kierunku analityka medyczna są przygotowani do pracy w zawodzie. Mogą szukać pracy w laboratoriach medycznych i placówkach badawczych. Analitycy medyczni potrzebni są m.in. w szpitalach i ośrodkach związanych z wykonywaniem badań zebranych od pacjentów próbek. Studia mogą się także przyczynić do otrzymania awansu w obecnym miejscy pracy i wzmocnienia pozycji absolwenta na rynku pracy.
Możliwości zatrudnienia po ukończeniu kierunku analityka medyczna to m.in.:
Na Śląsku powiedzieli mi że trzeba czekać. 🤔 Tylko już zaraz sierpień więc nie wiem na co 😤
Z kiedy ta informacja?
Dzwoniłam w tamtym tygodniu.
Nie rozumiem tyle chętnych, a oni nic. Otwierają wszystko jak leci a tego akurat nie :/
Na 99% nikt nigdy tych studiów już nie otworzy. Jak widać żadna uczelnia nie jest chętna mimo licznych chętnych. Pozostają tylko studia 5-letnie, bo te podyplomówki to tylko bezcelowe czekanie na cud…
Ponawiam pytanie dot. podyplomówek. Wiadomo jak to wygląda na innych uczelniach? Oraz pisał ktoś do ministerstwa zdrowia?
Czy ktoś coś wie na temat podyplomowki na innych uczelniach?
Żadna uczelnia nie jest chętna na otwarcie podyplomówek.
A dlaczego?
Każda uczelnia sama decyduje o otwarciu danego kierunku. Ostatnio na stronie sejmu pojawiła się interpelacja z dnia 16.04.2024 na temat studiów podyplomowych z Analityki Medycznej i zawarto informację, że „pismem z dnia 20 listopada 2023 Minister Zdrowia przekazał Rektorom Uczelni prowadzących kształcenie na kierunku analityka medyczna informację, iż do Ministerstwa Zdrowia wpływają liczne zapytania dot. możliwości rozpoczęcia studiów podyplomowych w zakresie analityki medycznej przez pracowników laboratoriów diagnostycznych posiadających tytuł magistra na ww. kierunkach studiów”. Widziałem że tylko Bydgoszcz poinformował, że w sierpniu 2024 podejmą decyzję o otwarciu 5-letniej wieczorowej/weekendowej Analityki Medycznej dla pracowników MLD. Podyplomówek już moim zdaniem na 100% nie otworzą. Do końca 2028 roku coraz mniej czasu i jeśli ktoś chce być Diagnostą Laboratoryjnym to pozostaje rozpoczęcie 5-letnich studiów z Analityki Medycznej. Szkoda tracić bezsensownie czas na otwarcie podyplomówek.
Podasz numer interpelacji o której wspominasz? :)
Numer interpelacji: RKM.050.4.2024
interpelacje. sejm. gov. pl /interpelacje10.nsf/0/64169EE6704DC9ADC1258B0400220F5F/%24File/ODP%20%20_K10INT458.pdf
Co jest z tymi diagnostami że tak bardzo blokują studia podyplomowe? To jakiś żart, uniemożliwiają zrobienie studiów bo tak się im widzi, mimo że weszło rozporządzenie, że można takie studia zrobić?
Czy posiada ktoś jakieś nowe informacje czy kierunek zostanie otworzony?
Też czekam na jakieś informacje
Dostalam informację, że analitycy blokują te studia i nie ma szans na otworzenie ;/
Od jakiej uczelni?
Też jestem ciekawa. Ponadto nie wiem jak analitycy moga blokować możliwości otwarcia kierunku który jest zgodny z prawem.
KRDL blokuje. Próbowałam podjąć z nimi rozmowę, ale racjonalnych argumentów brak i czułam się jakbym rozmawiała ze ścianą. Lobby diagnostyczne jest bardzo silne w naszym kraju niestety. A wielka szkoda. Może jednak jeszcze się coś zmieni po zmianie Ministra Zdrowia :)
Czy gdzieś prócz Bydgoszczy pojawiły się informacje?
Widziałam właśnie tylko w Bydgoszczy, na innych stronach cisza. Chyba, że coś przeoczyłam
Dzwoniłem do Katowic ostatnio i powiedzieli ze planują otworzyć dopiero na luty lub październik 2024.
Czy ktoś to potwierdzi? :)
To juz pewne, że otworzą?
Czy nadal nic nie wiadomo?
Trzeba dzwonic po uczelniach i mówić, że jesteśmy zainteresowani, ponieważ dzwonilam i Pani stwierdziła, ze nie otwierają bo nie ma chętnych.
Jak na razie Bydgoszcz podał informacje że w semestrze zimowym 2023/2024 nie otwierają.
Do jakich uczelni dzwoniłaś?
Ja pisałam na uczelnie w Szczecinie Rzeszowie Lublinie Katowicach Poznaniu Toruniu i odpisywali że nie mają póki co takiego zamiaru , prócz Katowic od których na nie dostałam odpowiedzi .
Katowice nie wiedza czy nie odpisali?
Nie odpisali ale wydział farmaceutyczny to stan umysłu 😅
Czy ktoś ma jakieś aktualne informacje?
Czy ktoś już ma nowe informacje? :)
W roku 2023/2024 jeszcze nie ma informacji, podobniez coś będzie wiadomo w okolicach maja
Jak się coś pojawi dasz znać tutaj w komentarzu ? ;)
Czy w roku 2022/2023 uruchamiana będzie gdzieś rekrutacja na podyplomowe studia z analityki medycznej?
Tez chciałabym to wiedzieć !!!! Proszę daj znać jeśli coś znalazłaś
Nie ukrywam że jestem po 5 letniej dziennej biologi medycznej z elementami diagnostyki. Studia podyplomowe sa dla mnie niezbędne, abym mogl pracowac w laboratorium. Są nowe przepisy, mam możliwosc zrobienia podyplomowo analityki medycznej, tylko gdzie jest taka możliwość. Proszę o informacje czy będzie to możliwe.