Opieka położnicza w życiu kobiety, dziecka i całej rodziny odgrywa niejednokrotnie kluczową rolę. Położna staje się wsparciem nie tylko w okresie przedporodowym, ale przede wszystkim po porodzie, kiedy trzyma pieczę nad dobrostanem matki i dziecka. Studia drugiego stopnia pozwalają zdobyć dodatkowe kompetencje, dzięki którym absolwenci stają się specjalistami w swojej dziedzinie.
Kierunki studiów w Gdańsku takie jak położnictwo poszukują kandydatów pełnych empatii, ale i odporności na stres. W tym zawodzie musisz myśleć zdroworozsądkowo i działać racjonalnie nawet w sytuacjach ekstremalnych. Na studia tego typu mogą się dostać absolwenci posiadający już tytuł licencjata lub magistra nauk medycznych. Studia położnicze są idealne dla osób z powołaniem do niesienia pomocy dziecku i matce, a także do prowadzenia edukacji seksualnej.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku położnictwo możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku położnictwo w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
Program studiów i przedmioty
Położnictwo to kierunek w znacznej części sfeminizowany. Studia drugiego stopnia w tej dziedzinie medycznej umożliwiają poszerzenie zdobytych już informacji oraz rozwinięcie dodatkowych umiejętności. Kompleksowe kształcenie łączy nauki medyczne z położnictwem i ginekologią. Studenci przygotowywani są również do samodzielnego ordynowania leków i wypisywania recept zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem właściwego ministra. W planie zajęć znajdziesz takie przedmioty jak:
-
podstawy dydaktyki i dydaktyka medyczna
-
zarządzanie w położnictwie
-
specjalistyczna opieka położnicza nad ciężarną, rodzącą i położnicą z chorobą współistniejącą
-
onkologia ginekologiczna
-
techniki emisji głosu
Studenci zdobywają potrzebną wiedzę i umiejętności, które umożliwią rozpoznawanie i monitorowanie ciąży prawidłowej, samodzielne przyjęcie porodu siłami natury oraz wykrywanie stanów, które odbiegają od normy u matki i jej dziecka w okresie ciąży, porodu i połogu. Zajęcia w dużej części odbywają się w szpitalach bądź specjalistycznych klinikach.
Gdzie studiować na kierunku położnictwo w Trójmieście
Kierunek położnictwo (studia II stopnia) - uczelnie w Trójmieście:
czytaj dalej uczelnie w Trójmieście