Pielęgniarstwo studia I stopnia - Gdańsk

Pielęgniarstwo studia I stopnia - Gdańsk

Studia na kierunku pielęgniarstwo w Gdańsku | Gdyni | Sopocie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
I stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku

Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku

Pielęgniarstwo stopień: (I) , czas trwania: 3 lata ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku

Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku

Pielęgniarstwo stopień: (I) , czas trwania: 3 lata ,
forma: stacjonarne

Gdański Uniwersytet Medyczny

Pielęgniarstwo stopień: (I) (II) , czas trwania: 2 lata • 3 lata ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

24.04.2024

Pielęgniarstwo studia I stopnia Gdańsk | woj. pomorskie

Pielęgniarstwo w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie). Studia można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej).

Pielęgniarstwo studia I stopnia - Gdańsk
Studia na kierunku pielęgniarstwo w Gdańsku | Gdyni | Sopocie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

W czasie studiów na kierunku pielęgniarstwo studenci nauczą się diagnostyki, analizy badań laboratoryjnych oraz wdrażania odpowiedniego leczenia. Ponadto poznają zasady pielęgnacji pacjenta oraz podejmowania działań na rzecz promowania zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Nauczą się także udzielania pierwszej pomocy, zaopatrywania ran oraz wykonywania podstawowych badań medycznych. 
Absolwenci znajdą zatrudnienie w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, zakładach POZ, domach opieki społecznej, żłobkach, domach dziecka, uzdrowiskach i sanatoriach, czy w hospicjach.


Uczelnie

W Trójmieście pielęgniarstwo (studia I stopnia) możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku.

 

Jakie są wymagania na studia I stopnia (licencjackie) na kierunku pielęgniarstwo w Gdańsku

Kandydaci na kierunki studiów w Gdańsku takie jak pielęgniarstwo muszą spełnić określone wymagania kwalifikacyjne. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów (język polski, matematyka, język obcy nowożytny), musisz zdawać na poziomie rozszerzonym bądź podstawowym biologię oraz jeden przedmiot do wyboru taki jak chemia, fizyka bądź matematyka.

W procesie rekrutacji na studia na kierunku pielęgniarstwo w Trójmieście najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

  • biologia,
  • chemia,
  • fizyka,
  • matematyka.

Uczelnie publiczne prowadzą ranking punktowy, a miejsce na studiach medycznych zapewniają sobie tylko najlepsi. W dalszych etapach rekrutacyjnych będziesz musiał/a przedstawić wyniki badań lekarskich, które poświadczą brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU PIELĘGNIARSTWO?

Zawód pielęgniarki bądź pielęgniarza należy do jednych z najtrudniejszych i najbardziej wymagających. Osoby pracujące w branży medycznej stają na linii frontu w przypadku choroby, wypadku, katastrofy, pandemii. Zajmują się one pacjentem w trakcie jego leczenia i rehabilitacji, ale także dążą do zachowania zdrowia poprzez promocję zdrowego trybu życia.

Studia medyczne są przeznaczone dla pasjonatów i osób z powołaniem do chronienia i ratowania życia. Studenci muszą być nastawieni na nieustanne dokształcanie, pracę w stresie, działanie w chaosie. Kierunek umożliwia zdobycie najważniejszych cech i umiejętności takich jak zorganizowanie czy szybkie i racjonalne podejmowanie decyzji. Rozwiniesz swoją komunikatywność, zdolność do pracy w zespole, a także umiejętności kierownicze.

 

Typ i tryb studiów


Studia na kierunku pielęgniarstwo możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku pielęgniarstwo w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata. 

Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

Program studiów i przedmioty

Studia medyczne w zakresie pielęgniarstwa cieszą się dużą popularnością. Interdyscyplinarny kierunek łączy ogólną wiedzę medyczną ze szczegółową wiedzą pielęgniarską. Bogaty program kształcenia umożliwia zdobycie najważniejszych umiejętności, niezbędnych do podjęcia pracy zawodowej. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak:

  • patologia
  • biochemia i biofizyka
  • filozofia i etyka zawodu pielęgniarki
  • promocja zdrowia
  • badania fizykalne
  • choroby wewnętrzne i pielęgniarstwo internistyczne
  • psychiatria i pielęgniarstwo psychiatryczne
  • ginekologia i pielęgniarstwo położniczo-ginekologiczne

Program składa się z nauk podstawowych, społecznych, nauk w zakresie podstaw opieki pielęgniarskiej oraz nauk w zakresie opieki specjalistycznej. Zajęcia odbywają się zarówno na uczelni, jak i w szpitalach bądź klinikach, a teoretyczne kształcenie wsparte jest wielogodzinną praktyką zawodową.

 

Gdzie studiować na kierunku pielęgniarstwo w Trójmieście

Kierunek pielęgniarstwo (studia I stopnia) - uczelnie w Trójmieście:

czytaj dalej uczelnie w Trójmieście

Uczelnie w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - kierunek pielęgniarstwo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Gdański Uniwersytet Medyczny (Wydział Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku stacjonarne, niestacjonarne I stopnia więcej
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku stacjonarne I stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku pielęgniarstwo w Trójmieście, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Kierunek pielęgniarstwo w Gdańsku możesz realizować w trakcie dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień trwa trzy lata, czyli sześć semestrów, i kończy się egzaminem, który gwarantuje Ci dyplom licencjata. Ukończenie studiów licencjackich umożliwia rozpoczęcie pracy zawodowej, a także dalsze kształcenie na studiach magisterskich.

Pielęgniarstwo w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat / licencjat pielęgniarstwa
studia II stopnia 2 lata magister pielęgniarstwa

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU PIELĘGNIARSTWO?

Absolwenci kierunku świadczą opiekę zdrowotną oraz zajmują się promocją i edukacją zdrowotną. W pracy zawodowej wykonują świadczenia zapobiegawcze, diagnostyczne, lecznicze i rehabilitacyjne w zgodzie z obowiązującymi przepisami, rozpoznają potrzeby zdrowotne jednostki, grupy lub zbiorowości, wspierają jednostki, rodziny i grupy społeczne w prowadzeniu zdrowego stylu życia.

Studia w Gdańsku w zakresie pielęgniarstwa umożliwiają zatrudnienie w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, zwłaszcza w:

  • szpitalach
  • zakładach podstawowej opieki zdrowotnej
  • zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych
  • ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej

 

Absolwenci pracują samodzielnie lub w porozumieniu z lekarzami. Zatrudniani są także w żłobkach, gabinetach rehabilitacyjnych, w domach opieki społecznej.

Aktualności rekrutacyjne

komentarze (0)