Logopedzi są specjalistami, którzy każdego dnia starają się poprawić komfort życia osób z zaburzeniami mowy oraz wspomóc rozwój komunikacyjny i społeczny dzieci. Logopedię można nazwać nauką interdyscyplinarną, bowiem z powodzeniem znajduje wspólny mianownik dla takich dziedzin, jak między innymi pedagogika, psychologia czy neurobiologia.
Studenci tego kierunku przyszłości uczą się wdrażania specjalistycznych działań, mających na celu wspomaganie rozwoju mowy w obszarze fonetycznym, leksykalnym oraz gramatycznym, szczególnie u dzieci z wadami rozwojowymi oraz zaburzeniami wpływającymi na nieprawidłowe wykształcenie aparatu mowy.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku logopedia możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studia na kierunku logopedia w Krakowie są dwustopniowe. Studia pierwszego stopnia składają się z sześciu semestrów, co w praktyce oznacza, że będziesz uczył się przez trzy lata, a następnie otrzymasz dyplom z tytułem licencjata. Studia magisterskie drugiego stopnia będą trwały dwa lata i odpowiedzą na potrzeby osób głodne wiedzy, które chcą poszerzać swoje kwalifikacje.
Kierunek logopedia w Krakowie realizowany jest w ramach trybu stacjonarnego, który zwykle stanowi przedmiot zainteresowania większości kandydatów. Studia dzienne odbywają się od poniedziałku do piątku podczas tygodnia roboczego.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na kierunku logopedia w Krakowie umożliwią ci zdobywanie gruntownego wykształcenia z zakresu kilku dziedzin nauki, tworzących jedną całość. Studenci nauczą się technik pracy z dziećmi, borykającymi się z zaburzeniami w obszarze mowy, zdobędą wiedzę na temat psychologii rozwoju człowieka.
Dowiedzą się także nieco o technikach wczesnego rozpoznawania zaburzeń logopedycznych, a ponadto nauczą się rozpoznawania oligofazji, braku płynności mówienia, mutyzmu wybiórczego oraz autyzmu.
Interdyscyplinarna wiedza zdobyta podczas studiów pozwoli absolwentom na dokonywanie trafnej diagnozy, a następnie wdrożenia właściwych działań terapeutycznych z wykorzystaniem nowoczesnych technik i aparatury logopedycznej.