Rekrutacja i wymagania na studia psychologiczne 2025/2026
Aby dostać się na jedne ze studiów społecznych należy pokonać kandydatów do miejsca na liście przyjętych. Jak to zrobić? Kluczem do sukcesu jest wystarczająco dobre zdanie matury, by znaleźć się w gronie szczęśliwców. Żeby to zrobić, należy zrobić kilka rzeczy. Sprawdzić, jakie przedmioty są wymagane na konkretny, wybrany przez was kierunek studiów.
Kierunki ekonomiczne - przedmioty maturalne
Na pewno będzie tam język polski, z innych przedmiotów wymaganych na studia psychologiczne i studia społeczne mogą pojawić się takie przedmioty, jak: język obcy, historia, Wiedza o Społeczeństwie, Wiedza o Kulturze, geografia, matematyka, biologia lub chemia.
Oczywiście nie wszystkie te przedmioty musicie zdawać na maturze, ale warto zdawać sobie sprawę, ze w zależności od tego, czy wybierzecie taki kierunek jak filozofia, socjologia, psychologia czy kulturoznawstwo, inne będą wymagane przedmioty maturalne. Ważne jest, by zdać je jak najlepiej i to na poziomie rozszerzonym. Inaczej na wasze miejsce na wymarzony kierunek dostanie się ktoś inny.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile osób na miejsce na studia psychologiczne we Wrocławiu
Studia psychologiczne we Wrocławiu należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2024 roku na Uniwersytet Wrocławski na psychologię ubiegało się prawie 25 kandydatów na jedno miejsce.
Limity miejsc na studia psychologiczne
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów psychologicznych odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach psychologicznych we Wrocławiu:
Psychologia:
-
Uniwersytet Wrocławski: 110
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Ile kosztują studia psychologiczne we Wrocławiu
Ile kosztują studia? Nie istnieje jeden, obowiązujący wszystkie uczelnie cennik. Każda uczelnia pobiera opłaty indywidualnie, choć należy pamiętać, że istnieje tryb studiów, który jest bezpłatny. Bezpłatne są studia stacjonarne w uczelniach publicznych. Płatne są studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne i niestacjonarne w uczelniach niepublicznych.
Psychologia:
-
Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia": 4900 zł
-
Uniwersytet Dolnośląski DSW: od 5988 zł
-
Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu: 8004 zł
-
Uniwersytet Wrocławski: 9500 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Termin publikowania wyników rekrutacji ustalany jest indywidualnie przez każdą uczelnię. Niezależnie od tego, którego dnia uczelnia zdecyduje się na przekazanie informacji o wynikach, będą one udostępnione w internetowych systemach rejestracji kandydatów.
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
-
Uniwersytet Wrocławski: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
Każda uczelnia może wymagać innej formy składania dokumentów rekrutacyjnych, choć najczęściej kandydaci dostarczają je do uczelni osobiście, wysyłają pocztą tradycyjną albo przesyłają pocztą elektroniczną.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty rekrutacyjne składamy wtedy, kiedy otrzymamy informację o zakwalifikowaniu do przyjęcia na studia. Taka informacja wyświetli się w systemie IRK bądź ERK. Składając dokumenty należy pamiętać o tym, aby wymagany zestaw był kompletny oraz został dostarczony na czas. Brak bądź spóźnienia mogą mieć przykre konsekwencje. Jakie? Możemy nawet zostać skreśleni z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
-
Uniwersytet Wrocławski: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Jak wyglądają studia psychologiczne i społczene we Wrocławiu?
Studia psychologiczne we Wrocławiu to przede wszystkim kierunek Psychologia, który skupia się na objaśnieniu mechanizmów i praw rządzących zachowaniem człowieka i jego psychiką. Kierunek pozwala poznać wszystkie aspekty, elementy, czy subdyscypliny, a zatem między innymi psychologię sądową, psychologię wychowawczą, psychologię kliniczną, psychopatologię dzieci i młodzieży, psychologię społeczną oraz psychologię zarządzania.
Współczesne studia psychologiczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Praca po studiach psychologicznych
Absolwenci studiów psychologicznych odnajdują się w pracy między innymi w poradniach zdrowia psychicznego, placówkach oświatowych, placówkach medycznych, urzędach pracy, ośrodkach doskonalenia zawodowego i kształcenia kadr, sądownictwie.
Zarobki
Średnie zarobki we Wrocławiu na popularnych stanowiskach związanych z psychologią wahają się od 4300 zł do 7700 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od miejsca pracy, doświadczenia, miejscowości).
Typ studiów
Nauki badające strukturę i funkcje dziejów społeczeństwa, jego kulturę, prawa i prawidłowości jego rozwoju to słownikowa definicja studiów społecznych, w które wliczane są również studia psychologiczne, politologia, polityka społeczna, socjologia czy filozofia. To oczywiście nie jedyne nauki społeczne, o czym przekonacie się w dalszej części tekstu, gdzie powiemy wam co i gdzie możecie studiować. W tej części odpowiemy natomiast na pytanie: dlaczego warto iść na studia psychologiczne i społeczne?
Na pierwszy rzut oka są mniej opłacalne niż na przykład ekonomia czy informatyka i mniej prestiżowe niż prawo, natomiast pozwalają wykonywać kilkadziesiąt różnych zawodów olbrzymiej liczbie firm, instytucji i organizacji. Studia psychologiczne i społeczne to idealny wybór dla tych, których interesuje człowiek i jego miejsce w społeczeństwie. Poniżej przedstawiamy listę wrocławskich uczelni, wydziałów i kierunków, które uznawane są za nauki społeczne. A wybór jest naprawdę olbrzymi.
Studia psychologiczne i społeczne we Wrocławiu możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
-
Studia I stopnia i jednolite (licencjackie, jednolite magisterskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Forma:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Specyfika studiów psychologicznych i społecznych sprawia, że niektóre z nich mają dwuetapowy charakter, inne natomiast są jednolite magisterskie. Jeżeli zdecydujesz się aplikować na kierunek licencjacki pierwszego stopnia, twoja nauka będzie trwała przez trzy lata i zostanie zwieńczona obroną pracy dyplomowej.
Następnie pomyślisz o podjęciu pracy w zawodzie lub dalszej edukacji na dwuletnich studiach magisterskich lub podyplomowych. Niektóre kierunki, jak na przykład psychologię, możesz studiować jedynie w ramach studiów jednolitych magisterskich, wówczas będziesz się kształcił nieprzerwanie przez pięć lat. Po ukończeniu nauki możesz pomyśleć o jej kontynuowaniu na wybranych kierunkach podyplomowych.
Niezwykłym ułatwieniem organizacji swojego czasu jest możliwość wyboru trybu kształcenia. Studia stacjonarne zostały stworzone przede wszystkim dla tych, którzy myślą przede wszystkim o edukacji. Wykłady i ćwiczenia będą odbywały się przez pięć dni roboczych w tygodniu. Natomiast kształcenie niestacjonarne polega na uczestniczeniu w weekendowych, całodziennych zjazdach, odbywających się najczęściej co kilka tygodni, zgodnie z harmonogramem danej uczelni wyższej.
czytaj dalej studia we Wrocławiu
Czy studia psychologiczne i społeczne we Wrocławiu są trudne?
Najpopularniejszym przedstawicielem tego obszaru jest Psychologia, kierunek bijący prawdziwe rekordy i przyciągający niezliczone rzesze kandydatów. Ale w stolicy Dolnego Śląska dostępne są także inne propozycje, w których zagadnienia psychologiczne również odgrywają istotną rolę. Studenci studiów psychologicznych i społecznych realizują bardzo bogate programy kształcenia. W przypadku wspomnianej Psychologii muszą takie być, bowiem zrozumienie mechanizmów ludzkiej psychiki i zachowania wymaga przejścia, krok po kroku, po poszczególnych odcinkach znacznie większej całości.
Studia psychologiczne i społeczne we Wrocławiu nie są trudne, choć wymagają niemałego skupienia i zaznajomienia się z wieloma tematami. Warto raz jeszcze zaznaczyć, że obszar ten to nie tylko Psychologia, ale i inne kierunki, również zwrócone ku człowiekowi, w tym jako części społeczności.
Kierunki studiów psychologicznych i społecznych we Wrocławiu
Oferta wrocławskich uczelni wyższych, jeśli chodzi o kierunki psychologiczne i społeczne, jest bardzo rozbudowana, przez co każdy miłośnik zgłębiania natury ludzkich zachowań, emocji i psychiki może znaleźć coś dla siebie. Wśród możliwych do podjęcia kierunków nie mogło zabraknąć bijącej rekordy popularności psychologii oraz niezwykle ciekawej socjologii. Znajdziesz tutaj również wiele bardzo unikalnych kierunków, których ukończenie pozwoli ci na zajęcie stabilnej pozycji na współczesnej arenie międzynarodowej.
Socjologia grup dyspozycyjnych wyposaży cię w wiedzę socjologiczną, pedagogiczną, psychologiczną oraz statystyczną, zarządzanie projektami społecznymi pozwoli ci na rozwój posiadanych kompetencji interpersonalnych, a anglojęzyczne global communication będzie idealną opcją dla osób marzących o rozpoczęciu kariery poza granicami naszego kraju. Znajdziesz tutaj również wiele interesujących kierunków podyplomowych.
Kierunki psychologiczne we Wrocławiu - rekrutacja 2025/2026
-
DYPLOMACJA EUROPEJSKA, Uniwersytet Wrocławski
-
GLOBAL COMMUNICATION, Uniwersytet Wrocławski
-
PRACA SOCJALNA, Uniwersytet Wrocławski
-
PSYCHOLOGIA, Uniwersytet Wrocławski
-
PSYCHOLOGIA, Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" (filia we Wrocławiu),
-
PSYCHOLOGIA, Dolnośląska Szkoła Wyższa
-
PSYCHOLOGIA W BIZNESIE, Dolnośląska Szkoła Wyższa
-
SOCJOLOGIA, Uniwersytet Wrocławski
-
SOCJOLOGIA EKONOMICZNA, Uniwersytet Wrocławski
-
SOCJOLOGIA GRUP DYSPOZYCYJNYCH, Uniwersytet Wrocławski
-
TERAPIA ZAJĘCIOWA, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
-
ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI SPOŁECZNYMI, Uniwersytet Wrocławski
kierunki studiów we Wrocławiu
Gdzie studiować kierunki psychologiczne i społeczne we Wrocławiu?
Studia pozwalają zdobyć umiejętności i wiedzę z zakresu rozwoju człowieka zarówno w aspekcie biologicznym jak i psychologicznym oraz społecznym. Absolwenci studiów psychologicznych odnajdują się w pracy w świetlicach środowiskowych, gabinetach terapeutycznych, fundacjach, placówkach wychowawczych, instytucjach kulturalnych.
Osoby zainteresowane rozpoczęciem bądź kontynuowaniem kształcenia na kierunkach psychologicznych i społecznych we Wrocławiu będą miały do wyboru trzy uczelnie wyższe, z których każda wyróżnia się bardzo dobrą renomą i wysoką jakością kształcenia. Uniwersytet Wrocławski oraz Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu to uczelnie publiczne, posiadające długą tradycję akademicką, natomiast Dolnośląska Szkoła Wyższa to jedyna placówka niepubliczna, na której możesz się kształcić w tym obszarze.
Wrocław jest jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce, a absolwenci, którzy ukończyli dowolną uczelnię wyższą, rzadko kiedy narzekają na wąskie możliwości zawodowe oraz nikły rozwój intelektualny. Wybierając wrocławskie uczelnie wyższe, wybierasz najwyższą jakość kształcenia pod okiem praktyków, zajmujących się na co dzień interesującym cię obszarem wiedzy. Każdego roku liczba aplikantów na każdą z trzech wymienionych placówek jest bardzo duża, dlatego postaraj się o uzyskanie wysokich wyników maturalnych!
Gdzie studiować kierunki psychologiczne i społeczne we Wrocławiu
-
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
-
Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" (filia we Wrocławiu)
-
Coventry University Wroclaw
-
Uniwersytet Dolnośląski DSW
-
Uniwersytet Wrocławski
-
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego "Apeiron"
czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu
Kierunki psychologiczne i społeczne - uczelnie publiczne (państwowe) we Wrocławiu
-
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
-
Uniwersytet Wrocławski
czytaj dalej uczelnie publiczne we Wrocławiu
Kierunki psychologiczne i społeczne - uczelnie niepubliczne (prywatne) we Wrocławiu
-
Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" (filia we Wrocławiu)
-
Coventry University Wroclaw
-
Uniwersytet Dolnośląski DSW
-
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego "Apeiron"
czytaj dalej uczelnie prywatne we Wrocławiu
Jakie kierunki psychologiczne i społeczne we Wrocławiu wybrać, aby mieć dobrą pracę?
Nie ulega wątpliwości, że znaczna większość z nas marzy o dobrej przyszłości zawodowej, wysokich zarobkach, ugruntowanej pozycji społecznej, a niejednokrotnie także o niezależności w realizacji swoich celów w miejscu pracy. Z tego względu znaczna większość przyszłych studentów zastanawia się, jakie kierunki wybrać, aby mieć dużą szansę na odniesienie sukcesu.
Jeżeli myślisz o studiowaniu kierunków psychologicznych i społecznych we Wrocławiu, do wyboru będziesz miał wiele interesujących propozycji, które nie tylko zaowocują wieloma atrakcyjnymi możliwościami zawodowymi, ale również dostarczą ci cennej wiedzy o człowieku i społecznościach. Niezwykle istotnym kryterium, którym powinieneś się kierować w procesie decyzyjnym, są posiadane przez ciebie zainteresowania, plany na przyszłość i predyspozycje – nie każdy bowiem może zostać doskonałym psychologiem, mediatorem czy badaczem zjawisk społecznych.
Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej
-
Psycholog
-
Mediator
-
Pedagog
-
Socjolog
-
Negocjator
-
Coach
-
Diagnosta
-
Szkoleniowiec
-
Trener personalny
-
Mówca motywacyjny
-
Doradca zawodowy
-
Terapeuta
W dzisiejszych czasach szczególnym zainteresowaniem cieszą się usługi terapeutyczne, oferowane w różnych nurtach. Rozpoczęcie kariery terapeuty jest również doskonałym rozwiązaniem dla osób dążących do poprowadzenia własnej działalności. Jeżeli interesuje cię taki rodzaj zawodu, poza ukończeniem takich kierunków jak psychologia, socjologia czy pedagogika, musisz ukończyć kilkuletnie szkolenie, które upoważni cię do pracy terapeutycznej w wybranym przez ciebie nurcie.
Pamiętaj, że niemal wszystkie zawody, jakich możesz się podjąć po ukończeniu kierunków psychologicznych i społecznych, mogą zagwarantować ci zarówno wysokie zarobki, jak i regularny kontakt z drugim człowiekiem, co okaże się rozwijające dla twojego intelektu i doświadczenia. Ważne, abyś zdecydował się na taki kierunek, którego specyfika najbardziej ci odpowiada.
Pamiętaj, że niezwykle istotne może okazać się uczestnictwo w różnych stażach, praktykach zawodowych oraz pogłębianie swojej wiedzy na własną rękę. Unikalny pomysł na siebie również odgrywa pierwszoplanową rolę, bowiem konkurencja w postaci innych absolwentów takich studiów na dzisiejszym rynku pracy prawdopodobnie będzie duża.
Jak wybrać uczelnię wyższą we Wrocławiu?
Podczas gdy jedni świeżo upieczeni maturzyści oraz osoby chcące kontynuować kształcenie wyższe rozpoczynają ważne decyzje od wyboru kierunku edukacji, inni decydują się na wybór uczelni, a w następnym kroku aplikują na jeden z dostępnych tam kierunków. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, odpowiedź na pytanie jak wybrać uczelnię wyższą we Wrocławiu może okazać się problematyczne.
Wrocławskie kierunki psychologiczne i społeczne możesz studiować na trzech różnych uczelniach wyższych. Każda z nich posiada własny program kształcenia, który stara się na bieżąco aktualizować poprzez dodawanie kolejnych atrakcyjnych kierunków. Zanim zdecydujesz się na wybór jednej z nich upewnij się, który z programów w największym stopniu pozwoli ci realizować swoje plany.
Zastanów się również nad lokalizacją, którą będziesz zamieszkiwał. Warto zadbać o to, aby wybrana uczelnia wyższa znajdowała się blisko miejsca twojego pobytu, w ten sposób oszczędzisz wiele cennego czasu. Ponadto zapoznaj się z opiniami studentów i absolwentów wrocławskich uczelni wyższych, przeanalizuj wiarygodne rankingi uczelni oraz zadbaj, aby twoim wyborem nie dyktowały gwałtowne emocje.
Czy studia psychologiczne i społeczne we Wrocławiu to studia z przyszłością?
Studia psychologiczne i społeczne we Wrocławiu przekazują wiedzę, która stanowi podstawę wykonywania istotnych i potrzebnych zawodów. Niestety, to że zawody są istotne i potrzebne nie oznacza, że ofert zatrudnienia przybywa. Nie oznacza także tego, że wszystkie zawody bazujące na omawianym wykształceniu są odpowiednio wynagradzane. Co za tym idzie studia psychologiczne i społeczne we Wrocławiu to nie są studia z przyszłością, choć naprawdę chciałoby się udzielić zgoła innej odpowiedzi.
Czy warto iść na studia psychologiczne i społeczne we Wrocławiu?
Studia wyższe to doskonały czas, aby sprawdzić się w odpowiedzialnym, dorosłym już życiu. To okres zdobywania wiedzy i umiejętności w interesującej nas dziedzinie, poszerzania sieci przyjaciół i znajomych, poszerzania orientacji w wymaganiach współczesnego rynku pracy, a także czas pierwszych przygód zawodowych. Studia psychologiczne i społeczne biją rekordy popularności.
Każdego roku na psychologię, socjologię i inne najbardziej modne kierunki z tego zbioru aplikuje nawet kilkanaście osób na jedno dostępne miejsce. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem chęć poznania ludzkiej natury, zrozumienia przyczyn z pozoru najbardziej irracjonalnych zachowań, a nawet samego siebie i najbliższych towarzyszy niemal wszystkim. Zatem czy warto iść na studia psychologiczne i społeczne we Wrocławiu? Oczywiście, że tak. Istnieją jednak pewne warunki.
W procesie decyzyjnym niezwykle ważne jest przeanalizowanie swoich mocnych i słabych stron. Zastanowienie się nad największymi osiągnięciami w danej dziedzinie oraz kierunkiem, w jakim chcemy rozwijać swój intelekt. Jeżeli ciekawią cię obszary interdyscyplinarne, skupiające się głównie wokół człowieka i jego relacji z innymi oraz otoczeniem, z pewnością powinieneś wziąć pod uwagę wybrane kierunki psychologiczne i społeczne.
Pamiętaj, że edukacja wyższa we Wrocławiu wiąże się również z gospodarowaniem czasu poza tym przeznaczonym na naukę i uczestnictwo w obowiązkowych zajęciach i wykładach. Jeśli rozważasz rozpoczęcie lub kontynuowanie nauki właśnie w tym mieście, powinieneś zastanowić się, czy odpowiada ci jego lokalizacja, poziom tamtejszych uczelni oraz dostępność do interesujących cię rozrywek, jak na przykład teatrów czy klubów muzycznych.
Wrocław jest miastem, które nieustannie tętni życiem, dlatego każdy powinien znaleźć w nim to, czego tak naprawdę szuka. Może i ty powinieneś w najbliższym czasie zasilić grono studentów prestiżowych i interesujących kierunków psychologicznych oraz społecznych właśnie w tej historycznej stolicy Śląska?
Praca po studiach psychologicznych i społecznych we Wrocławiu
Komunikacja wizerunkowa, socjologia ekonomiczna, studia europejskie, stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo narodowe, psychologia, praca socjalna - to tylko niektóre kierunki społeczne, które można studiować we Wrocławiu. A jak jest ze znalezieniem pracy po takich studiach? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, ile czasu i wysiłku poświęcicie podczas studiów nie tylko na naukę, ale także na praktyki i staże oraz zdobywanie kontaktów, które mogą wam się przydać w życiu absolwenckim.
Dużą zaletą studiów społecznych i psychologicznych jest fakt, że można po nich wykonywać bardzo wiele różnych zawodów i pracować chociażby jako dziennikarze, psychoterapeuci, politycy, terapeuci zajęciowi, ankieterzy, menedżerzy personalni, pracownicy działów HR, PR-owcy czy dyplomaci. Wszystko zależy od tego, w jaka stronę zechcecie pójść po studiach i jaki kierunek studiowania wybierzecie.