Rekrutacja i wymagania na studia prawnicze 2025/2026
Jeśli chcesz dostać się na studia prawnicze we Wrocławiu to lepiej już dziś siadaj do nauki historii, matematyki, wiedzy o społeczeństwie, geografii, jak i języka polskiego i języka obcego. W postępowaniu rekrutacyjnym brane są pod uwagę punkty z matury za wymienione wyżej przedmioty. Im lepsze wyniki zdobędziecie na maturze, tym większe będziecie mieć szanse, by dostać się na jedne z najbardziej prestiżowych studiów w Polsce.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile osób na miejsce na studia prawnicze we Wrocławiu
Studia prawnicze we Wrocławiu należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2024 roku na Uniwersytet Wrocławski na kierunek prawo ubiegało się ponad 8 kandydatów na jedno miejsce.
Limity miejsc na studia prawnicze
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów prawniczych odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach prawniczych we Wrocławiu:
Administracja:
-
Uniwersytet Wrocławski: 200
Prawo:
-
Uniwersytet Wrocławski: 230
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Ile kosztują studia prawnicze we Wrocławiu
Studia prawnicze we Wrocławiu dostępne są w uczelniach publicznych i niepublicznych szkołach wyższych. Oznacza to, że w zależności od miejsca kształcenia, jak również jego trybu nauka może być bezpłatna albo płatna. Bezpłatnym trybem są wyłącznie studia stacjonarne, prowadzone przez uczelnie publiczne. Za niestacjonarną formę już należy zapłacić. A jak to wygląda w uczelniach niepublicznych? W uczelniach niepublicznych każda forma kształcenia jest płatna.
Administracja:
-
Uniwersytet Dolnośląski DSW: od 5580 zł
-
Uniwersytet Wrocławski: 6500 zł
Prawo:
-
Uniwersytet Wrocławski: od 7400 zł
-
Uniwersytet WSB Merito: od 7044 zł
-
Wyższa Szkoła Prawa: od 9600 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji publikowane są zazwyczaj w lipcu, jednak nie da się wskazać jednej daty, kiedy wszystkie uczelnie informują o zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego. Niezależnie od tego, wszystkie wyniki naborów publikowane będą w Internecie, w systemach rejestracji kandydatów.
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
-
Uniwersytet Wrocławski: lipiec 2025
-
Uniwersytet Ekonomiczny: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
Każda uczelnia indywidualnie ustala zarówno zestaw dokumentów, jak i formę ich dostarczenia. Niektóre preferują, aby złożyć je osobiście, w siedzibie uczelni, natomiast inne dopuszczają wysyłanie dokumentów pocztą tradycyjną, bądź pocztą elektroniczną. Niezależnie od tego, w jakiej formie będziemy składali dokumenty, musimy dopilnować, aby były kompletne. Braki mogą skutkować nawet wykreśleniem z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokładny termin składania dokumentów rekrutacyjnych poznamy zaglądając do naszego indywidualnego profilu kandydata. Co ważne, tak jak każdy etap rekrutacji składanie dokumentów również przewidziane jest w określonym czasie. Spóźnienia mogą mieć dla nas przykre konsekwencje.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
-
Uniwersytet Wrocławski: lipiec 2025
-
Uniwersytet Ekonomiczny: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Jak wyglądają studia prawnicze we Wrocławiu?
Studia prawnicze we Wrocławiu to kierunki studiów, które nastawione są na zdobycie ogólnej wiedzy prawniczej, poznanie teorii i filozofii prawa, a także zrozumienie zasad działania instytucji prawnych oraz roli prawa i jego związków z życiem społecznym. Co oczywiste, fundamentalny kierunek Prawo przygotowuje studentów do podjęcia aplikacji, bez których niemożliwe jest wykonywanie zawodów prawniczych.
Najpopularniejsze kierunki prawnicze we Wrocławiu: Prawo, Administracja, Prawo w biznesie, Konsulting prawny i gospodarczy.
Współczesne studia prawnicze charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Praca po studiach prawniczych
Absolwenci studiów prawniczych odnajdują się w pracy między innymi w kancelariach, organach wymiaru sprawiedliwości, organach ścigania, obsłudze prawnej przedsiębiorstw oraz jednostkach administracji rządowej i samorządowej.
Zarobki
Średnie zarobki we Wrocławiu na popularnych stanowiskach, na których wymagana jest znajomość prawa wahają się od 5500 zł do 11000 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od stażu pracy, konkretnego stanowiska, miejsca pracy, miejscowości).
Typ studiów
Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego to jeden z największych ośrodków kształcących przyszłych prawników i administratywistów w Polsce. Na Wydziale tym studiuje prawie 16 tysięcy adeptów prawa, administracji i ekonomii.
Uczelnia w trosce o swoich podopiecznych organizuje liczne możliwości kształcenia międzynarodowego, dokształcania w ramach warsztatów i kursów doszkalających, a także dba o stwarzanie jak najlepszych możliwości trenowania uczonych umiejętności w praktyce. Liczne koła naukowe, organizowane konferencje i sympozja naukowe świadczą o sporej aktywności studentów, którzy mogą pozwolić sobie na dodatkowe aktywności poza podstawowym tokiem nauki.
Studia prawnicze we Wrocławiu to nie tylko przyjemność płynąca ze studiowania, ale także prestiż, jakim cieszy się tutejszy ośrodek prawa. Prawnicy wrocławscy znani są w całym kraju, często pytani o opinię w telewizji, stanowią autorytet w środowisku prawniczym.
Jeśli rzeczywiście czujesz, że prawo to mógłby być Twój konik i wiesz, że sprawdzisz się w tej trudnej roli jak nikt inny, to postaraj się zadbać o swoje wyniki w nauce w liceum i startuj w rekrutacji, jak tylko uzyskasz ku temu prawo! Studia prawnicze we Wrocławiu realizowane są przez Uniwersytet Wrocławski, sprawdźcie szczegóły oferowanych kierunków z dziedziny.
Studia prawnicze we Wrocławiu możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Planujesz rozpoczęcie kształcenia na jednym z kierunków prawniczych we Wrocławiu? W takim razie staniesz przed wyborem studiów pierwszego stopnia lub jednolitych magisterskich. Jeżeli twój wymarzony kierunek jest dostępny w ramach studiów licencjackich, na jego ukończenie będziesz potrzebował trzech lat.
Następnie możesz kontynuować edukację na pokrewnym kierunku magisterskim drugiego stopnia, trwającym dwa lata lub dowolnym kierunku podyplomowym. Niekoniecznie musi on być spójny ze specyfiką ukończonego przez ciebie kształcenia.
Studia jednolite magisterskie, jak na przykład prawo, trwają przynajmniej pięć lat. Po pozytywnym ukończeniu każdego z dziesięciu semestrów, absolwenci mogą zaplanować swoją karierę zawodową lub zdecydować się na kształcenie podyplomowe. Oferta wrocławskich uczelni wyższych jest na tyle szeroka, że każdy bez trudu znajdzie idealny kierunek prawniczy dla siebie.
Studiować możesz stacjonarnie lub zaocznie. Pierwsza z opcji jest znacznie częściej wybierana przez osoby chcące poświęcić się przede wszystkim kształceniu wyższemu. Kształcenie w trybie niestacjonarnym będzie idealne dla osób, które z jakichś powodów wolałyby uczyć się weekendowo co dwa lub trzy tygodnie. Pamiętaj, że wybierając studia zaoczne, zobowiązujesz się do wnoszenia systematycznych opłat za czesne.
czytaj dalej studia we Wrocławiu
Czy studia prawnicze we Wrocławiu są trudne?
Studia prawnicze zajmują najwyższe pozycje w różnego rodzaju rankingach, mających wyłonić najbardziej wymagające obszary kształcenia. Nawet jeśli zapytalibyśmy szereg przypadkowych osób o to, które, ich zdaniem, kierunki studiów należą do najtrudniejszych, bez cienia wątpliwości najczęściej pojawiającą się odpowiedzią byłoby: Prawo. Studia prawnicze we Wrocławiu są trudne, ponieważ zrozumienie zasad działania instytucji prawnych, nauka interpretowania norm prawnych czy nauka posługiwania się prawniczą terminologią wymaga czasu, cierpliwości i ponad przeciętnego zaangażowania.
Które przedmioty tworzące programy nauczania wydają się najtrudniejsze? Niestety, nie jest łatwo wskazać przedmioty mniej i bardziej skomplikowane. Każdy może stanowić pewną przeszkodę, a na pewno każdy może wymagać determinacji do jego poznania i zrozumienia.
Kierunki studiów prawniczych we Wrocławiu
Niezależnie od tego, czy marzysz o karierze światowej sławy sędziego, radcy prawnego, obrońcy, czy prokuratora, we Wrocławiu bez trudu znajdziesz kierunek prawniczy odpowiadający twoim zainteresowaniom i planom na zawodową przyszłość. Osoby chcące zadbać o wszechstronne wykształcenie będą mogły aplikować na jeden z interdyscyplinarnych kierunków, jak na przykład gospodarka mieniem publicznym lub konsulting prawny i gospodarczy.
Warto zwrócić uwagę na wrocławskie kierunki anglojęzyczne, otwierające wiele możliwości zawodowych na arenie międzynarodowej. Właśnie tutaj podejmiesz criminal justice oraz bachelor of business and administration.
Wrocławskie uczelnie wyższe oferują również bogatą ofertę prawniczych kierunków podyplomowych, na których odnajdą się nie tylko absolwenci prawniczych studiów pierwszego stopnia, ale również osoby chcące się przebranżowić z całkiem innego obszaru kształcenia. We Wrocławiu możesz studiować stacjonarnie oraz zaocznie, w zależności od oferty danej uczelni.
Kierunki prawnicze we Wrocławiu - rekrutacja 2025/2026
-
ADMINISTRACJA, Dolnośląska Szkoła Wyższa
-
ADMINISTRACJA, Uniwersytet Wrocławski
-
ADMINISTRACJA - ONLINE, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
-
ADMINISTRATION IN INTERNATIONAL ORGANIZATIONS, Uniwersytet Wrocławski
-
BACHELOR OF BUSINESS AND ADMINISTRATION, Uniwersytet Wrocławski
-
CRIMINAL JUSTICE, Uniwersytet Wrocławski
-
KONSULTING PRAWNY I GOSPODARCZY, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
-
KRYMINOLOGIA, Uniwersytet Wrocławski
-
KRYMINOLOGIA PRAWNICZA, Uniwersytet Wrocławski
-
KRYMINOLOGIA I KRYMINALISTYKA, Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
-
PRAWO W BIZNESIE, Uniwersytet WSB merito Wrocław
-
PRAWO, Uniwersytet Wrocławski
-
PRAWO, Uniwersytet WSB merito Wrocław
-
PRAWO, Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
kierunki studiów we Wrocławiu
Gdzie studiować kierunki prawnicze we Wrocławiu?
Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: funkcjonowania systemu prawnego, a także ustroju, strukturach i funkcjonowaniu państwa. Absolwenci studiów prawniczych odnajdują się w pracy w kancelariach adwokackich i notarialnych, administracji państwowej, sądach, działach prawnych przedsiębiorstw, urzędach skarbowych.
W procesie planowania kształcenia wyższego nie bez znaczenia pozostaje wybór placówki edukacyjnej. Osoby zainteresowane kierunkami prawniczymi, we Wrocławiu znajdą pięć uczelni wyższych, których program pozwoli im na realizację określonych celów związanych z nauką. Zarówno osoby chcące uczyć się na jednej z uczelni prywatnych, jak i ci marzący o kształceniu w placówkach publicznych, znajdą coś dla siebie.
Uczelniami podbijającymi rankingi popularności wrocławskich szkół wyższych są niewątpliwie Uniwersytet Wrocławski, na którym możesz zgłębiać między innymi prawo czy administrację oraz Uniwersytet Ekonomiczny, gdzie podejmiesz unikalne kierunki łączące dziedziny prawne z ekonomicznymi. Na szczególną uwagę zasługują również pozostałe uczelnie niepubliczne, których poziom jest także bardzo wysoki.
Gdzie studiować kierunki prawnicze we Wrocławiu
-
Uniwersytet Dolnośląski DSW
-
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
-
Uniwersytet Wrocławski
-
Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu
-
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
-
Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu
Kierunki prawnicze - uczelnie publiczne (państwowe) we Wrocławiu
-
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
-
Uniwersytet Wrocławski
czytaj dalej uczelnie publiczne we Wrocławiu
Kierunki prawnicze - uczelnie niepubliczne (prywatne) we Wrocławiu
-
Uniwersytet Dolnośląski DSW
-
Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu
-
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
-
Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
czytaj dalej uczelnie prywatne we Wrocławiu
Jakie kierunki prawnicze we Wrocławiu wybrać, aby mieć dobrą pracę?
Osoby wybierające kierunki prawnicze, niezależnie od ich szczegółowej specyfiki, nie powinny martwić się o swoją zawodową przyszłość. Zapotrzebowanie na wybitnych radców prawnych, sędziów, prokuratorów, komorników czy notariuszy nie brakuje, a nowe, dostępne dla nich miejsca pracy ciągle powstają.
Jeśli czeka cię wybór kierunku prawniczego we Wrocławiu, powinieneś spędzić trochę czasu na dokładnej analizie siatki programowej każdego z nich oraz zapoznaniu się z wymaganiami współczesnych pracodawców. Postaraj się szczerze odpowiedzieć samemu sobie na następujące pytania: w czym jesteś tak naprawdę dobry? Gdzie widzisz siebie za kilka lat po ukończeniu studiów?
Czym jest dla ciebie dobra praca? Interesuje cię bardziej podążanie za zdobywaniem kompetencji cenionych na rynku pracy, czy wolisz realizować swoje marzenia i rozwijać się intelektualnie w wymarzonej dziedzinie? Pomocne w dokonaniu ostatecznego wyboru często okazują się opinie aktualnych studentów i absolwentów interesujących cię kierunków prawniczych. Ich poznanie pozwoli ci na wyrobienie sobie własnej opinii na ich temat.
Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej
-
Adwokat
-
Radca prawny
-
Prokurator
-
Sędzia
-
Pracownik administracyjny
-
Notariusz
-
Referendarz sądowy
-
Komornik
-
Kurator sądowy
-
Asystent sędziego
-
Rzecznik patentowy
Wiele osób już na dość wczesnych etapach kształcenia doskonale wie, jak chciałoby ugruntować swoją zawodową przyszłość i stara się o wybór kierunku spójnego z charakterem przyszłej pracy. Jeżeli myślisz o pracy w sądach na stanowisku prokuratora, aplikuj na prawo, a następnie wykonaj aplikację prokuratorską. Droga do zawodu adwokata i radcy prawnego jest bardzo podobna, różni się jedynie specyfiką podejmowanej aplikacji po ukończeniu kształcenia.
Jeśli chciałbyś zostać niezależnym właścicielem działalności gospodarczej, zdecyduj się na prawo w biznesie lub e-administrację. Obecnie bardzo popularnymi kierunkami są te związane z wykrywaniem przestępców. We Wrocławiu możesz kształcić się na kryminologii prawniczej lub anglojęzycznym criminal justice.
Jak sam widzisz, obszerny zakres możliwości kształcenia pozwoli ci na intelektualny rozwój i ukształtowanie ścieżki kariery zawodowej w najbardziej optymalny sposób. Ważne, abyś już na etapie studiów zadbał o zdobywanie unikalnych kompetencji podczas staży, praktyk zawodowych oraz pogłębianiu materiału na własną rękę.
czytaj dalej jakie studia wybrać
Jak wybrać uczelnię wyższą we Wrocławiu?
Wybór uczelni wyższej we Wrocławiu może przysporzyć wielu problemów zwłaszcza tym, którzy nie mają konkretnie sprecyzowanych oczekiwań względem efektów kształcenia oraz pracy zawodowej. Jeśli rozważasz aplikację na kierunki prawnicze, staniesz przed wyborem jednej z pięciu uczelni wyższych, z których każda wyróżnia się wysoką jakością kształcenia.
Zanim zdecydujesz o wyborze miejsca kształcenia, zastanów się nad tym, jakie mocne i słabe strony ma według ciebie każde z nich. W tym celu będziesz musiał zapoznać się z ofertą kształcenia poszczególnych uczelni oraz zebrać opinie od bardziej doświadczonych osób. Dla niektórych pomocne okazuje się przeanalizowanie mapy Wrocławia pod kątem położenia danej uczelni wyższej. Pamiętaj, że dzięki optymalnym połączeniom komunikacyjnym możesz zaoszczędzić sporo czasu.
Decyzja będzie łatwa, jeżeli zależy ci na studiowaniu konkretnego kierunku, który jest dostępny wyłącznie na jednej z uczelni. Pamiętaj, aby ostateczny wybór był samodzielny i dobrze przemyślany.
Czy studia prawnicze we Wrocławiu to studia z przyszłością?
Studia prawnicze należą do najtrudniejszych i najbardziej wymagających. Warto jednak przykładać się do nauki, bowiem wiedza prawnicza stanowi podstawę wielu istotnych i dobrze płatnych zawodów. Studia prawnicze we Wrocławiu to studia z przyszłością, ponieważ opierają się różnego rodzaju trendom i modom. Mówiąc inaczej, na wiedzę prawniczą zawsze będzie zapotrzebowanie, niezależnie od sytuacji na rynku. Trudno wyobrazić sobie świat bez adwokatów, prokuratorów czy notariuszy, a i tak nie są to jedyne opcje zawodowe, które mogą wybrać absolwenci tego obszaru kształcenia. Czekają na nich także firmy i korporacje międzynarodowe, przedsiębiorstwa o różnorodnych profilach działalności, media, dyplomacja czy świat polityki.
Czy warto iść na studia prawnicze we Wrocławiu?
Nie od dziś wiadomo, że kierunki prawnicze cieszą się nienaganną renomą, a ich studenci i absolwenci uznawani są za osoby doskonale przygotowane do sprostania wymaganiom dynamicznie zmieniających się tendencji na dzisiejszym rynku pracy.
Szeroka i dobrze ugruntowana wiedza, jaką można wynieść ze studiów, przydaje się zarówno w życiu zawodowym, jak i podczas podejmowania istotnych z prawnego punktu widzenia decyzji w życiu codziennym. Czy warto iść na studia prawnicze we Wrocławiu? Pytanie to powinno mieć charakter retoryczny, jednak pod warunkiem posiadania kilku bardzo istotnych predyspozycji.
Kierunki prawnicze opierają się w dużej mierze na przedmiotach humanistycznych i społecznych. Praktyka wymaga aktywnego uczestnictwa w dyskusjach na forum oraz właściwego uzasadniania swojego zdania. Zatem osoby myślące o rozpoczęciu kształcenia prawniczego powinny wyróżniać się ponadprzeciętnymi kompetencjami interpersonalnymi, przydatna okaże się również charyzma, pewność siebie oraz zdolność do zapamiętywania rozległego materiału zawartego w różnego rodzaju kodeksach.
Czas kształcenia wyższego na kierunkach prawniczych we Wrocławiu to nie tylko długie godziny spędzone na pogłębianiu treści programowych danego kierunku. To również czas zdobywania nowych znajomości, poznawania miejsc przyjaznych studentom oraz odprężenia od nauki. Wychodząc na wrocławski rynek spotkasz na swojej drodze wiele pubów, restauracji, bibliotek i teatrów. Właśnie tutaj odbywają się jedne z najbardziej atrakcyjnych jarmarków bożonarodzeniowych, na których można zdobyć wysokiej jakości, rzemieślnicze produkty spożywcze i dekoracyjne.
Każdego roku na studia prawnicze do Wrocławia aplikują setki chętnych młodych ludzi. Przyświeca im wiele celów, chęci rozwoju intelektualnego oraz różne aspiracje zawodowe. Może warto, abyś i ty rozważył to miejsce akademickie?
Praca po studiach prawniczych
Absolwenci prawa znajdują oczywiście zatrudnienie w kancelariach, sądach, w prywatnych firmach w roli doradców prawnych, bądź jako kontrolerzy ds. dokumentacji. W zależności do tego, co lubicie i co Was kręci, możecie po studiach prawniczych dobrać odpowiednią ścieżkę kariery dla siebie. Prawo nie blokuje żadnych dróg rozwoju. Sporo osób rezygnuje z aplikacji, nie stara się o uprawnienia samodzielnego adwokata, prokuratora, bądź radcy prawnego, a realizuje karierę np. w dziale finansowym międzynarodowej korporacji, bądź w dziale HR.
Różne są drogi absolwentów prawa. Studia te uczą nie tylko technik szybkiego zapamiętywania i kojarzenia, ale przede wszystkim skupiają się na empatyzacji i umiejętności dociekliwego szukania przyczyn danych sytuacji, problemów na podstawie podanych skutków. Ta rzadko spotykana umiejętność doceniana jest w dużym biznesie, w którym dociekliwość i skrupulatność śledcza ma często spore znaczenie.
Świetnie umiejętności te wykorzystuje się w branży Human Resources, kiedy poznanie człowieka, jego historii ma niemałe znaczenie. Oczywiście studia prawnicze pozwalają na rozwijanie kariery naukowej i związanie się z placówkami naukowymi. Prawnicy również znajdują zatrudnienie w instytucjach państwowych, a także na najważniejszych stanowiskach w państwie.