Ochrona środowiska studia II stopnia - Warszawa

Ochrona środowiska studia II stopnia - Warszawa

Studia na kierunku ochrona środowiska w Warszawie możesz podjąć na 4 uczelniach publicznych oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
II stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Ochrona środowiska stopień: (I) (II) , czas trwania: 4 lata • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku ochrona środowiska

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Ochrona środowiska stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Ochrona środowiska stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Ochrona środowiska stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku ochrona środowiska

08.03.2024

Ochrona środowiska studia II stopnia (magisterskie) Warszawa 2024 | woj. mazowieckie

Ochrona środowiska w Warszawie to 1,5-letnie lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia można podjąć na 5 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). 

Ochrona środowiska studia II stopnia - Warszawa
Studia na kierunku ochrona środowiska w Warszawie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Opis kierunku

Studia na kierunku ochrona środowiska poświęcone są zagadnieniom z zakresu ekologii, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej. W trakcie nauki studenci poznają potrzeby środowiskowe wielu ekosystemów oraz uczą się jak wdrażać działania prewencyjne. Absolwenci tego kierunku potrafią projektować i wdrażać technologie oczyszczania wód i powietrza oraz wiedzą jak zarządzać energią. W programie studiów znajdują się zajęcia praktyczne, dzięki którym studenci zyskają doświadczenie z narzędziami, które wykorzystają w przyszłej pracy w terenie oraz laboratoriach.

Absolwenci ochrony środowiska mogą szukać pracy w placówkach, które odpowiadają za działania związane z ochroną przyrody. Są wśród nich urzędy i służby ochrony środowiska, organy kontrolne oraz placówki naukowe.

 

Uczelnie

W Warszawie ochronę środowiska (studia II stopnia) możesz studiować w ramach kierunku na 4 uczelniach publicznych: Uniwersytet Warszawski (Wydział Biologii UW),  Politechnika Warszawska (Wydział Intalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW), Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Wydział Filozofii Chrześcijańskiej UKSW), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW) oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższejWyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

 

Jakie są wymagania na studia II stopnia (magisterskie) na kierunku ochrona środowiska w Warszawie

To, jak wyglądać będzie rekrutacja na studia na kierunku ochrona środowiska, zależy od tego, czy wybierzesz uczelnię prywatną, czy państwową. W przypadku niepublicznych ośrodków wystarczy sam zestaw dokumentów.

Uczelnie publiczne brać będą pod uwagę średnią ocenę, jaką otrzymałeś ze studiów I stopnia. Pamiętaj o warunku obligatoryjnym, gdy będziesz ubiegać się na studia. Musisz posiadać co najmniej tytuł zawodowy licencjata – to on stanowić będzie podstawę wszelkich kwalifikacji.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU OCHRONA ŚRODOWISKA?

Każdego dnia nieustannie zbieramy żniwo ekologicznych zaniedbań. Toniemy w plastiku, obserwujemy drastyczne zmiany klimatu, zapadamy na choroby płuc, wywoływane przez smog. Ile musi się jeszcze wydarzyć, nim obudzimy się z tego bezrefleksyjnego letargu? Skoncentrowaliśmy się tak bardzo na rozwoju technologicznym, że zapomnieliśmy o tym, jak ważna jest symbioza z naturą. A ekolodzy nieustannie alarmują, że to ostatni dzwonek, byśmy jeszcze mogli zadbać o otaczającą nas przyrodę i wciąż czerpać z jej zasobów.

Ochroną środowiska możemy nazwać wszystkie działania, których celem jest dążenie do naprawienia wyrządzonych szkód w obszarze naturalnym. Studia na tym kierunku powinny być wybierane zatem przez osoby z pasją, które wiedzą, jak ważna jest dbałość o otaczającą nas przyrodę. Jeśli starasz się żyć w myśl ekologicznych zasad, kochasz naturę, a przedmioty takie jak biologia, chemia, czy geografia zaliczasz do swoich ulubionych, to studia na tym kierunku w pełni spełnią twoje wymagania!

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku ochrona środowiska możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku ochrona środowiska w Warszawie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie lub inżynierskie, które trwają od trzech do czterech lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata lub półtora roku.

Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Zastanów się odpowiednio wcześnie, który z trybów kształcenia przyniesie ci najwięcej satysfakcji. Jeśli swoją intelektualną przygodę będziesz kontynuować na studiach II stopnia na kierunku ochrona środowiska, to będziesz mógł to robić w trybie stacjonarnym lub zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają regularnie, więc wiedza zdobywana jest przez studentów w sposób systematyczny. Z kolei studia niestacjonarne będą dla ciebie najlepszym rozwiązaniem wtedy, gdy z różnych przyczyn nie możesz pozwolić sobie na regularne uczęszczanie na zajęcia. Studenci trybu niestacjonarnego uczestniczą w zjazdach naukowych, które odbywają się na ogół w weekendy. Warto jednak pamiętać, że studenci zaoczni większość materiału teoretycznego opanowują we własnym zakresie, a kształcenie w trybie niestacjonarnym wiąże się z uiszczaniem opłat za czesne.

Studia na kierunku ochrona środowiska poruszają wielu różnorodnych problemów, które są z nią związane. Można uznać charakter tego kształcenia za interdyscyplinarny. Pamiętaj o tym, że studia II stopnia na kierunku ochrona środowiska mają charakter uzupełniający. Twoja wiedza zostanie wzbogacona zatem o treści związane także z zarządzaniem czy prawem – a są one niezbędne w pracy każdego ekologa, który czuwa nad przestrzeganiem przepisów środowiskowych. Poza tym w siatce programowej odnajdziesz także szereg przedmiotów kierunkowych. Można zaliczyć do nich przykładowo:

  • przepływ zanieczyszczeń w środowisku
  • systemy wspomagania decyzji w ochronie środowiska
  • zarządzanie zasobami środowiska
  • czy modelowanie procesów środowiskowych
  • prawne uwarunkowania zarządzania enrgią
  • prawo i ekonomika ochrony środowiska

 

To drobne przykłady zagadnień, z jakimi mierzyć się będą studenci ochrony środowiska. W praktyce oznacza to, że kierunek ten przeznaczony jest przede wszystkim dla prawdziwych pasjonatów.

 

Gdzie studiować na kierunku ochrona środowiska w Warszawie

Kierunek ochrona środowiska (studia II stopnia) - uczelnie w Warszawie

Uczelnie w Warszawie - kierunek ochrona środowiska:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Warszawska (Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Wydział Filozofii Chrześcijańskiej) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Warszawski (Wydział Biologii UW) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia II stopnia na kierunku ochrona środowiska w Warszawie?

Studia na kierunku Ochrona środowiska w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają od 3 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Uczelnie w Warszawie oferują różne modele kształcenia magisterskiego. Przenalizuj dobrze, który z nich przyniesie ci najwięcej satysfakcji. Czas nauki może być bowiem różny – część z ośrodków akademickich oferuje studia trwające 1,5 roku. Inne z kolei zakładają 2 lata edukacji. Pamiętaj, że twoja nauka będzie mieć charakter uzupełniający, a ty jednocześnie przygotowywać się będziesz do obrony najważniejszej pracy dyplomowej w życiu. Zagwarantuje ci ona prestiżowy tytuł magistra, dzięki któremu będziesz mógł zadbać kompleksowo o swoje zatrudnienie.

 

Ochrona środowiska w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3 do 4 lat licencjat / inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister / magister inżynier

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU OCHRONA ŚRODOWISKA?

Kierunki studiów takie jak ochrona środowiska to idealna propozycja dla osób szczególnie zaangażowanych w dbanie o naturę i naszą planetę. Jeśli jesteś jedną z tych osób, to możesz mieć pewność, że wszystkie aktywności zawodowe przyniosą ci naprawdę dużo satysfakcji. Pamiętaj, by podchodzić do swojej pracy z pasją i zaangażowaniem, ponieważ tylko to uchroni cię przed wypaleniem zawodowym. Możesz mieć pewność, że osoby, które pracują w sektorze ochrony środowiska czeka na ogół wiele wyzwań!

Jako abiturient tego kierunku będziesz mógł ubiegać się o zatrudnienie we wszelkich:

  • ośrodkach badawczych
  • instytucjach, które zajmują się szeroko rozumianą ochroną środowiska

 

Mogą to być organizacje zarówno rządowe (np. Ministerstwo Ochrony Środowiska), jak i pozarządowe – o charakterze krajowym oraz międzynarodowym (np. WWF, Greenpeace). Ekolodzy mogą podejmować świadomy i konstruktywny dialog z różnego rodzaju przedsiębiorstwami i korporacjami, które w swoim przemyśle wykorzystują zasoby naturalne.

Aktualności rekrutacyjne

Popularne kierunki ochrona środowiska niestacjonarne w Warszawie

komentarze (0)