Studia w Warszawie na kierunku Ochrona środowiska w trybie niestacjonarnym mają weekendowy charakter kształcenia. Co to oznacza w praktyce? Jako student będziesz brał udział w zjazdach, mających miejsce najczęściej w trzy dni tygodnia, czyli piątek, sobotę i niedzielę. Zjazdy te odbywają się najczęściej dwa razy w miesiącu, jednak szczegółowy rozkład terminów jest uzależniony od kilku elementarnych czynników, takich jak ustalenia poszczególnych uczelni oraz terminarz świąt i dni ustawowo wolnych od pracy.
Zgłębianie wiedzy kierunkowej na studiach zaocznych wymaga sporej determinacji – nie każda osoba jest w stanie skupić uwagę na tyle długo, aby zapamiętać prezentowany materiał i uniknąć obowiązku nauki na własną rękę w domowym zaciszu. Jeśli myślisz o zaocznej Ochronie środowiska, upewnij się, że zdołasz poradzić sobie z każdą ewentualną trudnością, a wolny tydzień roboczy pozwoli na realizację innych celów, jak na przykład praca zawodowa.
W dobie wszechobecnych zanieczyszczeń wód, doprowadzających do śmierci ryb i innych organizmów wodnych, a także zmniejszenia jakości wody pitnej dla człowieka, nadmiernej emisji spalin i gazów cieplarnianych, wydobywających się z kominów mieszkań, fabryk przemysłowych, rur wydechowych pojazdów mechanicznych, a także niekontrolowanej wycinki lasów celem gospodarowania nowych terenów pod budowę kolejnych zakładów przemysłowych i domów, działalność ekologów i osób zaangażowanych w ochronę środowiska staje się szczególnie ważne.
Według niektórych źródeł, ekologiczny koniec świata nastąpi w ciągu trzydziestu lat, doprowadzając do śmierci większości organizmów żywych, w tym ludzi. Już dzisiaj można zaobserwować pogorszenie stanu zdrowia społeczeństwa – coraz więcej osób zgłasza problemy z układem oddechowym, częstość występowania nowotworów również się zwiększyła. Studia biologiczne na kierunku Ochrona środowiska są swoistym orężem w walce z destrukcyjnymi czynnikami, a ich absolwenci to nadzieja całej ludzkości na uniknięcie negatywnych skutków zmian klimatycznych. Warszawa jest miastem akademickim, w którym podejmiesz Ochronę środowiska zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym.
Dla kogo są studia na kierunku ochrona środowiska
Studiowanie Ochrony środowiska adresowane jest głównie do osób, którym los naszej planety nie jest obojętny. Sam przyznasz, że dość ciężko wyobrazić sobie aktywnego działacza na rzecz ekologii, który nie pasjonuje się biologią, chemią, nie obserwuje z zaciekawieniem zjawisk atmosferycznych i nie przejmuje się wpływem zanieczyszczeń na życie ludzkie. Zatem jeżeli aspirujesz do miana absolwenta tego przyszłościowego kierunku studiów, powinieneś być uosobieniem przeciwności przedstawionych wcześniej cech. Wówczas zyskasz gwarancję, że kształcenie odpowie na twoje zainteresowania, a poszerzanie swojej wiedzy dostarczy ci wiele satysfakcji.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku ochrona środowiska możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku ochrona środowiska w Warszawie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie lub inżynierskie, które trwają od trzech do czterech lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata lub półtora roku.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Każdy przyszły kandydat na Ochronę środowiska w Warszawie powinien zdawać sobie sprawę, że prezentowane w ramach tego kierunku treści programowe nie odnoszą się jedynie do zagadnień ściśle związanych z przedmiotami przyrodniczymi. Studenci zdobędą ponadto szeroką wiedzę z podstaw ekonomii, prawa, geografii, a także matematyki i statystyki. Każda z uczelni oferuje wybór kilku specjalności, które ukierunkowują studentów na naukę zgodną z ich szczegółowymi zainteresowaniami i planami w kwestii kształtowania przyszłej kariery zawodowej.
Czego się nauczysz na studiach
Głównym celem dydaktycznym opisywanego kierunku studiów jest zwiększenie świadomości studentów w kwestii różnorodności biologicznej, wpływu szkodliwej działalności przemysłowej człowieka na niszczenie zagrożonych gatunków zwierząt, a także uposażenie ich w konkretne umiejętności, dzięki którym możliwe będzie zapobieganie oraz przeciwdziałanie sukcesywnemu niszczeniu środowiska naturalnego. W tym celu każdy student będzie musiał zapoznać się z szerokimi zagadnieniami biologicznymi i chemicznymi, opisującymi szereg zjawisk ekologicznych. Absolwenci staną się ekspertami w zgłębianej dziedzinie między innymi dzięki następującym przedmiotom, obecnym w siatce studiów na większości uczelni:
-
botanika,
-
zoologia,
-
hydrobiologia,
-
statystyka,
-
ekologia terenowa.
Jakie są ceny studiów na kierunku ochrona środowiska w Warszawie
Każdy kandydat na studia niestacjonarne powinien wiedzieć, że aplikacja na wybrany kierunek będzie wiązała się z uiszczaniem opłat za czesne,, zarówno w przypadku uczelni prywatnych, jak i publicznych. Ochrona środowiska nie jest w tym przypadku wyjątkiem – studenci wraz z aplikacją zobowiązują się do wnoszenia opłat rocznych, semestralnych lub jednej całościowej. Koszt każdej raty jest uzależniony od ich liczby oraz indywidualnych ustaleń każdej z uczelni. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę internetową wybranej wcześniej uczelni.
Ochrona środowisko w Warszawie - ceny:
-
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie - 8880 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku ochrona środowiska w Warszawie
Gdzie studiować kierunek ochrona środowiska w Warszawie
Limity miejsc
O tym, czy kandydaci dostaną się na wybrane studia, decydują wyniki uzyskane przez nich w postępowaniu kwalifikacyjnym. Kandydaci przyjmowani są w ramach limitu miejsc – na wybrane kierunki zakwalifikowani zostają ci, którzy spełnili wszystkie wymagania wynikające z zasad rekrutacji, a także zdobyli odpowiednie wyniki w postępowaniu kwalifikacyjnym.
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji na wybrane kierunki kandydaci mogą poznać dzięki informacjom publikowanym przez uczelnie w systemie rekrutacyjnym. Informacje dotyczące listy osób zakwalifikowanych oraz liczby punktów uzyskanych przez kandydatów publikowane są w prywatnych profilach w określonym przez uczelnię terminie.
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
czytaj dalej uczelnie w Warszawie
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć osobiście w siedzibie wybranej szkoły wyższej. Przed dopełnieniem formalności należy zapoznać się z zasadami rekrutacji obowiązującymi w danej uczelni – w zależności od indywidualnej decyzji szkoły, kandydaci mogą być proszeni o wcześniejsze umówienie spotkania w celu złożenia dokumentacji.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Kandydaci, którzy pomyślnie przeszli przez proces rekrutacji, powinni złożyć kompletny zestaw dokumentów rekrutacyjnych w wyznaczonym przez daną uczelnię terminie. Należy pamiętać o tym, że spóźnienie lub niespełnienie wymagań rekrutacyjnych może skutkować dla kandydata skreśleniem go z listy osób zakwalifikowanych na dane studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)