Każdy z nas jest członkiem większych grup oraz całej społeczności ludzkiej. Zjawiska mające miejsce w obrębie tych grup, zależności pomiędzy ludźmi przejawiającymi określone cechy osobowości, a także patologie wynikające z nieumiejętności dostosowania się do panujących norm i reguł stanowią przedmiot zainteresowania jednej z najważniejszych nauk społecznych, czyli socjologii. Studia psychologiczne i społeczne powstały w celu udzielenia odpowiedzi na pytania odnoszące się do zjawisk mających miejsce wśród ludzi, które nurtują wielu świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich.
Socjologia jest kierunkiem popularnym i wzbudzającym ciekawość wielu młodych ludzi. Niektórzy z nich posiadają doskonałe predyspozycje, które niemal w stu procentach pokrywają się ze specyfiką przyszłego kształcenia, inni natomiast minęli się z powołaniem, w związku z czym odczuwają niezadowolenie z dokonanego wyboru. Jeśli chciałbyś wiedzieć, czy jesteś w pierwszej grupie, zastanów się czy:
-
Interesujesz się psychologią i nigdy nie miałeś problemów z nauką przedmiotów humanistycznych?
-
Bliższe poznanie przemian społecznych, mających wpływ na kształtowanie współczesnej sceny gospodarczej wydaj ci się zachęcające?
-
Lubisz kontakt z drugim człowiekiem, a twoja empatia jest jednym z twoich atutów?
W takim razie nie wahaj się dłużej i wybierz socjologię w Lublinie.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku socjologia możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku socjologia w Lublinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Lublinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Uczelnie w Lublinie, które zdecydowały się na poszerzenie swojej oferty edukacyjnej o socjologię, to Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Obie te placówki dbają o dobór siatki kształcenia, aby zapewnić studentom różnorodność w obrębie najpopularniejszych kierunków, takich jak między innymi socjologia. Dlatego też wybór każdej z nich pozwoli spojrzeć na problemy socjologiczne ze zbliżonej, aczkolwiek nie identycznej perspektywy. Jako student socjologii:
-
poznasz społeczne i kulturalne wymiary globalizacji, mającej wpływ na różne zjawiska społeczne
-
dowiesz się nieco o psychologii, która pozwoli ci na zrozumienie ludzkiej natury i genezy wielu zachowań
-
zapoznasz się z najczęstszymi zagrożeniami cywilizacyjnymi, będącymi wynikiem działalności przemysłowej człowieka
-
udoskonalisz posiadane kompetencje interpersonalne w celu prowadzenia bardziej skutecznych konwersacji podczas prac projektowych