Kierunki studiów w Lublinie związane z turystyką kulturową łączą teorię z praktyką. Program jest zróżnicowany i obejmuje szeroki zakres tematów z zakresu turystyki, kultury oraz zarządzania dziedzictwem.
Studenci zapoznają się z różnicami kulturowymi i komunikacją międzykulturową. Poznają też wpływ turystyki na społeczności lokalne, analizują pozytywne i negatywne skutki turystyki kulturowej.
Uczelnie w Lublinie uwzględniły w programie również praktyki zawodowe, dzięki którym uczestnicy zdobywają praktyczne doświadczenie w instytucjach związanych z turystyką kulturową. Realizowane są też projekty badawcze związane z promocją i zarządzaniem dziedzictwem kulturowym.
Istotnym elementem programu kształcenia jest też blok związany z zarządzaniem w turystyce kulturowej. Uczestnicy poznają różne strategie promocyjne i komunikacyjne w turystyce kulturowej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku turystyka kulturowa możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci znają różne typy dziedzictwa kulturowego, potrafiąc analizować i interpretować jego znaczenie w kontekście turystycznym. Planują, realizują i oceniają projekty turystyczne. Zarządzają też czasem oraz zasobami w kontekście projektów kulturalnych.
W praktyce stosują przepisy prawne dotyczące dziedzictwa kulturowego. Tworzą oraz realizują strategie marketingowe dla produktów turystycznych. Promują też atrakcje turystyczne i wydarzenia kulturalne.
Mają umiejętności efektywnego komunikowania się w środowisku wielokulturowym. Rozumieją różnice kulturowe i dopasowują komunikację do różnych grup odbiorców.