Inżynieria materiałowa to techniczna dyscyplina naukowa, która zajmuje się wytwarzaniem, projektowaniem, obróbką i udoskonalaniem różnego rodzaju materiałów, powszechnie stosowanych w wielu gałęziach współczesnego przemysłu.
Jako że dobrej jakości materiały są podstawą w produkcji maszyn przemysłowych, jak i przedmiotów codziennego użytku, to specjaliści posiadający rozwinięta wiedzę i umiejętności z tego zakresu są obecnie na wagę złota. Ich kształceniem zajmuje się kierunek inżynieria materiałowa w Trójmieście.
Osoby, które zdecydują się aplikować na studia inżynierskie w Trójmieście powinny interesować się naukami technicznymi, matematycznymi, chemicznymi oraz fizycznymi. Dodatkowym atutem będzie także umiejętność analitycznego myślenia i sprawnej organizacji pracy. Jeżeli powyższy opis idealnie do ciebie pasuje, to kierunek inżynieria materiałowa w Trójmieście będzie dla ciebie odpowiednim wyborem.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku inżynieria materiałowa możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku inżynieria materiałowa w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Jeżeli zależy Ci na zdobyciu przyszłościowego wykształcenia technicznego, które otwiera wiele zawodowych drzwi, to powinieneś zdecydować się na studia inżynierskie. Obecnie znajdują się one w ofertach niemal wszystkich dużych ośrodków akademickich w Polsce, także w Trójmieście. Dokładną listę uczelni, na których możesz realizować kierunek inżynieria materiałowa, znajdziesz w dziale poniżej.
Tematyka zajęć na kierunku inżynieria materiałowa będzie oscylować głównie wokół nauk technicznych, matematycznych, chemicznych, informatycznych i fizycznych. W trakcie studiów rozwiniesz swoją wiedzę na temat nowoczesnych materiałów oraz sposobów ich wytwarzania i modelowania. Ponadto,dowiesz się w jakich gałęziach przemysłu, znajdują zastosowanie materiały specjalne i nietypowe. W siatce zajęć przewidziano wiele rozwijających zajęć, takich jak:
-
pomiary korozyjne
-
ochrona środowiska
-
fizyka materiałów
-
matematyka
-
podstawy inżynierii materiałowej
Wszyscy studenci będą mieli okazję poznać wybrany język obscy wraz ze specjalistyczną terminologią techniczną, co niewątpliwie zaprocentuje w ich przyszłym życiu zawodowym.