Nie od dziś wiadomo, że prężny rozwój gospodarczy jest wypadkową działania wielu branży, między innymi tej związanej z transportem drogą morską.
Studia na kierunku oceanotechnika powstały w celu wyposażenia przyszłych absolwentów w cenne kompetencje techniczne, które okażą się nieocenione podczas projektowania, budowy i eksploatacji maszyn oraz urządzeń oceanotechnicznych.
Interdyscyplinarny charakter kształcenia, jakiego doświadczą studenci oceanotechniki, wpłynie na ich wszechstronny rozwój intelektualny oraz kształtowanie nieocenionych umiejętności praktycznych.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku oceanotechnika możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Większość kierunków kształcenia wyróżnia się dwuetapowym przebiegiem. Nie inaczej jest w przypadku gdańskiej oceanotechniki. Studia pierwszego stopnia trwają od 3,5 roku do 4 lat, w zależności od wybranego trybu. Na ukończenie kształcenia magisterskiego poświęcisz od 1,5 roku do 2 lat.
Oceanotechnika jest realizowana zarówno w trybie stacjonarnym jak i nie stacjonarnym.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Oceanotechnika jest kierunkiem, dzięki któremu nauczysz się projektowania, budowy i eksploatacji wszelkich obiektów wykorzystywanych w przemyśle oceanotechnicznym. Podstawowymi dziedzinami, z którymi spotkasz się podczas nauki będą robotyka, mechatronika, inżynieria materiałowa, fizyka, informatyka oraz matematyka.
Z powodzeniem można stwierdzić, że oceanotechnika jest kierunkiem interdyscyplinarnym, dzięki któremu zdobędziesz obszerną wiedzę teoretyczną, uzupełnioną dobrze ugruntowanymi umiejętnościami praktycznymi.