Kierunki studiów w Gdańsku związane z tą dyscypliną są zorganizowane w sposób, który umożliwia studentom zdobycie zarówno teoretycznej, jak i praktycznej wiedzy na temat globalnych procesów. Program obejmuje różne przedmioty w zakresie nauk społecznych, politycznych, ekonomicznych i kulturalnych, a także praktyczne projekty i staże. Program realizowany jest w języku angielskim.
Studenci uczestniczą w kursach z zakresu np. wprowadzenia do global studies, gdzie zapoznają się z podstawowymi pojęciami i teoriami globalizacji oraz z historią globalnych procesów. Uczą się badania wpływu globalizacji na kultury, tożsamość kulturową i migracje. Poznają także normy prawne regulujące stosunki międzynarodowe, prawa człowieka i prawo międzynarodowe publiczne czy prywatne.
Uczelnie w Gdańsku w ramach tego kierunku uwzględniły również w programie interaktywne zajęcia, gdzie studenci omawiają i analizują konkretne zagadnienia czy case studies. Mają także możliwość uczestniczenia w stażach w organizacjach międzynarodowych, gdzie zdobywają doświadczenie zawodowe.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku global studies możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią analizować i interpretować złożone zjawiska globalne, takie jak globalizacja, migracje, zmiany klimatyczne. Krytycznie oceniają informacje, identyfikują błędy i formułują własne wnioski.
Efektywnie komunikują się z osobami z różnych kultur i środowisk, rozumiejąc różnice kulturowe i ich wpływ na komunikację. Tworzą raporty, eseje, artykuły oraz przygotowują i wygłaszają prezentacje.
Potrafią planować, organizować i realizować, a także monitorować projekty, zwłaszcza w kontekście międzynarodowym. Rozumieją też metody badawcze stosowane w naukach społecznych i ich praktyczne zastosowanie.