Studia wschodnie powstały jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie pracodawców na specjalistów, którzy identyfikują się kompetencjami zawodowymi z zakresu języka, znajomości uwarunkowań geopolitycznych czy odmienności kulturowych krajów Chin lub Japonii i Rosji.
Dodatkowo w ramach kształcenia organizowany jest wyjazd Erasmus lub program stypendialny, w ramach których uczestnicy mogą realizować część programu zagranicą. W trakcie zajęć poruszane są głównie zagadnienia z obszaru nauk społecznych, kulturoznawczych, językoznawczych oraz literaturoznawczych. Uczestnicy zdobywają więc obszerną, interdyscyplinarną wiedzę w ramach kultury, historii czy gospodarki Rosji i Chin lub Japonii.
W siatce dydaktycznej uwzględniono wiele przedmiotów, które nawiązują do korespondencji biznesowej w języku rosyjskim, realiów społecznych i politycznych we współczesnej Rosji czy gospodarki japońskiej i chińskiej.
Uczelnie w Gdańsku zachęcają w szczególności do studiowania tego kierunku osoby, które wykazują zainteresowania polityką, zagadnieniami społecznymi i kulturowymi związanymi z aspektami państw wchodzących w skład dawnego ZSRR czy Azji.
Kierunki studiów w Gdańsku, do których klasyfikuje się studia wschodnie, umożliwiają uczestnikom wybór jednej ze specjalności np. – język rosyjski z językiem chińskim lub język rosyjski z językiem japońskim. W planie zajęć uwzględniono także interesujące przedmioty z zakresu podstaw stosunków międzynarodowych, polityki wschodniej UE czy demokracji w rosyjskiej myśli politycznej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku studia wschodnie możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie).
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczestnicy studiów wschodnich zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie komunikacji biznesowej. Wyróżnia ich znajomość języka rosyjskiego i chińskiego/ japońskiego na poziomie komunikatywnym. Znają też aspekty prawne czy ekonomiczne Rosji oraz Chin lub Japonii.
Absolwent potrafi samodzielnie analizować zjawiska polityczne, społeczne. Zna historię, kulturę oraz realia społeczno-polityczne Rosji i Chin lub Japonii. Wyróżnia go jednocześnie obszerna wiedza o literaturze obszaru, z którym związana jest ścieżka kształcenia.
Do ogromnych atutów tego kierunku można zaliczyć także rozwój wiedzy z dyscypliny niefilologicznej – ekonomii, prawa międzynarodowego czy politologii. W efekcie absolwenci oceniają zjawiska kulturowe charakterystyczne dla terenu związanego z przedmiotem kształcenia.