Ekonomiczne kierunki studiów w Toruniu, do których zalicza się również gospodarkę cyfrową, skupiają się na zrozumieniu, w jaki sposób technologie cyfrowe wpływają na gospodarkę, przedsiębiorstwa i społeczeństwo. Program studiów łączy zagadnienia z zakresu ekonomii, biznesu, zarządzania, informatyki czy technologii cyfrowych.
Studenci zdobywają podstawową wiedzę z zakresu mikroekonomii, makroekonomii, finansów czy rachunkowości. Kursy obejmują także zagadnienia dotyczące gospodarki globalnej, rynków finansowych i ekonomii menedżerskiej.
Uczelnie w Toruniu w ramach tego kierunku studiów uwzględniły w programie wiele praktycznych zajęć, które pozwalają studentom zastosować wiedzę z zakresu gospodarki cyfrowej. Uczestnicy w trakcie kształcenia poznają też podstawy prawa gospodarczego, handlowego i ochrony danych osobowych.
W siatce dydaktycznej uwzględniono również zajęcia, które obejmują techniki zbierania, analizowania i interpretowania danych biznesowych. Kursy dotyczą sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku gospodarka cyfrowa możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci rozumieją, jak działają różne technologie cyfrowe, w tym programowanie, bazy danych, sieci komputerowe, przetwarzanie w chmurze oraz sztuczna inteligencja. Potrafią korzystać z narzędzi informatycznych w kontekście biznesowym i gospodarczym.
Zbierają, przetwarzają i analizują dane biznesowe, aby dostarczyć informacje wspierające podejmowanie decyzji. Znają narzędzia do wizualizacji danych oraz analizy rynkowej. Samodzielnie opracowują i realizują strategie marketingowe w środowisku cyfrowym.
Analizują i optymalizują procesy biznesowe w kontekście gospodarki cyfrowej. Tworzą, wdrażają i zarządzają cyfrowymi modelami biznesowymi, w tym e-commerce. Absolwent rozumie, jak identyfikować i wykorzystywać innowacyjne rozwiązania w gospodarce cyfrowej. Rozwija i wdraża nowe produkty oraz usługi cyfrowe, a także tworzy startupy.