Studia na kierunku terapia artystyczna to idealny wybór dla osób, które interesują się tematyką zdrowia, terapii naturalnych lub artystycznych. To unikatowy kierunek, który łączy interdyscyplinarny zakres wiedzy oraz praktyczne kompetencje z zakresu nauk o zdrowiu, psychologii czy sztuki.
Kształcenie skupia się na integracji i spersonalizowaniu terapii zdrowotnych, gdzie w centrum znajduje się dany podopieczny – a nie jednostka chorobowa. W trakcie studiów uczestnicy poznają różne zasady prewencji i terapii, które łączą teorię z praktyką i bazują na naturalnych procesach terapeutycznych wspierających leczenie oraz utrzymanie zdrowia.
Student ma do wyboru jedną z dostępnych specjalności – naturoterapia, psychoedukacja w terapii czy arteterapia. W programie uwzględniono m.in. zajęcia z obszaru filozofii zdrowia, psychologii społecznej z elementami terapii i rewalidacji czy świadomości żywienia i terapii.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku terapia artystyczna możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (licencjackie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Katowicach na kierunku terapia artystyczna, kształcą absolwentów, którzy wykazują się umiejętnościami i wiedzą w zakresie naturalnych terapii w celu integracyjnego wspierania leczenia i utrzymania zdrowia.
Potrafią całościowo podchodzić do problematyki zdrowia. Rozumieją ludzki organizm i jego funkcje. Mają obszerną wiedzę w zakresie nauk o zdrowiu, społecznych czy psychologicznych. Wiedzą, jak stosować zioła, detoksykację czy suplementację. Oceniają zaburzenia psychoenergetyczne, psychosomatykę. Wiedzą, jak zachęcić podopiecznych do aktywnego angażowania się w dbanie o swoje zdrowie.
Mają świadomość w ramach czynników, które sprzyjają i zagrażają zdrowiu. Znają metody, narzędzia i techniki radzenia sobie oraz życia z przewlekłą chorobą. Rozpoznają wczesne oznaki nawrotu choroby, radzenia sobie czasie kryzysu.
Absolwent ma umiejętności, które służą wzmocnieniu wewnętrznych sił obronnych organizmu oraz zastosowania terapeutycznych właściwości, jakie są zawarte w sztuce.