Reżyseria - studia Katowice 2024 | woj. śląskie
Studia na kierunku reżyseria to studia licencjackie magisterskie, których program kształcenia trwa 2 lata (studia licencjackie) lub 3 lata (studia magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.
Studia na kierunku reżyseria w Katowicach i woj. śląskim
|
Rok akademicki |
2023/2024 |
Forma studiów |
stacjonarne |
Poziom studiów |
studia I i II stopnia |
Czas trwania |
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Opis kierunku
Studia na kierunku reżyseria obejmują zajęcia z przedmiotów podstawowych, które są związane z wiedzą o kulturze, filozofii czy socjologii. W trakcie kształcenia realizowane są też przedmioty kierunkowe, które wyposażają słuchaczy w niezbędne kompetencje zawodowe. W siatce zajęć możemy spodziewać się przedmiotów takich jak m.in.: podstawy sztuki operatorskiej, montaż w filmie i telewizji, praca z aktorem, historia filmu czy organizacja i ekonomika produkcji.
Praca po studiach
Studia w Katowicach umożliwiają absolwentom podjęcie pracy w charakterze reżysera filmów fabularnych oraz dokumentalnych. Odnajdą się także przy reżyserowaniu widowisk, spektakli telewizyjnych czy krótkich form telewizyjnych oraz filmowych. Niektórzy absolwenci decydują się na rozwój kariery zawodowej w branży medialnej, pracują w agencjach reklamowych i kreatywnych. Ponadto, czekają na nich stanowiska w placówkach oświatowych i artystycznych, a także w instytucjach kultury.
Jakie przedmioty zdawać na maturze?/ Wymagania rekrutacyjne
Kierunki studiów w Katowicach, do których należy reżyseria w przypadku rekrutacji na I stopnień kształcenia, wymagają, aby kandydaci uzyskali pozytywną ocenę z egzaminu wstępnego. Pierwszy etap to złożenie teczki z pracami własnymi.
Kandydat ma do wyboru przygotowanie treatment filmu fabularnego o długości nieprzekraczającej 3 strony, a także dodatkowo jednej sceny dialogowej. Projekt powinien być oryginalny z akcją osadzoną w czasach współczesnych. Drugą możliwością jest przygotowanie scenariusza filmu fabularnego.
W ramach pierwszego etapu kandydat przygotowuje też treatment filmu dokumentalnego, którego temat jest wskazany w kryteriach rekrutacyjnych na dany rok. Wymagane jest też wykonanie filmu, jaki prezentuje sylwetkę kandydata i uzasadnia, dlaczego chciałby studiować reżyserię. Autoprezentacja podlega ocenie w każdym aspekcie (formie, treści itd.).
Teczka powinna zawierać także serię 10 fotografii opisujących, w jaki sposób kandydat widzi otaczający go świat. Wymagana jest też seria od 5 do 10 zdjęć na dany tytuł (wskazany w kryteriach rekrutacji na dany rok).
Pierwszy etap to też egzamin ustny, który polega na obronie teczki i rozmowie związanej z kontekstem czy świadomością sztuki filmowej.
Drugim etapem egzaminu jest część praktyczna (związana z ciągiem montażowym zdjęć fotograficznych), zadanie plastyczne – inscenizacyjne oraz zadanie analityczno-scenariopisarskie. Do tego etapu przechodzą osoby, które uzyskały co najmniej 38 punktów z części pierwszej.
Etap trzeci polega na wykonaniu przez kandydata zadania dokumentalnego (fotoreportażu w plenerze), zadania inscenizacyjnego w studio filmowym. W ramach tego etapu przeprowadzana jest też rozmowa kwalifikacyjna polegająca na obronie zadania dokumentalnego i inscenizacji. Do tego etapu zakwalifikowanych jest 18 osób z największą punktacją uzyskaną w etapie drugim.
Na studia przyjmowanych jest osiem kandydatów, którzy uzyskali najwyższą punktację oraz pozytywny wyniki egzaminu dojrzałości.
Studia w Katowicach na II stopień na kierunku reżyseria, przeznaczona jest z kolei dla absolwentów studiów wyższych licencjackich kierunku reżyseria. Od kandydatów wymaga się kwalifikacji niezbędnych do rozpoczęcia kształcenia na studiach II stopnia tego kierunku.
W szczególności kandydaci powinni potrafić samodzielnie tworzyć oraz prezentować swoje założenia estetyczne, zmontować i udźwiękowić film fabularny czy dokumentalny.
Przeprowadzany jest także sprawdzian uzdolnień artystycznych i rozmowa kwalifikacyjna. Od kandydatów wymaga się przedstawienia własnych prac audiowizualnych – filmu fabularnego i dokumentalnego zrealizowanego w trakcie studiów licencjackich.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU REŻYSERIA?
Studia na kierunku reżyseria, obejmują realizację przedmiotów podstawowych dotyczących wiedzy o kulturze, filozofii, socjologii czy teorii dziedzin twórczości artystycznej. W siatce zajęć znajdują się także przedmioty kierunkowe, które wyposażają słuchaczy w umiejętności zawodowe.
Podczas kształcenia słuchacze uczestniczą nie tylko w zajęciach teoretycznych, ale też w praktycznych ćwiczeniach warsztatowych. Poza tym w ramach zajęć odbywają się liczne spotkania z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za realizację filmów krótko, średnio i pełnometrażowych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku reżyseria możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia licencjackie;
-
studia magisterskie;
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Katowicach na kierunku reżyseria, umożliwiają słuchaczom zdobycie rozszerzonej wiedzy z zakresu filozofii, historii czy teorii filmu, teatru oraz muzyki. Absolwenci mają kompetencje w zakresie reżyserii fabularnej, dokumentalnej, form telewizyjnych, montażu, pracy z aktorami. Znają też różne techniki filmowo-telewizyjne.
Absolwenci wyróżniają się także pogłębioną wiedzą humanistyczną oraz umiejętnościami zawodowymi w zakresie reżyserii i scenariopisarstwa. Ma obszerną wiedzę o sztukach operatorskich, muzyce filmowej czy dźwięku.