Media często bywają nazywane "czwartą władzą". Określenie to jest niezwykle trafne, ponieważ siła przekazu prasy, telewizji czy internetu jest na tyle silna, że może wpływać na funkcjonowanie społeczeństwa, polityki czy kultury. Ponadto, media pełnią rolę opiniotwórczą i często kształtują światopogląd obywateli. W państwach demokratycznych, gwarantujących wolność słowa i poglądów, wzrasta zapotrzebowanie na profesjonalnych dziennikarzy. Odpowiedzią na tego typu potrzeby jest kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Poznaniu.
Studia dziennikarskie będą odpowiednim wyborem dla osób zainteresowanych światem mediów i posiadających zdolności z obszaru nauk humanistycznych i społecznych. Jeżeli dodatkowo jesteś osobą oczytaną, o wielu pasjach i zainteresowaniach, a dodatkowo masz zdolności pisarskie, to studia te będą dla ciebie odpowiednim wyborem.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Studia dziennikarskie w Poznaniu zyskują coraz większą popularność i zainteresowanie studentów, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o różnego rodzaju mediach i wykorzystać ją podczas swojej przyszłej pracy zawodowej. Dlatego też kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna znajduje się w ofercie uczelni, które znajdziesz w dziale poniżej.
Kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna ma interdyscyplinarny i zarazem interesujący program nauczania, który zawiera w sobie treści z obszaru nauk humanistycznych, społecznych, nauk o zarządzaniu czy marketingu. W siatce zajęć przewidziano między innymi, takie przedmioty jak:
-
gatunki dziennikarskie
-
historia mediów
-
retoryka
-
etyka dziennikarska
-
i wiele innych
Ponadto, studenci będą mieli szansę wyboru jednej z dostępnych specjalizacji, do których należą: dziennikarstwo, marketing online oraz reklama i promocja. Uzyskana, w czasie studiów, wiedzę teoretyczną oraz kompetencje praktyczne, wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.