Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to popularny kierunek kompleksowo łączący nauki humanistyczne i społeczne. Na studentów tego typu kształcenia czekają ciekawe moduły, odnoszące się do dziennikarstwa nowych mediów; realizacji radiowo-telewizyjne; wizerunku, promocji i reklamy. Pamiętaj, że oferta modułowa czy też specjalizacyjna jest zmienna, dlatego warto śledzić aktualności na stronach internetowych kieleckich uczelni.
Studenci mają szansę nabyć potrzebne do pracy umiejętności związane z posługiwaniem się narzędziami wykorzystywanymi w pracy reportera prasowego, radiowego i telewizyjnego. Zdobędziesz także kompetencje obejmujące promocję i reklamę oraz sztukę autoprezentacji.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Dziennikarstwo i komunikację społeczną możesz studiować w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Studia pierwszego stopnia, inaczej licencjackie, trwają trzy lata (sześć semestrów). Studia drugiego stopnia, inaczej magisterskie, uzupełniają wiedzę zdobytą na licencjacie. Trwają dwa lata, czyli cztery semestry.
Stacjonarna forma kształcenia to studia dzienne, które odbywają się od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w trybie dziennym odbywają się bezpłatnie w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie, to znaczy, że zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, lub wieczorowo, gdzie zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień (mimo umownej nazwy).
Nim zdecydujesz się na studia niestacjonarne, sprawdź, w jakiej formie są one realizowane. Pamiętaj, że studia niestacjonarne są płatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W interdyscyplinarnie konstruowanym programie studiów kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna znajdziemy takie przedmioty jak: wybrane zagadnienia literatury polskiej i powszechnej, nauka o komunikowaniu, współczesny język polski, dziennikarskie źródła informacji, techniki informacyjno-komunikacyjne, grafika komputerowa. Siatki zajęć są zróżnicowane w zależności od wybranego modułu kształcenia.
Studenci opanowują warsztat dziennikarski pod wieloma względami, między innymi pod względem fotograficznym, edytorskim, graficznym.
Będziesz miał/a szansę zdobyć kompetencje odnosząc się do sztuki autoprezentacji, emisji głosu, przygotowywania materiałów tekstowych, dźwiękowych i filmowych. Nauczysz się tworzyć materiały reklamowe i promocyjne, jak również zdobędziesz wiedzę, umożliwiającą projektowanie stron WWW w podstawowym zakresie.