Podejście do zdrowia rozwijało się na przestrzeni ubiegłych tysiącleci, ostatecznie przybierając formę najbardziej korzystną dla pacjentów. Promowanie aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia zwiększyło świadomość społeczeństwa na temat czyhających nań zagrożeń. Jednak mimo wszystko pewnych schorzeń nie sposób uniknąć – mają charakter wad wrodzonych, powstają na skutek poważnych wypadków lub są następstwem nieuniknionych procesów starzenia organizmu – tak właśnie jest z dolegliwościami w obrębie narządów ruchu.
Praca fizjoterapeuty polega na stosowaniu takich działań, które będą skutkowały polepszeniem jakości życia ludzi cierpiących na dysfunkcje w obrębie narządów ruchu oraz kręgosłupa. Zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie nie maleje. Nie brakuje również chętnych do podjęcia Fizjoterapii – kierunku, który można zgłębić między innymi w Radomiu.
1. Czego się nauczysz na studiach
Fizjoterapia posiada bardzo rozległy charakter kształcenia, podobnie jak niemal wszystkie kierunki wchodzące w skład kanonu nauk medycznych. Każdy ze studentów zdobędzie nie tylko wiedzę na temat specyfiki fizjoterapeutycznej, ale również mnóstwo wiedzy ogólnej z pogranicza medycyny, psychologii oraz socjologii.
W programie studiów na kierunku fizjoterapia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
Kinezyterapia,
-
Kliniczne podstawy fizjoterapii,
-
Fizjoterapia ogólna,
-
Biochemia i biofizyka,
-
Dydaktyka fizjoterapii.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku fizjoterapia możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studia na kierunku fizjoterapia w Radomiu realizowane są w ramach studiów jednolitych. Studia jednolite trwają pięć lat.
Uczelnie w Radomiu umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Dla kogo te studia
Specyfika wszystkich studiów medycznych jest skonstruowana w taki sposób, aby trafić w gusta ludzi o określonych predyspozycjach osobistych. Jeśli marzysz o podjęciu Fizjoterapii, spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka poniższych pytań, co być może ułatwi ci proces decyzyjny.
-
Twoim konikiem od zawsze była biologia i pokrewne nauki przyrodnicze?
-
Jesteś zainteresowany funkcjonowaniem ludzkiego organizmu, a szczególnie kończyn i kręgosłupa?
-
Chciałbyś nieść pomoc ludziom w potrzebnie i nie boisz się ciężkiej pracy?
Twierdząca odpowiedź może być dobrym pretekstem do rozpoczęcia Fizjoterapii na uczelni w Radomiu.
4. Program studiów
Rozbudowany charakter kształcenia przeznaczony dla studentów Fizjoterapii może być źródłem zarówno stresu, jak i ogromnej satysfakcji ze zdobywanej wiedzy. Jeśli zdecydujesz się na podjęcie tego kierunku, przygodę z nauką zaczniesz od zrozumienia podstawowych zagadnień medycznych, stanowiących pewnego rodzaju filar pod rozwój bardziej złożonych umiejętności. Poznasz ludzką anatomię i fizjologię, opanujesz techniki udzielania pierwszej pomocy, a także zaczerpniesz nieco wiedzy psychologicznej, której wymaga codzienna praca z ludźmi.
Dalsze etapy kształcenia pozwolą ci zapoznać się z bardziej specjalistyczną tematyką, związaną z Fizjoterapią. Szczególne znaczenie będą miały zajęcia praktyczne, podczas których nauczysz się wykonywania masaży leczniczych i relaksacyjnych, a także poznasz najczęściej stosowane techniki rehabilitacyjne. Pamiętaj, że nauka na Fizjoterapii pozwoli ci na rozwinięcie się w wymarzonej branży kosztem wielu poświęceń i zaangażowania w zgłębianie dość skomplikowanej tematyki kształcenia.