Program studiów i przedmioty
Poznańskie uczelnie wyższe tak przygotowały swój program studiów, by każdy absolwent tego kierunku miał niezbędną wiedzę i potrzebne umiejętności, aby poradzić sobie w pracy o podobnym profilu. Zagadnienia dotyczące transportu spedycji i logistyki samej w sobie będą tutaj szeroko rozwijane. Główny jednak nacisk będzie kładziony na nauki ścisłe – matematykę oraz fizykę.
To właśnie te dwie dziedziny będą omawiane najbardziej szczegółowo, a profesorowie dołożą wszelkich starań, by przekazać swoim studentom jak najbardziej rozszerzoną wiedzę.
Przedmioty wdrażane przez większość uczelni w Poznaniu to:
-
Zarządzanie produktem i usługami
-
Projektowanie procesów
-
Logistyka zaopatrzenia
-
Infrastruktura logistyczna
-
Inżynieria materiałowa
Nabywane umiejętności
Studia na kierunku logistyka to interdyscyplinarny kierunek studiów, który obejmuje m.in. zarządzanie procesami logistycznymi w przedsiębiorstwach oraz organizacją transportu, dystrybucji, magazynowania, zarządzaniem łańcuchem dostaw i innymi aspektami logistyki. Oto kilka informacji na temat programu nauczania, umiejętności oraz możliwości kariery zawodowej na kierunku logistyka. Program nauczania na kierunku logistyka obejmuje przedmioty związane np. z zarządzaniem operacjami logistycznymi, organizacją transportu i dystrybucji, analizą łańcucha dostaw, zarządzaniem magazynami i zapasami, obsługą systemów logistycznych, planowaniem produkcji, technologią transportu, ekonomią transportu i logistyki, a także z zarządzaniem projektami.
Studenci logistyki uczą się również m.in. o różnych technologiach informatycznych stosowanych w logistyce, takich jak systemy informatyczne wspomagające zarządzanie logistyką, narzędzia analityczne oraz umiejętności związane z rozwiązywaniem problemów logistycznych. Zdobywają umiejętności zarządzania procesami logistycznymi, planowania i organizacji transportu, magazynowania, zarządzania łańcuchem dostaw, analizy danych logistycznych, obsługi systemów informatycznych stosowanych w logistyce oraz rozwiązywania problemów logistycznych.
Absolwenci logistyki mogą pracować w różnych sektorach gospodarki, takich jak np. produkcja, dystrybucja, handel, transport, magazynowanie, logistyka kontraktowa, logistyka e-commerce, a także w firmach logistycznych, konsultingowych, spedycyjnych, przewozowych, czy w działach logistyki w przedsiębiorstwach różnych branż. Mogą pełnić różnorodne role, takie jak m.in. koordynator łańcucha dostaw, menedżer logistyki, planista produkcji, analityk logistyczny, kierownik magazynu, specjalista ds. transportu, czy zarządzający operacjami logistycznymi. Osoby te mogą również rozpocząć własną działalność gospodarczą.
Polecane:
Ile trwają studia na kierunku logistyka w Poznaniu?
Studia na kierunku Logistyka w Poznaniu, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).
Sprawdź
Jakie specjalności na logistyce w Poznaniu
Współczesne studia z logistyki charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Po jakim profilu na kierunek logistyka w Poznaniu
Logistyka to interdyscyplinarny kierunek, który otwarty jest na absolwentów klas o najróżniejszych profilach. To dlatego, że studia kształcą zarówno z wiedzy logistycznej, ekonomicznej, jak i z zarządzania. Bez problemu na logistyce odnajdą się absolwenci klas humanistycznych, matematyczno-fizycznych czy matematyczno-informatycznych.
Najłatwiejszy start na studiach mogą mieć jednak absolwenci techników logistycznych. To dlatego, że ukończenie takiego profilu i zdanie egzaminów zawodowych, daje podstawy na temat funkcjonowania nowoczesnych systemów logistycznych.
Sprawdź
Czy studia na kierunku logistyka w Poznaniu są trudne
Logistyka to naprawdę wymagający kierunek. To dlatego, że czerpie ona z wielu innych dziedzin takich jak ekonomia, prawo czy zarządzanie. Kandydaci na ten kierunek powinni mieć więc otwarty umysł. Ten przyda się także do tego, by chłonąć wiedzę na temat nowoczesnych technologii, systemów i narzędzi, z którymi na co dzień spotykają się logistycy.
Trudności na tych studiach może sprawiać nie tylko interdyscyplinarny charakter, ale też matematyka, która jest niezbędna na logistyce. Kierunek ten stworzony jest dla osób, które najlepiej uczą się w praktyce. To dlatego, że studia wymagają od studentów częstych prac projektowych.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na logistyce w Poznaniu
Logistyka to interdyscyplinarny kierunek, który czerpie z wielu dziedzin takich jak ekonomia, zarządzanie czy towaroznawstwo. Kierunek ten wybierają absolwwenci szkół o różnych profilach, a to sprawia, że poziom trudności poszczególnych przedmiotów może być uzależniony od indywidualnych zainteresowań studenta.
Istotnym elementem logistyki jest matematyka i to ona najczęściej sprawia trudność studentom. Poza królową nauk, problemy studentom sprawiają także zajęcia z mechaniki i wytrzymałości materiałów, podstaw technik wytwarzania, czy zarządzania produkcją.
Czy studia na kierunku logistyka w Poznaniu to studia z przyszłością
Ukończenie logistyki daje bardzo obszerne i uniwersalne umiejętności. W programie studiów znaleźć można przedmioty skupiające się na przetwarzaniu danych, zarządzaniu zasobami ludzkimi, grafiki inżynierskiej czy ekonomii. To sprawia, że absolwenci tych studiów nie są skazani tylko na jedną ścieżkę kariery zawodowej.
Jednak przede wszystkim studia te pozwalają zdobyć wiedzę niezbędną do prowadzenia efektywnej organizacji dostaw i projektowania procesów logistycznych. Umiejętności te sprawią, że absolwenci logistyki będą bardzo konkurencyjni na rynku pracy i odnajdą się zarównio w produkcji czy transporcie jak i w wielu innych dziedzinach.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na logistykę w Poznaniu
Dobrze zdana matura to podstawa, która pozwala myśleć o dostaniu się na logistykę. Interdyscyplinarny charakter tych studiów sprawia, że w rekrutacji uwzględniane są zarówno przedmioty humanistyczne, jak i przedmioty ścisłe. Dlatego największe szansę mają maturzyści z dobrze poukładaną wiedzą ogólną i o uniewersalnym umyśle.
Logistyka nie jest najpopularniejszym kierunkiem, ale wybierają ją zazwyczaj kandydaci o wysokim poziomie wiedzy. Aby mieć pewne miejsce na tych studiach warto brać udział w olimpiadach przedmiotowych z chemii, fizyki , geografii, informatyki lub matematyki. Finaliści i laureaci zostają przyjęci na studia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku logistyka w Poznaniu jest matematyka
Logistyka to dziedzina, która opiera się na matematyce. Wiedza z tej dziedziny przydaje się w zarządzaniu zapasami, projektowaniu systemów logistycznych czy zarządzaniu rachunkami. Spotkanie matematyki w programie nauczania jest więc konieczne.
Jest ona obecna w wielu przedmiotach, ale przede wszystkim wykładana jest w czystej formie przez dwa semestry. Umiejętności matematyczne przydadzą się absolwentom w codziennej pracy podczas analizy danych, modelowanie procesów logistycznych, optymalizację tras przewozu, czy zarządzanie zapasami.
Czy warto iść na kierunek logistyka w Poznaniu
Nowoczesne narzędzia logistyczne, podstawy techniczne i inżynierskie pracy logistyka, wiedza na temat zagadnień typowych . To tylko część pojeć, które absolwenci logistyki w Poznaniu mają w małym palcu. Ukończenie tego kierunku sprawia, że są oni niemal z miejsca gotowi do podjęcia pracy w zawodzie. Absolwenci mogą zajmować pozycję specjalistów z zakresu planowania transportu czy projektowania procesów i systemów logistycznych. Studia zapewniają rozwinięcie umiejętności organizacyjnych, a nawet menedżerskich, co otwiera kolejne możliwości na rynku pracy.
Sprawdź czy warto iść na studia
Logistyka studia podyplomowe w Poznaniu
Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu prawa. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź