Program studiów i przedmioty
Przyszli logistycy, aby stanowić konkurencyjną grupę zawodową na rynku pracy, muszą dysponować naprawdę wszechstronnym wykształceniem. Zatem studenci poznają wiele rozbudowanych zagadnień. Część z nich ma charakter przede wszystkim ścisły.
W programie studiów na kierunku logistyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
matematyka;
-
analiza;
-
statystyka.
Jednak to oczywiście nie wszystko. Te przedmioty stanowią pewien filar edukacji na kierunku logistyka, jednak to tylko część kompletnego wykształcenia logistyka. Znaczna część zajęć dotyczy zagadnień takich jak:
Oprócz tego zaplecze wiedzy profesjonalnego logistyka obejmuje zagadnienia związane z prawem gospodarczym i handlowym, także na arenie międzynarodowej. Zatem jeżeli kiedykolwiek słyszałeś opinie, że studia logistyczne należą do studiów prostych, to już teraz musisz zdać sobie sprawę z tego, że były to opinie nieprawdziwe. Logistyk dysponuje bowiem wszechstronną wiedzą, która będzie stanowić podstawę jego działań praktycznych.
Umiejętności absolwentów tego kierunku muszą obejmować oczywiście takie aspekty jak planowanie, realizację, czy kontrolę przepływu surowców. Jednak warto sobie uświadomić, że specjalista do spraw logistyki musi dysponować szeregiem kompetencji miękkich, ponieważ to zawód ten zakłada nieustanny kontakt z innymi pracownikami oraz klientami.
Nabywane umiejętności
Studia na kierunku logistyka skupiają się m.in. na nauczaniu studentów umiejętności organizacji, planowania, realizacji oraz zarządzania procesami logistycznymi w różnych branżach. Podczas studiów na tym kierunku, studenci zdobywają wiedzę na temat np. strategii logistycznych, planowania produkcji, magazynowania i transportu towarów, zarządzania łańcuchami dostaw oraz optymalizacji procesów logistycznych.
Program nauczania składa się z przedmiotów teoretycznych oraz praktycznych, co pozwala na uzyskanie kompleksowej wiedzy w dziedzinie logistyki. Studenci mają także możliwość wyboru przedmiotów specjalizacyjnych, dzięki czemu mogą pogłębiać swoją wiedzę w wybranej dziedzinie logistyki, np. w logistyce międzynarodowej, e-logistyce czy logistyce obronnej. W trakcie nauki uczestnicy zajęć rozwijają m.in. swoje zdolności analityczne, organizacyjne, komunikacyjne i językowe, a także te, które związane są np. z obsługą nowoczesnych programów komputerowych.
Studia na kierunku logistyka przygotowują uczniów do pracy w różnych branżach, takich jak np. produkcja, handel, transport czy logistyka. Absolwenci kierunku mogą znaleźć zatrudnienie jako m.in. menedżerowie logistyki, kierownicy magazynów, specjaliści ds. transportu, planiści produkcji czy analitycy logistyczni. Logistyka przygotowuje absolwentów kompleksowo do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej – zarówno w kraju, jak i za granicą.
Polecane:
Jakie są specjalności na logistyce w Krakowie
Współczesne studia z logistyki charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Sprawdź specjalności na logistyce w Krakowie
Po jakim profilu na kierunek logistyka w Krakowie
Logistyka to wymagający kierunek, dlatego osoby, które planują te studia powinny przemyśleć wybór już na etapie wyboru szkoły średniej. Najbardziej przydatna może okazać się nauka w liceum ogólnokształcącym w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Dobra znajomość, szczególnie pierwszej z tych dziedzin, może być przepustką na studia. Ponadto wiedza matematyczna przyda się przez cały tok studiów z logistyki.
Łatwiej o dostanie się na studia mogą mieć absolwenci techników logistycznych. Wynik z ich egzaminu zawodowego może być liczony w rekrutacji jako przedmiot dodatkowy. Ponadto zdobyta wiedza zawodowa może ułatwić odnalezienie się na tym wymagającym kierunku.
Sprawdź
Czy studia na kierunku logistyka w Krakowie są trudne
Logistyka pełna jest matematyki i logicznego myślenia. Dlatego też szczególnie sprawdzą się na tym kierunku osoby o umyśle ścisłym. Jednak nawet dla takich osób, studia te mogą wydawać się jednak wymagające, ponieważ obejmują wiele różnych dziedzin jak ekonomia, technologia, czy prawo.
Logistyka jest dziedziną, która coraz częściej korzysta z zaawansowanych technologii. Stąd też kierunek ten może wymagać od swoich studentów umiejętności obsługi specjalistycznych narzędzi. Z pewnością są to studia, na których nie można narzekać na nudę. To za sprawą praktycznego wymiaru nauki, który czasem stawia przed studentami problemy projektowe.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na logistyce w Krakowie
Ekonomia, zarządzanie, towaroznawstwo – to tylko część dziedzin, które składają się na tę obszerną naukę, którą jest logistyka. Interdyscyplinarny charakter studiów, wielu studentom może sprawiać trudności. Znaczną część programu obejmują zajęcia nawiązujące do przedmiotów ścisłych. Dlatego też szczególne trudności na studiach mogą mieć humaniści. To właśnie przedmioty z tej kategorii najczęściej wymieniane są wśród najtrudniejszych.
Szczególnie trudna wydaje się być matematyka. Studenci uczą się jej przez kilka semestrów pod wieloma postaciami i to właśnie ona oceniana jest jako najtrudniejszy przedmiot na logistyce w Krakowie.
Czy studia na kierunku logistyka w Krakowie to studia z przyszłością
Logistyka to branża, która pozwala na efektywne funkcjonowanie wielu innych dziedzin życia. Opiera się na niej transport, zaopatrzenie, czy produkcja, poniewać wszędzie potrzebni są specjaliści, którzy są odpowiedzialni za efektywną organizację dostaw.
Jej powiązania z innymi branżami sprawiąją, że przed logistyką jest wielka przyszłość. To dlatego, że jest to obszar, który ewoluuje wraz z postępem technologicznym i zmianami w globalnej gospodarce. Może to się jednak wiązać z tym, że absolwenci logistyki będą musieli dokształcać się i zdobywać kolejne umiejętności.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na logistykę w Krakowie
Dostanie się na studia z logistyki w Krakowie to proces, który przede wszystkim zależy od wyników egzaminu dojrzałości. Tak więc kandydaci powinni skupić się między innymi na takich przedmiotach jak matematyka, język obcy oraz fizyka, chemia, geografia lub informatyka. Dobrze zdana matura z tych przedmiotów może znacząco poprawić szanse na przyjęcie.
Studia z logistyki mają niewielki limit przyjęć, a cieszą się dużą popularnością wśród kandydatów. Aby zwiększyć swoje szanse, warto więc brać udział w olimpiadach przedmiotowych. Finaliści i laureaci otrzymują dodatkowe punkty do rankingu.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku logistyka w Krakowie jest matematyka
Logistyka nie mogłaby istnieć bez matematyki. W trakcie studiów na tym kierunku w Krakowie, studenci spotykają tą dziedzinę w różnych formach. Uczą się analizy matematycznej oraz algebry liniowej, a także zdobywają podstawy matematyki finansowej oraz statystyki matematycznej.
Królowa nauk obecna jest także w wielu przedmiotach specjalistycznych. To dlatego, że w pracy logistyka, matematyka przydaje się w wielu okolicznościach. Pozwala na analizę danych, modelowanie procesów logistycznych, optymalizację tras przewozu, czy zarządzanie zapasami.
Czy warto iść na kierunek logistyka w Krakowie
Idąc na logistykę można być pewnym swojej przyszłości. To dlatego że logistyka jest dziedziną niezbędną do funkcjonowania wielu innych branż. Dzięki temu studenci mają pewność, że po studiach będzie na nich czekać praca zgodna z ich wykształceniem i zainteresowaniami.
Studia na tym kierunku przede wszystkim dają kwalifikacje niezbędne do dokonywania analiz i podejmowania decyzji dotyczących procesów logistycznych. Ponadto rozwiną zdolności związane z obsługą specjalistycznego oprogramowania, poszerzą wiedzę techniczną i ekonomiczną. Bardzo istotną rolą tych studiów jest wypracowanie u studentów umiejętności organizacyjnych.
Sprawdź czy warto iść na studia
Logistyka studia podyplomowe w Krakowie
Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu logistyki. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź