Turystyka i rekreacja to wszechstronny kierunek studiów, który pozwoli Ci zdobyć wiedzę z zakresu ekonomii, zarządzania, marketingu, Public Relations, a także promocji w zakresie turystyki.
Studia tego typu stają się coraz popularniejsze, zwłaszcza że sektor turystyczny nieustannie się rozwija. Studenci poznają wyznania, kultury i tradycje innych regionów i narodów, dzięki czemu odnajdują się w pracy w branży hotelarskiej, gastronomicznej, turystycznej.
Zdobędziesz lub rozwiniesz umiejętności związane z przygotowywaniem, promowaniem, a także ze sprzedawaniem ofert i usług turystycznych. Nabędziesz także kompetencje umożliwiające zarządzanie hotelem, pensjonatem lub gospodarstwem agroturystycznym.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Turystyka i rekreacja możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Turystykę i rekreację możesz studiować przede wszystkim w ramach pierwszego stopnia kształcenia. Są to studia licencjackie, które trwają trzy lata, czyli sześć semestrów.
Studia stacjonarne odbywają się od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w trybie dziennym prowadzone są bezpłatnie w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne mogą być realizowane zaocznie, to znaczy, że zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, lub wieczorowo, gdzie wbrew nazwie zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień.
Warto sprawdzić, w jak wygląda tryb niestacjonarny w przypadku kierunku turystyka i rekreacja. Pamiętaj, że studia niestacjonarne są płatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W kompleksowo opracowanym programie studiów turystyki i rekreacji znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: obsługa ruchu turystycznego, kartografia w turystyce i rekreacji, zagospodarowanie turystyczne, podstawy geografii społeczno-ekonomicznej, agroturystyka, zastosowanie informatyki w hotelarstwie. Realizacja niektórych przedmiotów uzależniona jest od wybranej specjalizacji.
Studenci zdobywają wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin, między innymi z zakresu hotelarstwa, geoturystyki, turystyki zdrowotnej, a nawet organizacji i obsługi ruchu turystycznego. Moduły zajęciowe i specjalizacyjne są jednak zróżnicowane, dlatego warto śledzić aktualności na stronach internetowych kieleckich uczelni.
W trakcie zdobywanej edukacji masz szansę zgłębiać nauki ekonomiczne, społeczne i przyrodnicze, ale także nauki o zdrowiu i kulturze fizycznej. Rozwiniesz umiejętności sprowadzające się do przygotowywania, promowania oraz sprzedawania ofert i usług turystycznych.