Praca socjalna to kompleksowo opracowany kierunek, który umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności szczególnie istotnych dla przyszłych pracowników socjalnych. Nauczysz się konstruować i realizować programy interwencji społecznych, projekty socjalne, a także programy profilaktyki społecznej.
W trakcie zdobywanego kształcenia zapoznasz się z zasadami i metodami oraz technikami wspierania i udzielania profesjonalnej pomocy człowiekowi, rodzinie, grupom i zbiorowościom społecznym w trudnych sytuacjach życiowych.
Propozycja kształcenia łączy różne nauki i dziedziny, wśród których znajdziemy pedagogikę, socjologię, politykę społeczną, zdrowie publiczne, a nawet prawo.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Praca socjalna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Pracę socjalną w Kielcach możesz studiować w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Studia licencjackie trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Kształcenie na studiach magisterskich trwa dwa lata, czyli cztery semestry. Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę zdobywaną na etapie licencjatu.
Studia stacjonarne to studia dzienne. Odbywają się bezpłatnie od poniedziałku do piątku na uczelniach publicznych w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie (zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli) lub wieczorowo (zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień).
Sprawdź, w jakiej formie realizowane są studia niestacjonarne. Pamiętaj, że ten tryb kształcenia jest płatny.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Praca socjalna to interdyscyplinarna propozycja kształcenia, która łączy wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin pokrewnych, takich jak socjologia, psychologia, pedagogika, polityka, prawo, a nawet zdrowie publiczne.
W trakcie zdobywanej edukacji studenci uczą się, w jaki sposób współpracować z osobą niepełnosprawną i zależną, z osobą starszą, z dzieckiem, a nawet z całą rodziną. Poznasz różnego rodzaju teorie i metody, które będziesz mógł/mogła wykorzystać w trakcie praktyk zawodowych w ośrodkach pomocy społecznej, ośrodkach terapii uzależnień, a także w instytucjach opiekuńczo-wychowawczych.
Nauczysz się radzić sobie z problemami nieprzystosowania społecznego, które grożą wykluczeniem społecznym lub dysfunkcjonalnością rodziny. Zdobędziesz także potrzebne kompetencje, które ułatwią dokonywanie analizy i oceny zjawisk będących przyczyną trudnego położenia jednostek, grup, społeczności lokalnych, a także umożliwią udzielanie skutecznej pomocy.