Analiza danych – big data to jeden z ciekawszych kierunków studiów, który rozpocząć można na uczelniach w Warszawie. Studenci otrzymają dzięki niemu pogłębione kwalifikacje – będą wiedzieli nie tylko, jak pozyskać różnorodne dane. Zdobędą również umiejętności pozwalające na świadome zarządzanie nimi.
Dziś, kiedy właściwie przenieśliśmy całe nasze życie do przestrzeni internetowej, specjaliści z tego zakresu są szczególnie poszukiwani. Ta nowoczesna propozycja kształcenia jest więc odpowiedzią na zapotrzebowania aktualnego rynku pracy.
Warto pamiętać, by kierunek taki jak analiza danych –big data wybierać wtedy, gdy w kręgu zainteresowań znajdują się przedmioty ścisłe, a zagadnienia związane z statystyką nie są obce! Studia na tym kierunku zadedykowane są bowiem osobom, które pierwszy etap kształcenia wyższego mają już za sobą!
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku analiza danych – big data możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
-
stacjonarne;
-
niestacjonarne popołudniowe;
-
niestacjonarne sobotnio-niedzielne.
Studia na kierunku analiza danych – big data w Warszawie to studia II stopnia. Studenci kształcą się na nich przez przez cztery semestry, uzupełnią więc posiadaną wiedzę i kwalifikacje z zakresu, który bliski jest analizie danych.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają studentom kształcenie w trzech trybach w zależności od preferencji. Studia stacjonarne cieszą się największą popularnością, a kształcenia odbywa się wtedy najczęściej od poniedziałku do piątku. Studia niestacjonarne zostały stworzone z myślą o studentach, którzy potrzebują większej elastyczności.
Na kierunku takim jak analiza danych – big data można kształcić się w ramach trybu niestacjonarnego popołudniowego lub sobotnio-niedzielnego. Warto wybrać tę propozycję kształcenia, która bardziej odpowiada indywidualnym oczekiwaniom. Należy pamiętać jednak, że kształcenie w trybie niestacjonarnym jest odpłatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W trakcie wszystkich semestrów kształcenia na kierunku takim jak analiza danych – big data w Warszawie studenci otrzymają wiedzę i kompetencje, dzięki którym będzią wiedzieli jak pozyskiwać dane z różnych źródeł. Będą dysponować także umiejętnościami, które pozwolą na aktywną analizę pozyskiwanej wiedzy.
Podczas kształcenia studenci otrzymają zatem pogłębioną wiedzę z różnorodnych metod pozyskiwania danych – informatycznych, matematycznych czy statystycznych. Poznają także narzędzia budowy metod prognostycznych w przypadku zjawisk gospodarczych i społecznych.
Do kluczowych umiejętności studentów analizy danych – big daty można zaliczyć projektowanie badań i analiz statystycznych, budowanie baz danych w oparciu o różnorodne narzędzia czy oczywiście pozyskiwanie informacji z różnorodnych źródeł (np. plików tekstowych czy danych sensorycznych itd.).