Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne).
Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj
Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.
Filmoznawstwo i kultura mediów studia - kierunek studiów
Studia na kierunku filmoznawstwo i kultura mediów to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku filmoznawstwo i kultura mediów
Rok akademicki
2025/2026
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Filmoznawstwo i kultura mediów to studia zadedykowane miłośnikom kina, którzy chcieliby związać swoją zawodową karierę właśnie z tym obszarem. Studenci w toku kształcenia uczestniczyć będą w szeregu inspirujących zajęć umożliwiających spojrzenie na kulturę (od starożytności aż po współczesność!) przez pryzmat obrazów filmowych. Otrzymają oni wszechstronne wykształcenie humanistyczne, które odnosi się również do dziedzin związanych z literaturą, malarstwem czy nawet muzyką.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku filmoznawstwo i kultura mediów najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, język polski, język obcy,wiedza o społeczeństwie, historia muzyki, historia sztuki, język grecki i kultura antyczna, język łaciński i kultura antyczna.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci filmoznawstwa i kultury nowych mediów będą przygotowani do pracy w rozmaitych instytucjach filmowych czy w placówkach związanych z kulturą i edukacją filmową. Ciekawe miejsca dla zawodowego rozwoju stworzą również agencje marketingowe czy reklamowe.
Wymagane przedmioty: język polski, język obcy nowożytny oraz 1 przedmiot do wyboru z: historia, historia muzyki, historia sztuki, język grecki i kultura antyczna, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku filmoznawstwo i kultura mediów na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Filmoznawstwo i kultura mediów - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek filmoznawstwo i kultura mediów na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
historia, historia muzyki, historia sztuki, język grecki i kultura antyczna, język łaciński i kultura antyczna, język obcy nowożytny, język polski, wiedza o społeczeństwie.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek filmoznawstwo i kultura mediów na poszczególnych uczelniach
Wymagane przedmioty: język polski, język obcy nowożytny oraz 1 przedmiot do wyboru z: historia, historia muzyki, historia sztuki, język grecki i kultura antyczna, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku filmoznawstwo i kultura mediów na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek filmoznawstwo i kultura mediów na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wiedza, którą zdobędziesz, studiując filmoznawstwo i kulturę mediów
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku filmoznawstwo i kultura mediów: historia filmu polskiego, kino ostatniej dekady, obraz malarski i filmowy, analiza form telewizyjnych, kino światowe.
Studia filmoznawcze i medioznawcze koncentrują się na wiedzy o filmie, telewizji i nowych mediach, więc tematy z jakimi prawopodobnie może spotkać się student na zajęciach to estetyka filmu, analiza przekazów telewizyjnych, reklama oraz kultura i etyka medialna, korespondencje sztuk (filmowe adaptacje literatury, muzyka filmowa), ale również filozofia, historia i tradycje kultury, kurs polonistyczny.
Praktyczne zajęcia to m.in. warsztaty filmowe i fotograficzne, pisanie krytycznych tekstów o filmach oraz tworzenie scenariuszy filmowych. Jak widzisz, jest to kierunek, który obejmuje wiele dziedzin poczynając od samej historii filmu, poprzez teorię i analizę gatunkową, kończąc na krytyce filmowej i analizie medialnej.
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
analiza przekazów telewizyjnych
podstawowa wiedza na temat reklamy oraz kultury medialnej
warsztat fotograficzny
warsztat pisarski w zakresie tekstów krytycznych
tworzenie scenariuszy
szeroka wiedza o kulturze i jej tradycjach
umiejętność analizy filmowej
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU FILMOZNAWSTWO I KULTURA MEDIÓW?
1. Tryb i typ studiów
Studia na kierunku filmoznawstwo i kultura mediów możemy podzielić na:
Od zawsze kochasz film, jesteś zafascynowany całym jego przemysłem, procesem tworzenia, jego teorią, i chcesz zgłębić jego historię. A może nawet coś tworzysz, ale chcesz pogłebić teoretyczną wiedzę i poszerzyć swoje zawodowe kwalifikacje? Brzmi trochę jak Ty? Super, ponieważ znaczy to, że studia na kierunku filmoznawstwo i kultura mediów na pewno będą Ci pasować!
Jest to kierunek humanistyczno-artystyczny, oznacza to więc, że w studiowaniu pomoże Ci bogata wyobraźnia, lekkość w pisaniu tekstów, kreatywność i rozumienie kultury z całą jej złożonością oraz uczestnictwo w niej. Istotną rolę pełni też wiedza o literaturze i języku, jak również wiedza o kulturze, ale i filozofia.
3. Gdzie studiować filmoznawstwo i kulturę mediów
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek filmoznawstwo i kultura mediów:
Kampus Uczelni, Wrocławhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJe5O2FNnpD0cRJYDVarV7L1ghttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/05309-wyzsza-szkola-prawa-wroc.jpgWyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
ul. Rzemieślnicza 5 ,
81-855 Sopothttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCszahttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/e3ff6-sans-studia-trojmiasto.jpgSopocka Akademia Nauk Stosowanych
Kampus Uczelni, Łódźhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/a4759-akademia-muzyczna-Lodz.jpgAkademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
ul. Gagarina 11 w Toruniuhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJpcG_olI0A0cR17wMAwJ6-kMhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/83981-umk-torun.jpgUniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu