Dyrygentura
Łódź
Pokaż
Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania
Studia na kierunku dyrygntura to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku dyrygentura | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku dyrygentura możesz podjąć na 8 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | dyrygentura - uczelnie >
Opis kierunku
Marzysz o prowadzeniu orkiestry i możesz pochwalić się wykształceniem muzycznym? Jeśli tak, to studia na kierunku dyrygentura czekają! W trakcie kształcenia każdy student zdobędzie rozległą wiedzę teoretyczną z zakresu historii i literatury muzycznej, która pozwoli na świadome wykorzystywanie środków warsztatowych podczas działań artystycznych.
Specjalności
Współczesne studia z dyrygentury charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku dyrygentura: dyrygentura chóralna, dyrygentura chóralna i przedmioty ogólnomuzyczne, dyrygentura orkiestr dętych, dyrygentura symfoniczna, dyrygentura symfoniczno-operowa.
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku dyrygentura najczęściej podstawą kwalifikacji jest wynik egzaminu wstępnego.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Studia muzyczne obfitują przede wszystkim w szereg ćwiczeń praktycznych umożliwiających szczegółowe poznanie technik dyrygenckich oraz metod wykorzystywanych podczas pracy z zespołami muzycznymi. Absolwenci tego kierunku przygotowani są po pracy artystycznej w dziedzinie dyrygentury oraz do podejmowania działań dydaktycznych w szkołach zajmujących się kształceniem muzycznym.
Żeby dostać się na dyrygenturę, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty: egzamin wstępny - praktyczny i kierunkowy.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku dyrygentura: dyrygentura, czytanie partytur, harmonia, literatura muzyczna, fortepian.
W ramach tych studiów muzycznych skupisz się na opanowaniu warsztatu wykonawczego oraz podstawowego repertuaru symfonicznego i operowego. Rozwiniesz również umiejętność pracy z zespołem muzycznym. Jedno jest pewno – w ramach tych studiów będziesz mógł w pełni realizować swoją muzyczną pasję i przybliżysz się do wymarzonej posady dyrygenta!
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kierunek dyrygentura jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku dyrygentura możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć będzie oscylować głównie wokół nauk artystycznych.
Studenci, którzy aplikują na powyższy kierunek zdobędą wszechstronne wykształcenie z obszaru nauk artystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki.
Ponadto dowiesz się więcej na temat historii muzyki oraz teorii dyrygentury. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów związanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak;
Jako student kierunku dyrygentura zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy artystycznej. Zdecydowanie najwięcej czasu poświęcisz doskonaleniu zdolności z obszaru dyrygentury, takich jak czytanie partytur czy instrumentacja.
Ponadto nauczysz się prawidłowej emisji głosu, kształcenia słuchu oraz grania na fortepianie. Studenci wykształcą także kwalifikacje związane z pedagogiką i dydaktyką, które wykorzystasz podczas prowadzenia zajęć edukacyjnych.Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie.
Dyrygentura jest niewątpliwie kierunkiem elitarnym, będącym spełnieniem marzeń niejednego ucznia szkoły muzycznej. Jeżeli zatem chcesz dołączyć do wybitnego grona dyrygentów, takich jak: Antoni Wit czy Bogusław Madey to ten kierunek może być początkiem Twojej wielkiej muzycznej kariery!
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać studentem kierunku Dyrygentura? Oprócz świadectwa dojrzałości oraz wiadomości ze szkoły muzycznej II stopnia należy otrzymać pozytywną ocenę z konkursowego egzaminu wstępnego. Ma on formę pisemną oraz ustną. Obejmuje on sprawdzian przydatności zawodowej w zakresie kształcenia słuchu i harmoni oraz dyrygowanie dowolnie wybraną symfonią klasyczną.
5. Gdzie studiować dyrygenturę
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek dyrygentura:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku dyrygentura trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku dyrygentura będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Dyrygentura
Dalsza część artykułu pod reklamą
damvsem.top
tags
A kierunek dyrygentura klasyczna kształci przyszłych dyrygentów, którzy pracują z zespołami wykonującymi muzykę klasyczną, poważną. Można po tym kierunku dyrygować chórami klasycznymi, zespołami wokalnymi, zespołami instrumentalnymi lub orkiestrami symfoniczno-operowymi.
Studia dyrygenckie jazzowe to praca z big-bandem jazzowym, zespołami typu combo i z chórami rozrywkowymi. Fajna sprawa.
Specjalność dyrygentura jazzowa (czyli tzw. prowadzenie zespołów jazzowych i muzyki rozrywkowej), jako jedyna w Polsce wykładana jest tylko na IV Wydziale Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Jest nie tylko dyrygentura klasyczna (chóralna, orkiestrowa, symfoniczno-operowa, orkiestr dętych), ale także i dyrygentura jazzowa (chóralna, orkiestrowa, big-bandowa).