Sztuka w życiu człowieka była obecna od zawsze. Historia samej ceramiki sięga aż do czasów paleolitu, a najstarsze jej wyroby datuje się na trzynaście tysięcy lat przed naszą erą! W Polsce natomiast ceramika jest stosowana od ponad siedmiu tysięcy lat.
Ceramika jest materiałem inżynierskim i charakteryzuje się odpornością na działanie wysokich temperatur, posiada dobre właściwości izolacyjne, dużą twardość, ale jest niezwykle krucha i podatna na uderzenia.
Stosuje się ją w wielu dziedzinach gospodarki, nie jest kojarzona tylko ze sztuką. Używa się jej w budownictwie, hutnictwie, elektronice, transporcie czy nawet przemyśle kosmicznym.
Wszystkim znane są również ceramiczne elementy wyposażenia domowego, ale ze względu na jej właściwości przytoczone wcześniej, wytwarza się z nich wiele różnorakich materiałów ogniorwałych, ale to też nie koniec jej możliwości, ponieważ wykorzystuje się ją również w medycynie.
Jej szeroki wachlarz zastosowań zostawia bardzo duże pole do manewru i odnalezienia się dla osób, które są zainteresowane tym tworzywem i chciałyby poświęcić się mu zawodowo czy to w formie artystycznej, czy w formie przemysłowej.
1. Typ i tryb studiów
Sztuka i wzornictwo ceramiki to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Powyższy tryb kształcenia będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełną swobodę w zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku Sztuka i wzornictwo możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk artystycznych.
2. Program studiów i przedmioty
Osoby, które aplikują na kierunek sztuka i wzornictwo ceramiki będą miały okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu wybranych dziedzin artystycznych oraz historii i teorii sztuki. Program nauczania zakłada realizacje wielu interesujących zajęć powiązanych z powyższą tematyką. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
Graficzne techniki prezentacji
-
Wybrane zagadnienia z historii ceramiki
-
Ceramika w Architekturze
-
Ceramika w Technikach Garncarskich
3. Nabywane umiejętności
Studenci kierunku sztuka i wzornictwo ceramik, oprócz wiedzy teoretycznej, wykształcą także niezwykle istotne umiejętności praktyczne. Przede wszystkim rozwiną oni swój warsztat artystyczny i poznają profesjonalne techniki stosowane w różnorodnych dziedzinach sztuki. Ponadto skupią się na doskonaleniu zdolności z obszaru ceramiki użytkowej i artystycznej.
W toku studiów będą mieli okazję korzystać z nowoczesnych narzędzi i programów informatycznych, wspomagających proces projektowania. Program nauczania zakłada także realizacje lektoratu z wybranego języka obcego, dzięki czemu studenci rozwiną kompetencje językowe i tym samym zwiększą swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
4. Gdzie studiować Sztukę i wzornictwo ceramiki
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Sztuka i wzornictwo ceramiki: