“Obrazy” w trójwymiarze istniały już tysiące lat temu i wcale nie jest to kinematograficzne odkrycie XXI wieku. Mowa oczywiście o rzeźbie - sztuce plastycznej, którą od malarstwa i grafiki wyróżnia właśnie trójwymiarowość, ponieważ z założenia tworzone są do oglądania okolnego - tak jak te rozsiane po całym Parku Vigelanda (Frogner) w Oslo, który jest im dedykowany i zawiera aż 212 imponujących rzeźb.
Istnieje naprawdę wiele sposobów klasyfikacji rzeźb, poczynając od rzeźb pełnych, przechodząc przez płaskorzeźby, a kończąc na zoomorficznych czy floralnych. Najpopularniejszymi technikami rzeźbiarskimi są techniki rzeźbienia w drewnie, w kamieniu, metalowu (odlewane i kute), lodzie, ale pasjonaci w dzisiejszych czasach rzeźbią nawet w owocach czy… rysikach od ołówków!
1. Typ i tryb studiów
Rzeźba to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.
Studia na kierunku Rzeźba możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk artystycznych.
2. Program studiów i przedmioty
Studenci kierunku rzeźba będą mieli okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk artystycznych oraz kulturoznawczych, historii sztuki czy architektury. Ponadto, w toku nauczania, dowiesz się więcej z zakresu takich dziedzin, jak filozofia i antropologia kultury. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów, o tematyce powiązanej z powyższymi zagadnieniami. Oto wybrane z nich:
-
Intermedialne Rozszerzenie Warsztatu Rzeźbiarskiego
-
Teoretyczne podstawy projektowania
-
Techniki Prezentacji i Kreacji Cyfrowej
-
Rzeźba w Kamieniu
3. Nabywane umiejętności
Jako student powyższego kierunku artystycznego, wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim poznasz techniki i technologie rzeźbiarskie. Studenci nauczą się także obróbki materiałów rzeźbiarskich, do których należą kamień, glina, drewno oraz metal.
Co więcej, dowiesz się w jaki sposób publikować i rejestrować wykonane przez siebie dzieła sztuki. Ważnym elementem kształcenia będzie także nauka retoryki oraz prawidłowej emisji głosu, które to umiejętności wykorzystasz w czasie licznych wystąpień publicznych.
4. Dla kogo ten kierunek
Jako kierunek studiów, rzeźba jest przykładem kierunku artystycznego, co oznacza, że aby rozważać aplikowanie na niego, musisz zadać sobie parę pytań. A mianowicie, czy charakteryzujesz się wrażliwością na sztukę, czy jesteś nią żywo zainteresowany, czy jest to Twoja pasja, ale też czy nie trzymasz się “na bakier” z historią, ponieważ będziesz uczyć się o niej naprawdę dużo.
Nie powinny być Ci obce zagadnienia z zakresu wiedzy o kulturze, literaturze czy sztuce współczesnej, kinie. Poza tym zdolności manulane, cierpliwość, kreatywność oraz niezaprzeczalny talent plastyczny to cechy, którymi powinieneś się wyróżniać. Jeżeli odpowiedziałeś pozytywnie na te pytania, możesz poczuć się pewniej aplikując na studia na kierunku rzeźba.
5. Gdzie studiować Rzeźbę
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Rzeźba: