Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Veterinary medicine |
jednolite |
stacjonarne |
Weterynaria |
jednolite |
stacjonarne |
Charakter studiów jednolitych podpowiada nam ich nazwa. Słowo „jednolite” oznacza coś niezróżnicowanego pod względem składu i budowy oraz tworzącego zharmonizowaną całość. Oferty dydaktyczne możemy podzielić ze względu na kierunki realizowane w podziale na stopnie oraz kierunki realizowane płynnie, bez tego podziału. Ktoś mógłby zadać słuszne pytanie: dlaczego określone kierunki nie uwzględniają podziału na etapy nauczania, tylko prowadzone są jednym ciągiem? Otóż, są to kierunki specyficzne, realizowane w oparciu o bardzo rozbudowane programy. Ponadto, są to kierunki prowadzące do wykonywania określonych zawodów, wymagających długoletniego przygotowania. Gdyby kierunki te zostały podzielone i umożliwiałyby ukończenie kształcenia na pierwszym stopniu – nie gwarantowałyby dostatecznego przygotowania, nie gwarantowałyby uzyskania odpowiedniej wiedzy i odpowiedniego poziomu kwalifikacji.
Studia jednolite to system, który zakłada minimum 4, 5 roku nauki. W gronie kierunków, które realizowane są w taki sposób wymienić możemy między innymi: Prawo, Kierunek lekarski, Kierunek lekarsko- dentystyczny, Pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną, Farmację czy Psychologię. Czy kierunki te znajdują się w ofercie dydaktycznej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu? Nie. Uczelnia proponuje inny kierunek, równie ciekawy i równie istotny.
O rekrutacji na studia, niezależnie od tego czy kierunek realizowany jest w podziale na stopnie czy też prowadzony jednolitym systemem, warto pomyśleć znacznie wcześniej, na długo przed maturą. Dlaczego? Każdy kierunek stawia przed kandydatami określone wymagania. Każdy kierunek posiada pewne standardy kwalifikacyjne, czyli zestaw przedmiotów maturalnych, które stanowią przepustkę do studiowania. Chodzi o to, aby wiedzieć jakie przedmioty zdawać na maturze, aby móc realnie myśleć o studiowaniu wymarzonego kierunku.
Sam proces rekrutacji nie jest niczym skomplikowanym, choć wymaga skupienia i skrupulatności. Osoby ubiegające się o status studenta zobligowane są do założenia indywidualnego konta w specjalnym systemie internetowym. Podczas rejestracji należy wypełnić wszystkie formularze dotyczące danych osobowych, danych teleadresowych oraz uzyskanych wyników. Ponadto, należy dołączyć aktualną fotografię oraz wnieść opłatę rekrutacyjną.
W ofercie dydaktycznej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu znajduje się jeden kierunek prowadzony systemem jednolitym. Tym kierunkiem jest Weterynaria, która oferowana jest także w języku angielskim. Czym jest ten kierunek i pozyskanie jakiej wiedzy oferuje? Studenci Weterynarii zdobywają wiedzę zgodną z zasadami określonymi w Ustawie o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko- weterynaryjnych oraz w Ustawie o inspekcji weterynaryjnej, jak również w prawie Unii Europejskiej. Zdobywana wiedza umożliwia przede wszystkim: badanie stanu zdrowia zwierząt oraz rozpoznawanie, zapobieganie, zwalczanie i leczenie chorób zwierząt, wykonywanie zabiegów chirurgicznych, wydawanie opinii i orzeczeń lekarsko- weterynaryjnych, wydawanie recept na leki i materiały medyczne, nadzór sanitarno- weterynaryjny nad produktami pochodzenia zwierzęcego, jak również wykonywanie badań i weterynaryjnej oceny środków żywienia zwierząt i warunków ich wytwarzania.
Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu studiów? Absolwenci Weterynarii przygotowani są do pracy w: zakładach leczniczych dla zwierząt, laboratoriach diagnostycznych oraz przy produkcji i dystrybucji weterynaryjnych produktów leczniczych, wyrobów medycznych i materiałów medycznych, w administracji weterynaryjnej różnego szczebla, a także jednostkach naukowo- badawczych i ośrodkach badawczo- rozwojowych.
Studia jednolite w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu trwają 5,5 roku.
Kierunek reprezentujący studia jednolite, czyli Weterynarię można studiować zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej. Która z nich jest lepsza? Warto zacząć od tego, że różnice między trybami nauczania dotyczą wyłącznie kwestii harmonogramu zajęć oraz czasu przeznaczonego na zdobywanie wiedzy w ich trakcie, a nie kwestii programu i osiąganych efektów kształcenia. Wyraźne zaznaczenie tego faktu prowadzi do wniosku, że każda forma kształcenia jest dobra, a wybór jednej z nich stanowi odpowiedź na to, która jest po prostu wygodniejsza i odpowiadająca pomysłowi na prowadzenie procesu kształcenia.
Trwa ładowanie wyników, proszę czekać
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu