Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach - studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)

Studia I stopnia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia licencjackie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia.

 

WYŚWIETL WIĘCEJZwiń

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach - studia I stopnia 2024

Kierunki studiów - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach: znaleziono 12

Grupa kierunku
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Bezpieczeństwo i higiena pracy - ochrona zdrowia pracujących

I stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Biotechnologia medyczna

I stopnia, II stopnia

stacjonarne

Chemia kosmetyczna

I stopnia

stacjonarne

Dietetyka

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Elektroradiologia

I stopnia, II stopnia

stacjonarne

Koordynator medyczny

I stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Kosmetologia

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Pielęgniarstwo

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Położnictwo

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Ratownictwo medyczne

I stopnia

stacjonarne

Zarządzanie ryzykiem zdrowotnym

I stopnia, II stopnia

stacjonarne

Zdrowie publiczne

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Poziom i forma studiów

Czym są studia I stopnia?

Studia pierwszego stopnia to zagadnienie, którym interesują się w szczególności maturzyści. Zastanawiając się nad tym, co będą robić w niedalekiej przyszłości mogą pokierować swoją edukacyjną karierą na dwa sposoby: albo zdecydować się na studia jednolite albo studia pierwszego stopnia. Co oczywiste, wszystko uzależnione jest od tego, jaki kierunek dla siebie wybiorą.

Studia pierwszego stopnia to pierwszy poziom edukacyjnego wtajemniczenia. To przestrzeń złożona z licznych propozycji, zwłaszcza że ulega ona podziałowi na studia licencjackie oraz inżynierskie, które różnią się od siebie zarówno specyfiką kształcenia, jak i długością tego procesu. Studia te są niczym morze edukacyjnych możliwości, ponieważ w bogatym obszarze kierunków funkcjonują przedstawiciele niemal każdej dyscypliny naukowej.

Kształcenie w ramach studiów pierwszego stopnia prowadzi do pozyskania wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych. Oprócz tego, otwiera szereg możliwości w dalszym działaniu, czyli już po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu. Absolwenci studiów pierwszego stopnia mogą kontynuować kształcenie na studiach stopnia drugiego stopnia, mogą zdecydować się na podjęcie studiów podyplomowych, jak również mogą zakończyć swoją edukację. Która opcja jest najlepsza? To wszystko uzależnione jest od indywidualnych potrzeb i planów na przyszłość.

 

Jak wygląda proces rekrutacji?

Postępowanie rekrutacyjne na studia pierwszego stopnia to łatwy i nieskomplikowany proces, jednak o rozpoczęciu akademickiej kariery należy pomyśleć znacznie wcześniej niż w przeddzień otwarcia naboru. Dlaczego? Kierunki studiów, nawet jeśli nie przewidują egzaminów czy rozmów z kandydatami, stawiają przed nimi określone wymagania. W przypadku studiów pierwszego stopnia tymi wymaganiami są przedmioty maturalne, które otwierają drogę do studiów i stanowią przepustkę do kolejnego etapu edukacji.

Będąc w klasie maturalnej należy zastanowić się nad tym, jaki kierunek chcemy studiować. Po podjęciu decyzji należy dowiedzieć się, jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać studentem. W przypadku kierunków oferowanych przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach możemy być pewni, że podstawą naboru będą wyniki przede wszystkim z biologii czy chemii, a zatem do tych przedmiotów należy podejść na egzaminach maturalnych.

Sam proces kwalifikacyjny, jak już wspomnieliśmy, nie jest niczym trudnym, a wszystko odbywa się za pośrednictwem Internetu. Każdy kandydat zobligowany jest do rejestracji w specjalnym systemie i wykonaniu kilku konkretnych kroków. Większość z nich polega na wypełnieniu stosownych formularzy, uzupełnieniu wyników, załączeniu fotografii czy wprowadzeniu danych o ewentualnych sukcesach w konkursach i olimpiadach. Każdy etap naboru na studia realizowany jest w określonym czasie. Oznacza to, że każde działanie należy wykonywać w konkretnych terminach i z jak największą starannością.

 

Jak wyglądają studia I stopnia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach?

Przestrzeń studiów pierwszego stopnia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach tworzą liczne kierunki. Wiele z nich to propozycje dobrze znane, które niemal od zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem kandydatów. Co warto zauważyć, część kierunków prowadzona jest wyłącznie na pierwszym stopniu, a należą do nich: Ratownictwo medyczne, Bezpieczeństwo i higiena pracy, Chemia kosmetyczna oraz Koordynator medyczny. Łatwo dostrzec, że niektóre z wymienionych propozycji to kierunki, które nie odnoszą się bezpośrednio do nauk medycznych, choć oczywiście przekazują w mniejszym bądź większym stopniu medyczną wiedzę.

Studia pierwszego stopnia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym to ciekawa i różnorodna przestrzeń kształcenia. Odnajdziemy w niej wymienione wyżej kierunki, jak również inne, które także stanowią pewną ciekawostkę, wyróżniającą się sporą oryginalnością programową. Na przykład? Zarządzanie ryzykiem zdrowotnym, którego założeniem jest przekazanie wiedzy na temat działań mających na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych, które mogą być spowodowane określonymi czynnikami ryzyka.

A co można robić po ukończeniu nauki na studiach pierwszego stopnia? Absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w: jednostkach samorządu terytorialnego, szpitalnych oddziałach ratunkowych, zespołach ratownictwa medycznego, specjalistycznych służbach ratowniczych, jednostkach straży pożarnej, laboratoriach, gabinetach kosmetycznych, prywatnych i publicznych ośrodkach rehabilitacyjnych, przychodniach, zakładach pielęgnacyjno- opiekuńczych, ośrodkach opieki paliatywno- hospicyjnej, ośrodkach badawczo- rozwojowych, gabinetach medycyny nuklearnej, poradniach dietetycznych, gabinetach odnowy biologicznej czy też firmach produkujących żywność specjalnego przeznaczenia i suplementy diety.

 

Ile trwają studia I stopnia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach?

Studia pierwszego stopnia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach to studia licencjackie, które zakładają 3 lata nauki.

 

Jak wygląda organizacja ćwiczeń i wykładów?

Część kierunków należących do obszaru studiów pierwszego stopnia oferuje wybór formy kształcenia, co oznacza że można zdobywać wiedzę w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Omawiając ofertę Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach należy zwrócić szczególną uwagę na kierunek Zarządzanie ryzykiem zdrowotnym, ponieważ oferowany jest w trybie stacjonarnym, ale jego charakter jest zupełnie inny od tego, który określamy mianem studiów dziennych. Otóż, studia na kierunku Zarządzanie ryzykiem zdrowotnym odbywają się w trybie stacjonarnym w piątkowe popołudnia i soboty. Pomimo tego, że taka forma bliższa jest formule niestacjonarnej to rozumiana jest jako stacjonarna i co równie istotne – jest formą bezpłatną.

 

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach - kierunki studiów

Grupa kierunków
Poziom studiów
Wydział

Trwa ładowanie wyników, proszę czekać

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Komentarze (0)

Nadchodzące wydarzenia