Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Architektura |
II stopnia, jednolite |
stacjonarne |
Studia jednolite to jeden z trzech procesów kształcenia wyższego. Wyróżniamy studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia oraz właśnie studia jednolite, które nie ulegają podziałowi i, mówiąc potocznie, prowadzone są „jednym ciągiem”. Kiedy zastanawiamy się nad tym, które kierunki realizowane są w takiej formule, najczęściej przychodzą nam do głowy: Kierunek lekarski, Farmacja, Aktorstwo, Prawo, Psychologia czy Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. To oczywiście prawda. Wymienione kierunki zawsze prowadzone są w ramach jednolitych studiów magisterskich, ale istnieje jeszcze jeden kierunek, który może, choć nie musi być prowadzony w takiej formule. O jakim kierunku mowa? O Architekturze.
Studia jednolite to zestaw kierunków, w ramach których proces kształcenia przebiega płynnie, jednak nawet w ich przestrzeni zachodzą pewne różnice. Otóż, niektóre kierunki zakładają 4, 5 roku nauki, niektóre 5 lat, a wspomniana przez nas Architektura prowadzona w Politechnice Warszawskiej – 6 lat. W niejednej uczelni Architektura prowadzona jest w podziale na stopnie, ale w omawianej przez nas uczelni uznano, że prowadzenie tego kierunku w sposób regularny, płynny i bez podziału znacznie lepiej odpowiada potrzebom kształcenia architektów, i który daje szansę odbycia studiów o spójnym i przemyślanym programie, stanowiącym solidną podstawę przygotowującą do wykonywania przyszłego zawodu.
Kiedy mówimy o procesie rekrutacji na kierunek Architektura należy wspomnieć o tym, że zarazem wygląda on podobnie do postępowania kwalifikacyjnego na inne kierunki, jak również posiada cechy, na podstawie których różni się od pozostałych. Wspólnym mianownikiem jest oczywiście założenie indywidualnego konta w internetowym systemie rekrutacji, z pomocą którego aplikujemy na kierunek. Różnica polega na tym, że z racji charakteru kierunku kandydaci muszą przejść sprawdzian uzdolnień i predyspozycji. Sprawdzian składa się zwykle z dwóch zadań, których celem jest zbadanie percepcji przestrzeni, inwencji twórczej, sprawności wyrażania idei i prezentacji graficznej.
Studia jednolite w Politechnice Warszawskiej reprezentowane są przez kierunek Architektura. Najistotniejszym elementem programu tego kierunku są zajęcia projektowe, które stanowią ponad połowę godzin przeznaczonych na wszystkie zajęcia. Pozostałe przedmioty odnoszą się do kontekstu projektowania w trzech grupach: przedmioty historyczne i teoretyczne, przedmioty techniczne i przedmioty warsztatowe. Dodatkowo w programie znajdują się przedmioty uzupełniające, do których należą na przykład języki obce oraz przedmioty humanistyczne.
Studenci Architektury w Politechnice Warszawskiej otrzymują wybór specjalności, dzięki którym mogą rozwijać indywidualne zainteresowania, jak również przygotowywać się do wykonywania określonych działań w życiu zawodowym. A w jaki sposób kończą się studia? Studenci zobligowani są do opracowania projektu dyplomowego, który poprzedzony jest projektem przeddyplomowym – o mniejszej skali i stopniu skomplikowania. Praca dyplomowa, oprócz projektu, musi zawierać jego szersze tło teoretyczne opracowane w formie pracy problemowej. Projekt prezentowany jest komisji dyplomowej w czasie publicznej obrony dyplomu i w trakcie egzaminu końcowego.
Jednolite studia magisterskie na kierunku Architektura w Politechnice Warszawskiej przewidują 12 semestrów nauki. Oznacza to, że nauka trwa 6 lat.
Kierunek Architektura, który prowadzony jest w ramach jednolitych studiów magisterskich, oferowany jest w jednym trybie kształcenia – trybie stacjonarnym. Studia stacjonarne, nazywane często studiami dziennymi, to forma polegająca na tym, że studenci uczęszczają na uczelnie w dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku. Realizują zajęcia, które rozpoczynają się w godzinach porannych, zazwyczaj o godzinie 8:00.
Trwa ładowanie wyników, proszę czekać
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Warszawska