Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Inżynieria logistyki |
I stopnia |
stacjonarne |
Transport |
I stopnia, II stopnia |
stacjonarne |
Studia logistyczne to przestrzeń kształcenia oferująca pozyskanie wszechstronnej wiedzy, która wydaje się niezwykle istotna dla współczesnej gospodarki. Studia te charakteryzują się tym, że umożliwiają zdobycie wiedzy z różnych dyscyplin, a przy tym rozwijają cenne umiejętności logicznego myślenia, szybkiego działania i prowadzenia negocjacji. Osoby podejmujące kształcenie spotykają się z programami odpowiadającymi aktualnym potrzebom pracodawców, a zdobywane wykształcenie będą mogły wykorzystać w niemal wszystkich typach przedsiębiorstw działających w obszarze TSL i nie tylko. Wszystko zależy od profilu nauki.
Obszar studiów logistycznych w Politechnice Lubelskiej reprezentowany jest przez kilka kierunków, które dostarczają wiedzy i umiejętności z zakresu transportu drogowego i lotniczego, systemów transportowych i logistycznych, zastosowania informatyki w logistyce przedsiębiorstw, a także projektowania, wytwarzania i eksploatacji nowoczesnych pojazdów samochodowych oraz lekkich statków powietrznych. Studenci poruszają się po zagadnieniach zjawisk fizycznych zachodzących w środkach transportu, projektowania systemów i procesów logistycznych, zarządzania specjalistycznymi funkcjami oraz procesami logistycznymi, działania układów sterowania i systemów automatyki stosowanych w pojazdach, przepisów regulujących dostęp do rynku transportu rzeczy i osób, wytwarzania i budowy środków transportu, czy prowadzenia negocjacji z kontrahentami. Obszerną wiedzę, liczne umiejętności i kompetencje zdobywają dzięki rozbudowanym programom nauczania, w których odnaleźć można przedmioty poświęcone między innymi: zarządzaniu operacyjnemu w logistyce, zarządzaniu zapasami i gospodarką magazynową, ekonomice transportu, eksploatacji urządzeń transportowych, diagnostyce technicznej, budowie pojazdów samochodowych, czy systemom sterowania w pojazdach samochodowych.
Zobacz także
Siłą i atutem studiów logistycznych jest ich interdyscyplinarność oraz to, że studenci otrzymują możliwość zdobycia wszechstronnego wykształcenia. Wystarczy spojrzeć na realizowane programy nauczania, aby zobaczyć, że studenci poruszają się po rozmaitych zagadnieniach, a wiedza złożona jest z wielu elementów. Absolwenci studiów logistycznych w Politechnice Lubelskiej mogą pochwalić się wiadomościami między innymi z zakresu: grafiki inżynierskiej, metod optymalizacyjnych w logistyce, automatyzacji procesów logistycznych, ekonomii, badań operacyjnych, mechaniki ogólnej, inżynierii ruchu, paliw i nośników energii, czy diagnostyki pojazdów samochodowych. Dzięki takiej układance otwierają się przed nimi liczne możliwości na rynku zatrudnienia.
Gdzie zatem można znaleźć pracę po studiach? Absolwenci studiów logistycznych w Politechnice Lubelskiej mogą wykonywać obowiązki specjalisty do spraw logistyki, specjalisty do spraw utrzymania ruchu, konstruktora, projektanta systemów logistycznych, integratora systemów, specjalisty gospodarki materiałowej, inżyniera obsługi technicznej, specjalisty do spraw zbytu i kontaktu z klientami. Zatrudnienie mogą znaleźć między innymi w: biurach projektowych, zakładach produkcyjnych, jednostkach eksploatacyjnych, centrach logistycznych, przedsiębiorstwach spedycyjnych, przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem systemów logistycznych.
W procesie rekrutacji na studia logistyczne w Politechnice Lubelskiej w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy nowożytny, matematyka, fizyka, informatyka, chemia.
Omawiając kwestię opłat za naukę na studiach logistycznych w Politechnice Lubelskiej należy zaznaczyć, że nie każdy kierunek oferowany jest w trybie niestacjonarnym, czyli takim, za który uczelnia publiczna pobiera opłaty. W zestawie kierunków funkcjonujących w obszarze studiów logistycznych jest tylko jeden, który można podjąć w tej formie i co ważne, wysokość opłat za kształcenie różni się w zależności do semestru. Mowa o Inżynierii logistyki. Kandydaci na ten kierunek powinni dokładnie zapoznać się z regulaminem opłat.
Zobacz także
Studia logistyczne w Politechnice Lubelskiej to obszar kształcenia złożony z kilku propozycji. Studenci podejmujący naukę w tej przestrzeni zdobywają pogłębioną wiedzę z zakresu między innymi: budowy środków transportu, diagnozowania stanu technicznego, funkcjonowania nowoczesnych systemów logistycznych, użytkowania systemów transportowych, wytwarzania i eksploatacji nowoczesnych pojazdów samochodowych i lekkich statków powietrznych, zarządzania procesami logistycznymi.
Studia logistyczne w Politechnice Lubelskiej:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Kierunki należące do przestrzeni studiów logistycznych w Politechnice Lubelskiej mogą być prowadzone na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Studia pierwszego stopnia w trybie stacjonarnym trwają 7 semestrów – 3,5 roku, natomiast w trybie niestacjonarnym do 9 semestrów, czyli maksymalnie 4, 5 roku (w zależności od kierunku). Studia drugiego stopnia trwają 3 lub 4 semestry, a zatem 1, 5 roku lub 2 lata.
W przestrzeni studiów logistycznych w Politechnice Lubelskiej funkcjonują kierunki, które realizowane są wyłącznie w trybie stacjonarnym, jak również kierunki realizowane w dwóch formach, czyli stacjonarnej i niestacjonarnej. Stacjonarna forma kształcenia polega na tym, że studenci uczęszczają na uczelnię w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku, i uczestniczą w zajęciach, rozpoczynających się zwykle w godzinach porannych. Niestacjonarna forma kształcenia przybiera najczęściej wymiar studiów zaocznych, w ramach których zajęcia organizowane są w weekendy, zazwyczaj co dwa tygodnie.
Trwa ładowanie wyników, proszę czekać
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Lubelska