Specjalności | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Budownictwo drogowe, mostowe i kolejowe
specjalność |
II stopnia |
stacjonarne, niestacjonarne |
Construction engineering and management
specjalność |
II stopnia |
stacjonarne |
Inżynieria przedsięwzięć budowlanych
specjalność |
II stopnia |
stacjonarne, niestacjonarne |
Konstrukcje budowlane
specjalność |
II stopnia |
stacjonarne, niestacjonarne |
Structural engineering
specjalność |
II stopnia |
stacjonarne |
Studia architektoniczne i budownictwo to bardzo interesująca przestrzeń kształcenia. To obszar złożony z kierunków, które różnią się od siebie profilem nauczania, wiedzą jaką można uzyskać, a także wymogami rekrutacyjnymi. Mówiąc o tym ostatnim czynniku, warto zatrzymać się przy jednym z reprezentantów tych studiów, a mianowicie przy kierunku Architektura. Architektura, mówiąc ogólnie, jest to nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych. Dlaczego dyscyplina ta wydaje się specyficzna? Ponieważ łączy w sobie wiele zagadnień, a od studentów wymaga nie tylko skrupulatności, dokładności oraz chęci rozwijania umiejętności niezbędnych do projektowania, ale również wrażliwości, bowiem architektura to dziedzina przypominająca układankę, a jednym z jej elementów są sztuki plastyczne.
Studia architektoniczne i budownictwo oferują bardzo wiele. Co najważniejsze, programy nauczania realizowane w toku kształcenia złożone są głównie z przedmiotów o praktycznym charakterze. Studenci zaznajamiają się między innymi z: materiałoznawstwem, budownictwem ogólnym, mechaniką, fizyką budowli, projektowaniem architektury mieszkaniowej, mechaniką gruntów, fundamentowaniem, czy organizacją i planowaniem budowy. Oprócz tego, poznają technologie robót budowlanych, różnego typu konstrukcje, zasady kosztorysowania projektu wnętrz, zasady projektowania wnętrz w obiektach zabytkowych, zasady projektowania zespołów urbanistycznych, czy ekonomikę i organizację procesu inwestycyjnego.
Zobacz także
Studia architektoniczne i budownictwo to przestrzeń kształcenia złożona z różnych kierunków, które oferują pozyskanie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Absolwenci tych studiów sprawnie poruszają się po zagadnieniach: instalacji budowlanych, geotechniki, wytrzymałości materiałów, projektowania architektonicznego i urbanistycznego, projektowania mebli, technicznego wyposażenia budowli, czy efektywnego wsparcia procesu budowlanego.
Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu tych studiów? Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: przedsiębiorstwach realizujących inwestycje budowlane, biurach projektów, pracowniach architektonicznych i urbanistycznych, urzędach zajmujących się bieżącym utrzymaniem budynków, dróg i mostów, biurach planowania przestrzennego, czy przedsiębiorstwach obsługujących infrastrukturę kolejową.
W procesie rekrutacji na studia architektoniczne i budownictwo w Politechnice Poznańskiej w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy, matematyka, chemia, fizyka, informatyka. Należy pamiętać o tym, że kandydaci na kierunek Architektura uczestniczą w egzaminie wstępnym.
Politechnika Poznańska oferuje kształcenie w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, a z racji tego, że jest uczelnią publiczną, to nauka w tej pierwszej formie jest bezpłatna. Kandydaci na studia architektoniczne i budownictwo powinni jednak dokładnie sprawdzić, czy wybrany przez nich kierunek realizowany jest w niestacjonarnej formule. W omawianym obszarze kształcenia tylko jeden kierunek – Budownictwo – prowadzony jest w trybie niestacjonarnym, a koszt nauki wynosi 2800 złotych za semestr.
Zobacz także
Studia architektoniczne i budownictwo w Politechnice Poznańskiej to przestrzeń złożona z kilku propozycji kształcenia. Idealny dla siebie kierunek odnajdą ci, którzy interesują się sztuką, architekturą oraz wykazują chęć do tworzenia praktycznego wcielania w życie nowoczesnych rozwiązań inżynierskich i kreowania przestrzeni. Kierunki należące do tego obszaru kształcenia charakteryzują się bogatymi programami nauczania, w których odnaleźć można przedmioty poświęcone między innymi: geometrii wykreślnej, teorii kompozycji, grafice inżynierskiej, materiałom budowlanym, projektowaniu architektonicznemu i urbanistycznemu, technologii robót budowlanych, wzornictwu przemysłowemu, czy projektowaniu wnętrz.
Studia architektoniczne i budownictwo w Politechnice Poznańskiej:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia architektoniczne i budownictwo w Politechnice Poznańskiej dzielą się na studia pierwszego i drugiego stopnia, czyli inżynierskie oraz magisterskie. Studia inżynierskie, w zależności od kierunku i trybu kształcenia, trwają 3,5 roku lub 4,5 roku, natomiast studia magisterskie 1,5 roku lub 2 lata.
Studia architektoniczne i budownictwo w Politechnice Poznańskiej to przestrzeń kształcenia złożona z kilku kierunków, z których większość realizowana jest w trybie stacjonarnym. Tryb stacjonarnym to studia dzienne, które charakteryzują się tym, że zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku i rozpoczynają się zazwyczaj w godzinach porannych.
Mówiąc o tym obszarze nauczania warto wspomnieć, że większość przedmiotów zawartych w harmonogramach wyróżnia się praktycznym profilem. Studenci uczestniczą w ćwiczeniach, laboratoriach i projektach, a ponadto studenci Budownictwa odbywają w okresie letnim praktyki: geodezyjne, geotechniczne i przeddyplomowe.
Trwa ładowanie wyników, proszę czekać
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska