Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (PK) - rekrutacja na studia 2024/2025

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (PK) - rekrutacja na studia 2024/2025

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (PK) - przeliczniki punktów na studia (kalkulator maturalny)

Matura - poziom podstawowy

język polski

matematyka

 

Matura - poziom rozszerzony

 

Osoby posiadające tytuł technika

Przelicz punkty i sprawdź, czy się dostaniesz



Kalkulator maturalny spełnia jedynie rolę informacyjną, nie może być stosowany do wyliczeń w procesie rekrutacji na studia. Otouczelnie.pl nie gwarantuje poprawności wyników oraz nie ponosi odpowiedzialności za użycie kalkulatora.

Politechnika Krakowska. Jak liczyć punkty na studia

Rekrutacja na wybrany kierunek to dla wielu młodych osób najważniejsze doświadczenie w dotychczasowym życiu, a zatem nadzieja miesza się z niepewnością. Kandydaci mają wiele pytań, a odpowiedzi poszukują w przestrzeniach Internetu.

Jakie pytania zadają? Oczywiście wszystkie dotyczą metod sprawdzenia rekrutacyjnych szans, a zatem wśród najczęściej wpisywanych fraz do wyszukiwarek znajdują się między innymi: Politechnika Krakowska rekrutacja na studia czy Politechnika Krakowska przelicznik punktów. To zrozumiałe, że każdy chce mieć pewność; że każdy chce być pewnym tego, że dostanie się na upragniony kierunek. Omówmy zatem elementy, których poznanie może stonować nastroje i rozwiać wątpliwości.

Rekrutacja na studia złożona jest z kilku elementów. Każdy jest bardzo ważny i każdemu należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Nie oznacza to, że jest to proces skomplikowany, zwłaszcza że istnieją sposoby na to, aby go sobie ułatwić i nie marnować czasu na niepotrzebny stres. Stres ten wynika oczywiście z tego, że każdemu ubiegającemu się o przyjęcie zależy na powodzeniu swojej rekrutacyjnej misji. W jaki sposób sprawdzić czy może zakończyć się sukcesem?

 

Jak liczyć punkty rekrutacyjne na studia

Politechnika Krakowska jak liczyć punkty na studia to jedno z najczęściej wpisywanych haseł do rodzimego Internetu. Zanim udzielimy odpowiedzi na to pytanie, musimy skupić się na podstawie procesu rekrutacyjnego. A są nimi przedmioty maturalne.

Przedmioty maturalne, które brane są pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym na dany kierunek, ponieważ każdy wymaga innych, choć biorąc pod uwagę o jakim profilu uczelni mówimy możemy być pewni tego, że najczęściej występować będą przedmioty ścisłe, takie jak matematyka czy fizyka. Warto podkreślić, że od wszystkiego mogą występować pewne wyjątki.

W przypadku studiów jest podobnie. Otóż, w ofercie dydaktycznej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki funkcjonują kierunki, które wymagają od kandydatów czegoś więcej, niż przedmioty maturalne. Tymi kierunkami są Architektura oraz Inżynieria wzornictwa przemysłowego.

Kandydaci na Architekturę muszą podejść do egzaminu z predyspozycji architektonicznych i uzdolnień artystycznych. Egzamin składa się z jednej pracy rysunkowej wykonanej w jednym dniu egzaminacyjnym i obejmuje rysunek z wyobraźni – kompozycję o charakterze architektonicznym, na podstawie przedstawionych elementów kompozycji.

W jaki sposób jest oceniany? Każdy rysunek oceniany jest w skali: 6,0; 5,5; 5,0; 4,5; 4,0; 3,5; 3,0; 2,5; 2,0. Uzyskane oceny przelicza się na punkty. Maksymalnie można ich uzyskać 100.

Kandydaci na Inżynierię wzornictwa przemysłowego zobligowani są do przedstawienia portfolio. Portfolio powinno zawierać własne prace przedstawione w postaci rysunków, szkiców, reprodukcji oraz fotografii.

 

Jaki jest wzór liczenia punktów

Wiemy już, że dwa kierunki stanowią wyjątki od obowiązującej rekrutacyjnej reguły. Oznacza to, że istnieją dwa wzory liczenia punktów. Jeden wzór dotyczy Architektury i Inżynierii wzornictwa przemysłowego, a drugi wzór pozostałych propozycji kształcenia.

Dla kierunków Architektura i Inżynieria wzornictwa przemysłowego obowiązuje wzór:

W = 2E + W1 + W2

Dla pozostałych kierunków stosuje się wzór:

W = W1 + W2

E – oznacza punkty uzyskane w wyniku oceny egzaminu wstępnego,

W1 – to wskaźnik dla jednego z przedmiotów obowiązkowych dla danego kierunku, liczony zgodnie ze wzorem W1 = P albo W1 = 2R, a P i R to punkty uzyskane z części pisemnej na maturze zdawanej na poziomie podstawowym (P), albo rozszerzonym (R),

W2 – to wskaźnik dla jednego z przedmiotów charakterystycznych dla danego kierunku, liczony zgodnie ze wzorem W2 = 2R, a R to punkty uzyskane z części pisemnej na maturze zdawanej na poziomie rozszerzonym albo wynik egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie albo wynik egzaminu zawodowego.

W przypadku kandydatów, którzy posiadają dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika albo posiadają dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, w zawodach określonych przez uczelnię, wskaźnik W2 może oznaczać:

  • dla kandydatów posiadających dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika – liczbę punktów odpowiadającą wynikowi procentowemu uzyskanemu na dyplomie zawodowym w zawodzie nauczanym na poziomie technika, ustaloną zgodnie z zasadą 1pkt = 1%

albo

  • dla kandydatów posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika – liczbę punktów odpowiadającą wynikowi procentowemu uzyskanemu na dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, liczoną według wzoru 0,3Wp + 0,7Wpr, gdzie: Wp oznacza wynik z części pisemnej, a Wpr wynik z części praktycznej egzaminu.

 

Progi punktowe

Progi punktowe na studia to liczby, które pokazują nam, ile należy zdobyć punktów, aby zostać zakwalifikowanym do przyjęcia. Co ważne, liczby te mogą różnić się nie tylko w zależności od kierunku, ale również trybu kształcenia, czyli stacjonarnego lub niestacjonarnego. W ubiegłorocznej rekrutacji progi punktowe wyglądały między innymi: Architektura krajobrazu (stacjonarne) – 64,50, Matematyka stosowana (stacjonarne) – 216, Budownictwo (stacjonarne) – 156, Transport (stacjonarne) – 160, Fizyka techniczna (stacjonarne) – 50, Informatyka (niestacjonarne) – 148, Inżynieria środowiska (niestacjonarne) – 50, Automatyka i robotyka (niestacjonarne) – 210.

sprawdź pk progi punktowe

 

Limity miejsc

Politechnika Krakowska limity miejsc to kolejne internetowe hasło, które warto omówić. Jest bardzo proste. To po prostu liczba miejsc przygotowanych dla nowych studentów. Co zrozumiałe, liczby te różnią się w zależności od kierunku, jak również trybu kształcenia.

Na przykład: na kierunku Automatyka i robotyka w trybie stacjonarnym przygotowano 108 miejsc, na kierunku Architektura w trybie stacjonarnym przygotowano 255 miejsc, na kierunku Informatyka materiałowa w trybie stacjonarnym przygotowano 36 miejsc, na kierunku Budownictwo w trybie stacjonarnym przygotowano 504 miejsca.

sprawdź pk limity miejsc

 

Olimpiady i konkursy

Mówiąc wprost, w procesie rekrutacji wszystko ma znaczenie. Dlaczego warto o tym pamiętać? Ponieważ jeśli zdobyliśmy tytuł laureata lub finalisty olimpiady bądź konkursu, należy umieścić o tym informację, ponieważ tytuły pozwalają uzyskać znaczne ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym.

Zacznijmy od tego, że Politechnika Krakowska organizuje dwa konkursy: „O Złoty Indeks PK” oraz „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz”. Konkurs „O Złoty Indeks PK” organizowany jest dla uczniów klas maturalnych z całej Polski w zakresie rozszerzonym z czterech przedmiotów: matematyka, chemia, informatyka, predyspozycje architektoniczne. Na laureatów czeka 200 (laureaci I stopnia), 100 (laureaci II stopnia) lub 60 (laureaci III stopnia) punktów.

Warto jednak zaznaczyć, że punkty uzyskane z matematyki, chemii czy informatyki nie przysługują w postępowaniu rekrutacyjnym na kierunki architektura i architektura krajobrazu. Z kolei punkty zdobyte z przedmiotu predyspozycje architektoniczne, są brane pod uwagę wyłącznie w rekrutacji na architekturę oraz architekturę krajobrazu. Konkurs „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz” wyłania troje najlepszych, którzy otrzymują dodatkowe punkty: 100, 60 i 40 na wszystkie kierunki.

Lista pozostałych olimpiad i konkursów jest bardzo długa. Znajdują się na niej między innymi: Olimpiada Informatyczna, Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, Olimpiada Wiedzy Ekologicznej, Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej czy Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości.

 

Czy zakwalifikowany do przyjęcia gwarantuje miejsce na liście przyjętych na studia

Jak już wspomnieliśmy, rekrutacja na studia złożona jest z kilku etapów. Wystarczy zapoznać się z hasłem Politechnika Krakowska terminy rekrutacji bądź Politechnika Krakowska harmonogram rekrutacji, aby dokładnie się o tym przekonać. Elementem, który dotyczy zwycięzców jest składanie dokumentów.

Ale czy na pewno zwycięzców? Otóż, kiedy otrzymamy informację o zakwalifikowaniu do przyjęcia nie oznacza to, że możemy udać się na wakacje, a po ich zakończeniu przyjść na immatrykulację. Składanie dokumentów to bardzo ważna część naboru na studia, której nie można potraktować powierzchownie.

Dlaczego? Mówiąc najbardziej wyraźnie – jeśli nie dostarczymy wymaganych dokumentów albo spóźnimy się z ich dostarczeniem, przekreślimy swoje szanse na bycie studentem. Zostaniemy wykreśleni z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia.