Studia rolnicze Szczecin

Studia rolnicze Szczecin

Studia rolnicze Szczecin

Największy wybór studiów

rolniczych w Szczecinie

Odkryj kierunki rolnicze i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

27.05.2024

Studia rolnicze Szczecin 2024 | woj. zachodniopomorskie

Studia rolnicze w Szczecinie możesz podjąć w 1 uczelni publicznej: Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3,5 do 5,5 roku. Studia pozwalają zdobyć umiejętności i wiedzę z zakresu m.in.: zootechniki, produkcji i bezpieczeństwa żywności czy leśnictwa. Absolwenci studiów rolniczych odnajdują się w pracy jako np. rolnik, biotechnolog, hodowca, technolog żywności. 

Studia rolnicze Szczecin
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Specjalności

Współczesne studia rolnicze charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunkach rolniczych w Szczecinie: doradztwo rolniczerolnictwo precyzyjne.

Studia rolnicze w Szczecinie - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Aquaculture and fisheries stacjonarne I stopnia
Rolnictwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Szczecinie są rolnicze

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki rolnicze w Szczecinie

SORTOWANIE:

Studia rolnicze w Szczecinie - podyplomowe

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymagania na studia rolnicze 2024/2025

W procesie rekrutacji na studia rolnicze w Szczecinie obowiązuje konkurs świadectw. A w nim liczą się: język polski, język obcy, biologia lub matematyka oraz inny przedmiot wskazany przez maturzystę. W przypadku braku oceny z biologii i matematyki, uwzględnione będą oceny z przedmiotów, takich jak: język polski, język obcy i inny przedmiot wskazany przez maturzystę (odnotowany na świadectwie maturalnym).

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia rolnicze w Szczecinie?

Rolnictwo – jedna z najstarszych i podstawowych dziedzin gospodarki, której głównym celem jest dostarczenie człowiekowi żywności do bezpośredniej konsumpcji lub po przetworzeniu w zakładach przemysłu spożywczego, ponadto produkowanie surowców przemysłowych w celu zaspokojenia innych, nieżywnościowych potrzeb człowieka.

Tak brzmi definicja rolnictwa. Po jej przeczytaniu, od razu wiadomo, że to bardzo istotna dziedzina i nie tak łatwa jak mogłoby się wydawać. Ale, na szczęście, dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby zgłębić tę dziedzinę, uzyskać znaczącą wiedzę i nabyć wielu umiejętności przeznaczone są studia rolnicze. A w którym mieście możemy je podjąć? W Szczecinie, czyli największym mieście województwa zachodnio- pomorskiego.

Studia rolnicze w Szczecinie realizowane są na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym i należą do grona rozwijających się prężnie. Ich głównym celem jest wykształcenie rolnika specjalisty, dysponującego poszerzoną wiedzą biologiczno- chemiczną, technologiczną i techniczną z zakresu produkcji rolniczej, w tym szczególnie produkcji roślinnej, a także znajomością metod analizy ekonomicznej oraz organizacji i zarządzania gospodarstwem produkcyjnym i agroturystycznym. Zdobyta szeroka wiedza oraz uzyskane ciekawe umiejętności mogą zaprowadzić absolwenta studiów rolniczych w Szczecinie do pracy w gospodarstwach agroturystycznych, stacjach hodowli, czy też administracji rządowej.

Studia rolnicze w Szczecinie to także okazja do podróży międzynarodowych. W ofercie kształcenia Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa widnieje kierunek o nazwie „Studia międzynarodowe”, którego studenci drugiego roku spędzają w Bułgarii, w mieście Płowdiw, ucząc się na tamtejszym Uniwersytecie Rolniczym, co potem, po zakończeniu nauki, upoważnia ich do podjęcia pracy na terenie tego kraju.

Studia rolnicze w Szczecinie to fantastyczna przygoda dla tych, którzy lubią przyrodę, a zdobytą wiedzę chcą wykorzystać do tego, aby czerpać z niej jak najwięcej. Jeśli należysz do takich właśnie osób, to już znasz swój pomysł na studia. To studia rolnicze w Szczecinie.

Czy studia rolnicze w Szczecinie są trudne?

Studia rolnicze w Szczecinie to propozycja kształcenia dla osób, które pragną pozyskać obszerną wiedzę na temat produkcji rolnej z zastosowaniem nowoczesnych technologii, zasad ekologii oraz zrównoważonego rozwoju. Studia te posiadają interdyscyplinarny wymiar, wprowadzając studentów w obszar, na który składają się zagadnienia biologiczno- chemiczne, technologiczne, techniczne, a nawet informatyczne.

Studia rolnicze w Szczecinie są trudne, ponieważ oprócz tego, że kładą nacisk na zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy, to jeszcze stawiają przed studentami wymagania pozyskania konkretnych umiejętności. Jakich umiejętności? Między innymi w zakresie: analizowania właściwości surowców roślinnych, klasyfikowania chorób oraz szkodników i chwastów, dobierania i stosowania środków produkcji do danych warunków i technologii czy też stosowania rachunkowości i marketingu w działalności rolniczej.

Czy studia rolnicze w Szczecinie to studia z przyszłością?

Rolnictwo jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki, która poszukuje specjalistów, wyróżniających się nowoczesną wiedzą oraz umiejętnościami. Na tej podstawie można odpowiedzieć na postawione pytanie. Studia rolnicze w Szczecinie to studia z przyszłością, ale nie tylko dlatego, że odpowiadają na potrzeby i wymagania współczesnego rynku, ale również dlatego, że kształcą na wysokim poziomie.

Wysoki poziom kształcenia sprawia, że pozyskane wykształcenie można wykorzystać w różnych miejscach. Na przykład w specjalistycznych gospodarstwach rolnych, stacjach hodowli, doradztwie rolniczym, przemyśle rolno- spożywczym, jednostkach rządowych i samorządowych czy jednostkach certyfikujących gospodarstwa ekologiczne.

 

Praca po studiach rolniczych w Szczecinie

Po ukończeniu nauki na studiach rolniczych w Szczecinie, absolwenci zostają specjalistami w różnych dziedzinach. Na przykład, osoby kończące kierunek Ogrodnictwo posiadają umiejętności z zakresu technologii produkcji ogrodniczej, organizacji i zarządzania gospodarstwem ogrodniczym, dysponuje wiedzą z zakresu zielarstwa oraz oceny jakości produktów ogrodniczych surowców leczniczych, projektowania i aranżacji dekoracji roślinnych, pielęgnacji ogrodów.

Wszystkie umiejętności wiążą się z tym, iż można wykorzystać je pracując w przedsiębiorstwach ogrodniczych, firmach zajmujących się produkcją owoców, warzyw, roślin ozdobnych i ziół. Innymi miejscami pracy mogą być zakłady zielarskie, centra ogrodnicze, hurtownie i giełdy owocowo- warzywne, gospodarstwa agroturystyczne, firmy zajmujące się projektowaniem i pielęgnacją ogrodów, firmy florystyczne, firmy szkoleniowe, czy firmy doradcze.

Absolwent kierunku Technika rolnicza i leśna jest specjalistą w zakresie budowy i eksploatacji maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie, leśnictwie i gospodarce żywnościowej; zarządzania procesami produkcyjnymi z wykorzystaniem systemów informatycznych; zagrożeń środowiska związanych z techniką rolniczą i leśną; wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w rolnictwie.

Co za tym idzie, absolwent może znaleźć zatrudnienie w firmach świadczących usługi techniczne dla gospodarstwa wiejskiego, zakładach usług leśnych, firmach zajmujących się alternatywnymi źródłami energii, zakładach projektujących i produkujących maszyny rolnicze, leśne i dla przemysłu spożywczego, czy w też w placówkach naukowych i dydaktycznych.

To tylko dwa przykłady karier zawodowych, jakie mogą czekać na absolwentów studiów rolniczych w Szczecinie, aczkolwiek według statystyk i tak znaczna ich część rozpoczyna własną działalność, prowadząc własne gospodarstwo rolne.

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


ZACHODNIOPOMORSKI UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNY W SZCZECINIE STUDIA ROLNICZE

Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa:

  • Rolnictwo. Specjalności: Doradztwo w agroturyzmie, Doradztwo rolnicze;
  • Technika rolnicza i leśna. Specjalności: Informatyka i doradztwo w technice rolniczej i leśnej, Technika w rolnictwie, leśnictwie i ochronie środowiska;
  • Uprawa winorośli i winiarstwo;
  • Studia międzynarodowe. Specjalność: Zrównoważona produkcja roślinna;
  • Ogrodnictwo. Specjalności: Produkcja owoców, warzyw i ziół, Rośliny ozdobne i kształtowanie terenów zieleni.

dowiedz się więcej 

 



TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)