29.08.2024
Studia na kierunku rolnictwo na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra).
Studia na kierunku rolnictwo w ZUT | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
Rolnictwo główne przedmioty:
Rolnictwo należy do najważniejszych działów polskiej gospodarki, a także najczęściej poruszanych problemów nie tylko w mediach, ale i swobodnych dyskusjach. Może to świadczyć o tym, że jest to dziedzina rozwojowa, która z każdym rokiem będzie miała większy wpływ na nasze życie. A skoro jest dziedziną rozwojową, to potrzebuje specjalistów, ekspertów, znawców tematu z prawdziwego zdarzenia. Gdzie mogą się oni wykształcić? W Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Właśnie ten oferowany jest kandydatom kierunek Rolnictwo, prowadzony na studiach pierwszego i drugiego stopnia.
Założeniem nauki jest wykształcenie specjalistów w zakresie technologii produkcji rolniczej oraz przekazanie im umiejętności niezbędnych do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego, zgodnie z zasadami tzw. zrównoważonego rozwoju. Studenci uczą się analizować procesy przyrodnicze warunkujące prowadzenie produkcji rolniczej, poznają techniczne i inżynieryjne uwarunkowania tej produkcji, a także zaznajamiają się z zasadami kierowania gospodarstwem rolnym w różnych jego formach własności. Rolnictwo w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie to połączenie wiedzy biologiczno- chemicznej, ekologicznej, a także zagadnień ekonomiki, organizacji i zarządzania produkcją, jak również wiadomości na temat funkcjonowania infrastruktury rolniczej.
Harmonogramy zajęć dzielą się zaś na moduły: moduł przedmiotów kształcenia ogólnego, moduł przedmiotów kształcenia podstawowego i moduł przedmiotów kształcenia kierunkowego. W programie nauczania znajdziemy, między innymi, takie zagadnienia jak: botanika, chemia, meteorologia i klimatologia, podstawy produkcji roślinnej, fizjologia roślin, geologia i gleboznawstwo, genetyka, chemia rolna, produkcja zwierzęca, ogólna uprawa roślin, maszyny i urządzenia rolnicze, ochrona środowiska, produkcja ogrodnicza, hodowla roślin i biotechnologia, przetwórstwo.
Mogłoby się wydawać, że absolwenci kierunku Rolnictwo po zakończeniu nauki zostają rolnikami. Oczywiście, że tak, ale jest to pojęcie bardzo szerokie i w jego ramach ujęte są różne obowiązki, które można wykonywać. Osoby, które ukończyły omawiany przez nas kierunek mogą znaleźć zatrudnienie w doradztwie rolniczym państwowym i prywatnym, przemyśle rolno- spożywczym, stacjach hodowli roślin, związkach branżowych i stowarzyszeniach producentów i gospodarstwach. Czy to wszystko? Nie. Absolwenci Rolnictwa mogą pracować także w samorządach, organizacjach ekologicznych, służbach celnych, czy towarzystwach ubezpieczeniowych. A wszystko to dzięki szerokiej wiedzy i wielu umiejętnościom, które pozyskali w toku nauki.
Jak już wspomnieliśmy, rolnictwo należy do istotnych działów gospodarki, zatem rolnictwo jako kierunek kształcenia należy do grona istotnych dziedzin, które można zgłębiać na studiach. Pomimo to, nie występuje w ofertach dydaktycznych każdej rodzimej uczelni, co można rozumieć jako jego elitarność. Chcąc studiować w Szczecinie nie ma obawy, że nie znajdzie się tego kierunku.
Bartosz, student Rolnictwa mówi:
„Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny to zdecydowana czołówka polskiego kształcenia wyższego i nauka tutaj daje mnóstwo satysfakcji. Studiuję Rolnictwo i jestem więcej niż zadowolony, bo patrzy się na nie inaczej niż wszędzie, zdobywa się wiedzę innowacyjną, nowoczesną, taką, dzięki której ta dziedzina ma szansę intensywnego rozwoju.”
Studia na kierunku rolnictwo prowadzone są przez Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zlokalizowany przy ul. Słowackiego 17 w Szczecinie.
Kontakt:
tel. 91 449 62 00
STUDIA W SZCZECINIE - ważne informacje
ROLNICTWO - ważne informacje
Absolwent kierunku Rolnictwo w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Absolwent kierunku Rolnictwo w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie może znaleźć zatrudnienie w:
STUDIA I STOPNIA
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku rolnictwo brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
biologia, matematyka, język obcy nowożytny, dowolny przedmiot
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
STUDIA II STOPNIA
Dla kandydatów – absolwentów tego samego kierunku studiów, podstawą kwalifikacji na studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia będzie ocena wpisana do dyplomu ukończonych studiów (pierwszego lub jednolitych magisterskich). W przypadku gdy kryterium to okaże się niewystarczające, brana będzie pod uwagę średnia ocen ze studiów określona przez uczelnię wydającą dyplom.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
# MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Studia na kierunku Rolnictwo - wszystko co musisz wiedzieć
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny kierunki