Studia artystyczne Szczecin

Studia artystyczne Szczecin

Studia artystyczne Szczecin

Największy wybór studiów

artystycznych w Szczecinie

Odkryj kierunki artystyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

21.05.2024

Studia artystyczne Szczecin 2024 | woj. zachodniopomorskie

Studia artystyczne w Szczecinie możesz podjąć w 2 uczelniach publicznych: Akademii Sztuki w Szczecinie, Uniwersytecie Szczecińskim. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: grafiki, projektowania, wzornictwa, malarstwa, reżyseriiAbsolwenci studiów artystycznych odnajdują się w pracy w fotografii, malarstwie, domach kultury, muzeach, branży filmowej i teatralnej, agencjach reklamowych, korporacjach. 

Studia artystyczne Szczecin
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Specjalności

Współczesne studia artystyczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunkach artystycznych w Szczecinie: filmfotografia, grafika projektowakomunikacja wizualnanowe media i animacja, projektowanie mody.

Studia artystyczne w Szczecinie - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Edukacja artystyczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Film eksperymentalny stacjonarne I stopnia, II stopnia
Fotografia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Grafika artystyczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Grafika projektowa stacjonarne I stopnia, II stopnia
Gry komputerowe i rzeczywistość wirtualna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Komunikacja wizualna i projektowanie ux stacjonarne I stopnia
Kuratorstwo i realizacja wystaw stacjonarne I stopnia, II stopnia
Malarstwo stacjonarne I stopnia, II stopnia
Projektowanie mody stacjonarne I stopnia
Projektowanie produktu stacjonarne I stopnia
Scenografia i przestrzeń wirtualna stacjonarne I stopnia
Sztuka mediów stacjonarne I stopnia, II stopnia
Wzornictwo stacjonarne II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Szczecinie są artystyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Szczeciński

Kierunki artystyczne:

EDUKACJA ARTYSTYCZNA

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki artystyczne w Szczecinie

SORTOWANIE:

Studia artystyczne w Szczecinie - podyplomowe

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Aktualności rekrutacyjne

Rekrutacja i wymagania na studia artystyczne 2024/2025

W przypadku uczelni artystycznych, kryteria kwalifikacji na studia mogą być różne. Zazwyczaj nie przeprowadza się konkursu świadectw, gdyż o przyjęciu do grona studentów decyduje rozmowa rekrutacyjna, egzamin, bądź przesłuchanie.

Dodatkowo, tak jak w przypadku kierunku Wokalistyka ważnym dokumentem, który kandydat musi złożyć w ramach procesu naboru jest zaświadczenie od lekarza laryngologa określające stan głosu i dróg oddechowych oraz stwierdzające brak przeciwskazań do podjęcia nauki na tym kierunku.

Laureaci oraz finaliści olimpiad szczebla centralnego, a także laureaci konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym organizowanych lub współorganizowanych przez Akademię Sztuki w Szczecinie, obejmujących swoim zakresem sztuki plastyczne albo sztuki muzyczne powiązane z programem studiów mogą uzyskać maksymalną liczbę punktów w procesie rekrutacji bez obowiązku przystępowania do egzaminów wstępnych.

Pomimo wytycznych, jakie stawiane są kandydatom na studia warto zadbać także o jeden przedmiot – język polski. Dlaczego? Między innymi w związku o przyszłej karierze. Twórca powinien w jasny sposób opowiadać o swojej sztuce, swoich dokonaniach i kolejnych projektach artystycznych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile osób na miejsce na studia artystyczne w Szczecinie

Studia artystyczne w Szczecinie należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Akademię Sztuki w Szczecinie na gry komputerowe i rzeczywistość wirtualną ubiegało się 6 kandydatów na jedno miejsce, na grafikę 4 kandydatów, a na wzornictwo 3 kandydatów.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia artystyczne w Szczecinie?

Dostać się na studia artystyczne w Szczecinie to sztuka. A może zawojować świat własną sztuką to sztuka? Czym jest sztuka i w jaki sposób poznać ją najdogłębniej, aby samemu potem ją tworzyć? To proste. Zacząć studia artystyczne.

Ale dlaczego w Szczecinie? Bo w tym mieście panuje sprzyjający kształceniu artystycznemu klimat. Odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE, a w miesiącach wiosennych organizowany jest Kontrapunkt, czyli międzynarodowy festiwal teatralny. Idąc ulicami miasta można mijać galerie sztuki, a jest ich pięć, czy też spacerować od teatru do teatru, a jest ich siedem.

Do tego Filharmonia Szczecińska i Opera na Zamku. Poza tym, Szczecin to miasto, z którego pochodzą ważni artyści: kompozytor Marek Biliński, aktorka Agata Kulesza, raper Adam „Łona” Zieliński, operator filmowy Zbigniew Napiórkowski, czy też Katarzyna Nosowska i grupa HEY, których chyba przedstawiać nie trzeba.

Studia artystyczne w Szczecinie to pomysł na rozwinięcie żagli i pozwolenie na to, aby zachodniopomorski wiatr wiał w nie tak mocno, aż śmiało wypłynie się na ocean sztuki; a ta nie zna granic geograficznych. A patrząc odrobinę przyziemnie; jeśli chcesz malować albo fotografować to właśnie tutaj znajdziesz plenery, których nie spotkasz w innych miastach w Polsce.

Chcesz po ukończeniu nauki trzymać w dłoni batutę, pędzel malarski albo aparat fotograficzny? Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco, to zobacz co stolica województwa zachodniopomorskiego przygotowała dla takich, jak Ty.

Czy studia artystyczne w Szczecinie są trudne?

Studia artystyczne to jeden z najbardziej specyficznych obszarów kształcenia. Ponadto jest jednym z najszerzej komentowanych, w szczególności przez tych, którzy nigdy w nim nie uczestniczyli. Istniało przekonanie, że studia artystyczne są lekkim, przyjemnym, niewymagającym poświęceń procesem, w którym czas spędza się na rozmyślaniu i dywagacjach o sztuce. Nic bardziej mylnego. Studia artystyczne w Szczecinie są trudne i  ich nie ma wiele wspólnego z niesprawiedliwym stereotypem. Są to studia ciekawe, pasjonujące, poświęcone licznym dziedzinom, a przy tym wymagające od samego początku, a nawet jeszcze przed ich rozpoczęciem, bowiem aby dostać się na niektóre kierunki należy przebrnąć przez niełatwe egzaminy wstępne i rozmowy kwalifikacyjne.

Czy studia artystyczne w Szczecinie to studia z przyszłością?

Studia artystyczne w Szczecinie mają wiele do zaoferowania i w ich przestrzeni odnajdą się osoby o różnych zainteresowaniach. Niestety, studia artystyczne w Szczecinie nie są studiami z przyszłością i należy zaznaczyć, że opinia ta nie dotyczy wyłącznie kształcenia artystycznego w stolicy województwa zachodniopomorskiego, jak również nie jest to „wina” samych studiów. Oczywiście nie oznacza to również, że absolwenci studiów artystycznych narzekają na nudę. Nie. Ale tryb i charakter ich pracy wygląda nieco inaczej niż w przypadku zawodów pożądanych przez rynek pracy. Zawody artystyczne żyją trochę inaczej, z boku, z powinięciem rynkowych trendów. Równa się to temu, że nie każdy absolwent tego obszaru kształcenia znajduje przepis na sukces.

 

 

Praca po studiach artystycznych w Szczecinie

Niemal od zawsze mawiano, że artyści są nierozumiani, a historia, na przykładzie Vincenta van Gogha, pokazuje, że nierzadko twórca zostaje uznany po śmierci, bądź pod koniec życia. W świecie sztuki sukces rzadko przychodzi od razu. Na szczęście, wykształcenie zdobyte podczas studiów artystycznych w Szczecinie pozwala na podjęcie pracy. Będąc absolwentem możesz zostać muzykiem- instrumentalistą, dyrygentem, śpiewakiem.

Placówek zatrudniających wymienionych „fachowców” jest wiele, od teatrów po filharmonie, a zawód wyuczony oraz egzystencja języka włoskiego jako fundamentalnego w muzyce (np. w zapisie nutowym) sprawia, że możesz dołączyć do zespołu w dowolnym miejscu na Ziemi. Od Ciebie zależy czy wybierzesz orkiestrę w Szczecinie, czy może w Wiedniu, a może w Sydney.

Możesz także podjąć pracę w szkolnictwie muzycznym i wychowywać słuch wśród nowych pokoleń. Jako grafik albo fotograf może nawiązać współpracę z agencjami reklamowymi, zająć się fotografią produktową, czy fotografią dokumentalną i z aparatem w torbie podróżować po świecie i odwiedzać miejsca, w których odbywają się ważne wydarzenia; polityczne, artystyczne, sportowe.

Na pewno wiele osób marzy o karierze bycia sobą, czyli o sukcesie jako gitarzysta, malarz, twórca filmowy. Niestety, rzeczywistość nie bywa różowa tylko szara, a wielu, nawet najbardziej ambitnych i zdolnych zostaje zmuszonych do uprawiania innego, czasem bardzo odległego zawodu.

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


AKADEMIA SZTUKI W SZCZECINIE STUDIA ARTYSTYCZNE

Najważniejszą uczelnią artystyczną w Szczecinie jest Akademia Sztuki. Jedyna taka uczelnia w kraju, która łączy w sobie muzykę i sztuki wizualne. Powstała w 2010 roku, w efekcie połączenia rozproszonych do tej pory kierunków artystycznych. W jeden organizm połączono szczecińską Filię Akademii Muzycznej w Poznaniu, Wyższą Szkołę Sztuki Użytkowej w Szczecinie (która była uczelnią niepaństwową) oraz Katedrę Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego. Akademia Sztuki w Szczecinie oferuje kształcenie na czterech wydziałach. Są to: Wydział Edukacji MuzycznejWydział InstrumentalnyWydział Malarstwa i Nowych Mediów oraz Wydział Sztuk Wizualnych. Na uczelni można studiować na następujących kierunkach:

  • Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej – studia I i II- stopnia, o dwóch specjalnościach: Edukacja muzyczna i Dyrygentura chóralna. W ramach tych specjalności można kształcić się w następujących specjalizacjach: Muzyka kościelna, Dyrygentura chóralna, Prowadzenie zespołów jazzowych i muzyki rozrywkowej z wokalistyką jazzową, oraz Dyrygentura orkiestr dętych.
  • Wokalistyka – studia I- stopnia, ze specjalnością śpiewu solowego
  • Instrumentalistyka – studia z następującymi specjalnościami: akordeon, altówka, fagot, flet, fortepian, gitara, harfa, klarnet, kontrabas, obój, perkusja, puzon, saksofon, skrzypce, trąbka, tuba, waltornia, wiolonczela
  • Grafika – studia I i II- stopnia, ze specjalnościami: multimedia, fotografia, film eksperymentalny i animacja
  • Malarstwo – studia I i II- stopnia
  • Wzornictwo – studia wyłącznie I- stopnia, ze specjalnościami: komunikacja wizualna, projektowanie produktu, projektowanie ubioru
  • Architektura – studia I i II-stopnia
  • Grafika – studia I i II- stopnia, ze specjalnością: grafika projektowa i grafika artystyczna.

dowiedz się więcej 

Akademia Sztuki w Szczecinie oferuje także studia podyplomowe. W gronie kierunków znajdują się m.in.:

  • Rytmika i kształcenie słuchu w szkolnictwie muzycznym I- stopnia
  • Zarządzanie kulturą z wybranymi aspektami zarządzania szkolnictwem artystycznym.

 



TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)