Jak wyglądają studia artystyczne w Lublinie?
Marzysz o byciu artystą? Chciałbyś zostać zawodowym magistrem sztuki? Masz pomysł na artystyczną przyszłość? Znajdź w sobie wystarczające powody i przekonania, by poświęcić życie malarstwu, muzyce czy grafice i spróbuj dostać się na Wydział Artystyczny lubelskiego uniwersytetu. Szkoła wyższa pozwoli Ci rozwinąć Twoje umiejętności, znaleźć kontekst dla pojawiających się pomysłów, ukształtować nieco swoje artystyczne wizje.
Szkoła artystyczna to także wspaniała możliwość realizacji wewnętrznych planów i spożytkowania sił twórczych. Nawet jeśli po studiach nie zostaniecie na artystycznej ścieżce, to twórczość będzie Wam towarzyszyć w życiu. Umiejętności, jakie możecie zdobyć na artystycznym kierunku studiów są liczne - przede wszystkim umiejętność poszerzania horyzontów i obierania różnorodnych perspektyw, jak i kreatywne działanie, rozwiązywanie problemów czy bycie duszą towarzystwa. Im bardziej rzemieślniczy kierunek wybierzecie, tym więcej konkretnych kompetencji zdobędziecie.
W Lublinie możecie wybrać studia grafiki, na których to wręcz zdobędziecie dobrze opłacany zawód. Na Lubelszczyźnie możecie trenować swoje możliwości w muzyce i w malarstwie. Sprawdźcie, jakie kierunki możecie wybrać na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.
Studia artystyczne w Lublinie możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
-
Studia I stopnia i jednolite (licencjackie, jednolite magisterskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Forma:
Kierunki artystyczne w Lublinie możesz realizować zarówno w formie jednolitej (na przykład grafika), jak i w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia to studia licencjackie, a kształcenie w tym zakresie trwa sześć semestrów. Studia drugiego stopnia to uzupełniające studia magisterskie, trwające dwa lata.
Studia jednolite magisterskie trwają do pięciu lat. Uczelnie w Lublinie oferują także studia podyplomowe, na których kształcenie odbywa się niestacjonarnie i trwa najczęściej dwa semestry. W ten sposób możesz studiować na przykład tworzenie kolekcji cyfrowych oraz grafikę wydawniczą.
Kształcenie na studiach artystycznych odbywa się przede wszystkim stacjonarnie. Zajęcia w trybie dziennym prowadzone są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne wypełnione są pulą zajęć obowiązkowych i dodatkowych, a także szeregiem wydarzeń pozauczelnianych i plenerów, chociażby malarskich.
czytaj dalej studia w Lublinie
Czy studia artystyczne w Lublinie są trudne?
Przestrzeń studiów artystycznych w Lublinie nie jest zbyt duża, co nie znaczy, że nie pozwala osiągnąć konkretnych efektów kształcenia. Studia te poruszają się głównie po obszarze sztuk wizualnych, a najpopularniejszymi reprezentantami są kierunki Grafika oraz Malarstwo. Dla osób niewtajemniczonych, niezwiązanych ze sztuką studia artystyczne w Lublinie są trudne. Dla wielu studentów stanowią one kolejny etap rozwoju, wejście na wyższy poziom – owszem, niełatwy i wymagający, ale na pewno nie zaskakujący czy abstrakcyjny.
Studenci tego obszaru poruszają się po zagadnieniach historii i teorii sztuki, historii malarstwa, analizy sztuki współczesnej, filozofii i estetyki, marketingu i rynku sztuki, warsztatowych technik grafiki artystycznej, graficznych programów komputerowych czy grafiki wydawniczej. Dla osób niemających nic wspólnego z wymienionymi tematami są to pojęcia niejasne, czasem zawiłe bądź po prostu trudne i skomplikowane. Dla studentów to po prostu zagadnienia zawarte w programach nauczania.
Kierunki studiów artystycznych w Lublinie
Wśród najpopularniejszych kierunków artystycznych w Lublinie znajdziemy oczywiście malarstwo, grafikę i historię sztuki. Lubelskie uczelnie proponują także edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych oraz graphic arts. Studia anglojęzyczne ułatwiają wkroczenie na zagraniczny rynek pracy, a także rozpoczęcie współpracy na arenie międzynarodowej.
Lubelskie uczelnie przygotowują także propozycje studiów podyplomowych oraz różnego typu specjalizacje, które podnoszą kwalifikacje zawodowe studentów i absolwentów. Z powodzeniem możesz studiować podyplomowo grafikę wydawniczą, malarstwo lub tworzenie kolekcji cyfrowych. Wśród najpopularniejszych ścieżek kształcenia znajdziesz grafikę warsztatową, sztukę mediów cyfrowych, malarstwo użytkowe.
Poszczególne placówki akademickie w Lublinie są doskonale przygotowane pod względem technologicznym i merytorycznym do realizowania kształcenia w tym zakresie, natomiast programy studiów opracowywane są kompleksowo, by absolwenci mieli jak najwięcej możliwości zatrudnienia.
Kierunki artystyczne w Lublinie - 2025/2026
-
edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
-
graphic arts
-
grafika
-
historia sztuki
-
malarstwo
czytaj dalej kierunki studiów w Lublinie
Gdzie studiować kierunki artystyczne w Lublinie?
Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: grafiki, projektowania, wzornictwa, malarstwa, produkcji medialnej. Absolwenci studiów artystycznych odnajdują się w pracy w fotografii, malarstwie, domach kultury, muzeach, branży filmowej i teatralnej, agencjach reklamowych, korporacjach.
Kierunki artystyczne w Lublinie możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Na uczelni znajdziesz między innymi edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych, graphic arts, malarstwo oraz bogatą ofertę kierunków studiów podyplomowych.
Zapoznaj się także z propozycjami kształcenia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To tutaj możesz studiować historię sztuki. Poszczególne ośrodki akademickie w Lublinie szczycą się wysoką jakością kształcenia i kompleksowo opracowywanymi programami studiów, które tworzone jest przez grono specjalistów najlepszych w swojej dziedzinie.
Uczelnie dbają o odpowiednie wyposażenie pracowni artystycznych i komputerowych, a także organizują szereg zajęć pozauczelnianych. Zapoznaj się szczegółowo z ofertą kształcenia proponowaną przez placówki akademickie w Lublinie.
Gdzie studiować kierunki artystyczne w Lublinie:
-
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
-
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
czytaj dalej uczelnie w Lublinie
Kierunki artystyczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Lublinie
-
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
-
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
czytaj dalej uczelnie publiczne w Lublinie
Jak wybrać studia artystyczne w Lublinie, aby mieć dobrą pracę?
Powszechnie uznaje się, że studia artystyczne nie zawsze są opłacalne. Nic bardziej mylnego. Rynek pracy otwiera się na formy artyzmu w różnym zakresie. Poszukuje także wykwalifikowanych historyków sztuki i dydaktyków zajmujących się między innymi sztukami plastycznymi. Najłatwiej mają jednak graficy. Warto zweryfikować dynamicznie rozwijający się rynek pracy, nim zdecydujesz o tym, jaki kierunek chciałbyś/abyś realizować.
Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej:
-
grafik
-
historyk sztuki
-
designer
-
specjalista ds. komunikacji wizualnej
-
producent filmowy
-
nauczyciel plastyki
-
krytyk teatralny
-
architekt wnętrz
-
animator filmowy
-
malarz
-
specjalista ds. mediów cyfrowych
Kierunki artystyczne przeznaczone są przede wszystkim dla pasjonatów oraz dla osób o szczególnych talentach i predyspozycjach. Ważne są umiejętności rysunkowe i manualne. Tylko osoba szczerze oddana malarstwu, grafice i sztuce spełni się zawodowo w tym podobnych dziedzinach.
Absolwenci studiów artystycznych zatrudniani są w branży poligraficznej, wydawniczej, fotograficznej, biurach projektowych, agencjach reklamowych, biurach promocji, firmach konsultingowych, w teatrze, telewizji, przy produkcjach filmowych, w biurach projektowych, które realizują projekty dla różnych gałęzi przemysłowych, przy projektowaniu komunikacji wizualnej i medialnej, grafik użytkowych, a także w domach kultury i instytucjach kulturalno-oświatowych.
Poszczególne miejsca pracy uzależnione są od realizowanego kierunku, specjalizacji bądź studiów podyplomowych. Pamiętaj, że w sztuce trzeba być elastycznym, dlatego studenci i absolwenci niejednokrotnie łączą różne dziedziny artystyczne, naukowe, technologiczne.
czytaj dalej jakie studia wybrać
Jak wybrać uczelnię wyższą w Lublinie?
Wybór uczelni wyższej uwarunkowany jest kierunkiem studiów, który zamierzasz realizować. Każda z placówek akademickich w Lublinie przedstawia unikatową ofertę kształcenia, co oznacza, że nie wszędzie znajdziesz upragniony kierunek. Jeżeli chcesz studiować historię sztuki, wybierz Katolicki Uniwersytet Lubelski. Jeśli jednak po głowie chodzi Ci malarstwo, studia w tym zakresie proponuje Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.
Zapoznaj się szczegółowo z ofertą kształcenia poszczególnych ośrodków akademickich. Sprawdź, jakie możliwości rozwoju dają Ci poszczególne uczelnie. Zweryfikuj, czy w ramach programu studiów przewidziane są zajęcia pozauczelniane, jak chociażby plenery malarskie. Upewnij się, że masz szansę na wymianę międzyuczelnianą w kraju i za granicą, a także, czy wybrany ośrodek akademicki oferuje dostęp do bibliotek i szeroko pojmowanej kultury i sztuki.
Czy studia artystyczne w Lublinie to studia z przyszłością?
Udzielenie odpowiedzi na postawione pytanie nie jest takie proste, ponieważ na obszar studiów artystycznych w Lublinie składają się kierunki, które oferują pozyskanie wiedzy i umiejętności w różnych zakresach; zakresach, na które istnieje większe i mniejsze zapotrzebowanie rynku. Absolwenci studiów artystycznych w Lublinie przygotowani są różnego rodzaju działań oraz pracy o odmiennych charakterach. Na przykład absolwenci Grafiki mogą znaleźć zatrudnienie w agencjach reklamowych, pracowniach projektowych, studiach filmowych czy studiach produkcyjnych gier komputerowych. Gdyby omawiana przestrzeń kształcenia była reprezentowana wyłącznie przez ten jeden kierunek, powiedzielibyśmy, że studia artystyczne w Lublinie to studia z przyszłością. Ale na przestrzeń składają się także inne propozycje, które nie otwierają przed absolwentami tak szerokiego spektrum opcji zawodowych.
Czy warto iść na studia artystyczne w Lublinie?
Studia artystyczne warto realizować w miejscu, umożliwiającym rozwijanie kreatywności, pozwalającym dbać o proces twórczy, dostarczającym inspiracji i materiałów do nauki. W Lublinie znajdziesz wiele możliwości rozwoju, ale także różnorodne atrakcje, które pozwolą urozmaicić lata nauki. Wydarzenia sportowe, kulturalne, imprezy masowe stają się ogólnodostępne.
Lubelskie uczelnie zachęcają studentów i absolwentów do aktywnego zdobywania wyższego wykształcenia. Właśnie dlatego organizuje się wystawy, koncerty, plenery, festiwale, konferencje naukowe, granty badawcze. Możesz założyć koło naukowe lub aktywnie w nim uczestniczyć. Wszelkie zajęcia pozauczelniane pozwalają zdobyć doświadczenia życiowe i zawodowe.
Uczelnie chętnie współpracują z instytucjami i firmami, oferując praktyki i programy stażowe. Ułatwia to start na rynku pracy w zakresie najbardziej zajmujących Cię dziedzin nauki i sztuki. Studia to jeden z najważniejszych etapów w życiu rozwijającego się człowieka.
To czas na udoskonalanie pasji i zdobywanie nowych, poznawanie ludzi, podróżowanie. To wtedy możesz odkrywać siebie, a przede wszystkim zdecydować, o tym, czym chcesz zajmować się w życiu zawodowym i jaką drogę obierze Twoja sztuka. Uczelnie wspierają studentów programami stypendialnymi i socjalnymi. W Lublinie żadna artystyczna dusza nie może czuć się opuszczona i niezrozumiana.
Praca po studiach artystycznych
Kim możecie zostać po studiach artystycznych? Wielu magistrów sztuki znajduje pracę w działach HR międzynarodowych korporacji, jak i w działach tak zwanych kreatywnych. Agencje reklamowe, domy mediowe, czy media - telewizje, radio, prasa - to miejsca, w których absolwenci kierunków artystycznych świetnie się odnajdują.
To, że osobowości twórcze funkcjonują nieco inaczej, od osobowości nietwórczych (nie mówimy tu o kreatywności, tylko twórczości jako zestawie naturalnych cech i kompetencji do bycia kreatywnym od tak). Inny sposób patrzenia na świat, szukanie różnych punktów widzenia wyróżnia takie osoby na rynku pracy. Niegdyś niedoceniani, dziś twórczy absolwenci studiów wyższych znajdują dobrze płatne prace, z których mogą być dumni. Niekoniecznie jest to praca w kierunku w jakim takie osoby się kształcą.
Często muzycy piszą, malarze śpiewają, a pisarze malują. Stałe zatrudnienie absolwenci szkół artystycznych mogą zdobyć w domach kultury, w ośrodkach państwowych, jak i w firmach prywatnych zajmujących się organizacją eventów, ślubów czy festiwali. Studia artystyczne to dobry wybór dla osób pragnących rozwijać się zgodnie z własną intuicją i wewnętrznymi potrzebami. Czy warto w ogóle podejmować trud studiowania kierunków artystycznych? Jak najbardziej tak.
Studia tego typu to przyjazne miejsce wspierające indywidualny rozwój jednostki. Znacząco nauka na studiach artystycznych różni się od np. studiowania ekonomii. Kadra profesorska inaczej podchodzi do nauki, z tego też wynikają różne potrzeby absolwentów i różne aspiracje zawodowe wykształconych artystów.