Rekrutacja na studia miejskie 2025/2026
Aby dostać na studia miejskie w Toruniu należy wziąć udział w, dobrze wszystkim znanym, konkursie świadectw. Wiedza, którą musicie wykazać się na egzaminie maturalnym obejmuje język polski, język obcy, geografię, matematykę, historię… Oczywiście, do wyboru.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Jak wyglądają studia miejskie w Toruniu?
Studia miejskie w Toruniu to jedyne tego typu studia w kraju. Pasjonująca i unikatowa dziedzina obejmująca wielki obszar badawczy z zakresu badań miast, ich charakteru, potencjału i praktycznych rozwiązań, mających na celu optymalizację rozwoju.
Studia miejskie w Toruniu to ciekawe połączenie różnych elementów; nauk przyrodniczych, nauk o Ziemi, ekonomii, zarządzania, prawa i administracji, urbanistyki i architektury. Mają na celu zdobycie wiedzy o aspektach funkcjonowania i rozwoju miast oraz regionów miejskich w różnych skalach uwzględniając zintegrowany i zrównoważony rozwój tych ekosystemów oraz ich społeczno- gospodarcze i przestrzenne uwarunkowania rozwoju.
Studia miejskie w Toruniu to idealna propozycja dla lubiących miasto, jego klimat, potrafiących wskazać walory i wady. To wnikliwy spacer po nawet najmniejszej uliczce, która opowie nam coś o historii, mieszkańcach i drzemiącym potencjale. Toruń, czyli jedno z najstarszych polskich miast, zdaje się być świetną materią do tego typu studiów. Miasto z zabytkowym, średniowiecznym zespołem miejskim wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, Listę Pomników Historii, czy Kanonu Miejsc Historycznych jest coraz liczniej odwiedzane przez turystów i nic nie stoi na przeszkodzie by było coraz liczniej odwiedzane przez studentów, chcących rozpocząć naukę.
Studia miejskie to innowacyjna propozycja kształcenia, dostosowana do potrzeb rynku pracy, a co równie istotne- ciekawa, gdyż oprócz zajęć w postaci tradycyjnych wykładów, w planie widnieją wyjazdy terenowe. Jeśli żyjesz miastem i wszystkim, co się z nim wiąże, to sprawdź studia miejskie w Toruniu.
Czy studia miejskie w Toruniu są trudne?
Studia miejskie w Toruniu pozwalają pozyskać wiedzę interdyscyplinarną, złożoną z zagadnień reprezentujących nauki techniczne, przyrodnicze i społeczne. Umożliwiają zaznajomienie się z licznymi treściami, odnoszącymi się między innymi do: urbanistyki, planowania przestrzennego, architektury, ochrony środowiska, administracji czy zarządzania. Najmocniejszy akcent położony jest na zdobycie wiedzy w zakresie organizacji przestrzeni oraz sporządzania koncepcji i projektów urbanistycznych, dokumentów planistycznych i prognostycznych powstających na poziomie miasta i gminy. Studia miejskie w Toruniu są trudne, ale zarazem bardzo ciekawe. Znaczna część realizowanych zajęć przybiera praktyczną formę, głównie ćwiczeń audytoryjnych, laboratoriów i ćwiczeń terenowych, które pozwalają nauczyć się jak zdobywaną wiedzę wykorzystywać w praktycznym działaniu.
Czy studia miejskie w Toruniu to studia z przyszłością?
Studia miejskie w Toruniu stanowią możliwość zdobycia interdyscyplinarnej wiedzy, obejmującej nauki przyrodnicze, techniczne, ekonomiczne oraz społeczne. Wiedza ta odnosi się w głównej mierze do organizacji przestrzeni, która stanowi podstawę do uczestnictwa w procesach zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego, zespołach projektowo- urbanistycznych z zakresu planowania przestrzennego, kształtowania i zarządzania przestrzenią i środowiskiem przyrodniczym z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Studia miejskie w Toruniu to studia z przyszłością, bowiem dają szansę nabycia unikatowej wiedzy i specjalistycznych umiejętności zarządzania rozwojem przestrzennym miast, wsi, osiedli oraz kształtowania przestrzeni zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, poszanowania środowiska i ekorozwoju.
Praca po studiach miejskich w Toruniu
Absolwenci studiów miejskich w Toruniu to osoby chcące brać czynny udział w tworzeniu lepszego, funkcjonalnego miasta i warunków życia w nim. Chętnie zatrudniani są w instytucjach kultury, administracji publicznej i jednostkach samorządowych.
Możliwość zatrudnienia czeka także w biurach i agencjach turystycznych, biurach konsultingowych, organizacjach pozarządowych, przedsiębiorstwach i agencjach zajmujących się planowaniem przestrzennym i rozwojem regionalnym, spółkach i zakładach komunalnych, czy też prywatnych firmach.
Można także założyć własną firmę zajmującą się doradztwem w zakresie tworzenia programów strategii rozwoju lokalnego i regionalnego oraz projektów dotyczących tworzenia inicjatyw obywatelskich. Studia miejskie to opcja dla tych, którzy wiedzą, że XXI wiek stawia przed miastami wiele wyzwań. Znają jego wady i zalety. Mają pomysł na to, jak je zmienić na lepsze. Kto wie, może wśród Was są wizjonerzy, którzy będą potrafili zamienić miasto w tętniącą życiem turystycznym metropolie?