Uczelnie w Toruniu przygotowały studia na kierunku geografia i kształtowanie środowiska w odpowiedzi na rosnące potrzeby społeczne oraz świadomość konieczności wdrażania zrównoważonego rozwoju. Obejmują interdyscyplinarne podejście do badania relacji między człowiekiem a środowiskiem naturalnym, a także do planowania przestrzennego.
W siatce przedmiotów uwzględniono tematykę m.in. geografii fizycznej, która obejmuje badanie procesów i zjawisk zachodzących w przyrodzie – klimat, rzeźba terenu czy hydrologia. Studenci zgłębiają też wiedzę na temat zasad funkcjonowania ekosystemów, dynamiki populacji, interakcji międzygatunkowych czy ochrony różnorodności biologicznej.
Analizują również oddziaływania człowieka na środowiska oraz poszukują metod minimalizowania negatywnych konsekwencji dla przyrody. Poznają jednocześnie zasady planowania urbanistycznego, zarządzania terenami chronionymi czy opracowywania strategii rozwoju regionalnego.
Geograficzne kierunki studiów w Toruniu oferują zwykle możliwość dopasowania ścieżki kształcenia do zainteresowań słuchaczy. Nie inaczej jest w przypadku studiów na kierunku geografia i kształtowanie środowiska. Po III semestrze uczestnicy mogą wybrać jedną z dwóch specjalności – z zakresu nauk o Ziemi i środowisku, a także geografii człowieka.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku geografia i kształtowanie środowiska możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci doskonale rozumieją relacje między działalnością ludzką a środowiskiem naturalnym – w tym wpływ człowieka na zmiany klimatu, degradację ekosystemów czy zagrożenia dla bioróżnorodności. Mają też wiedzę na temat procesów w przyrodzie – geomorfologia, klimatologia, hydrologia, co pozwala im lepiej rozumieć funkcjonowanie środowiska naturalnego.
Potrafią zbierać, przetwarzać i analizować dane geograficzne, korzystając z narzędzi GIS oraz technologii do mapowania i monitorowania zmian środowiska. Oceniają skutki różnych działań człowieka dla środowiska, a także proponują strategie minimalizowania negatywnych skutków dla przyrody.
Dzięki wielu praktycznym zajęciom w terenie oraz spotkaniom z praktykami, które oferują studia w Toruniu na tym kierunku, absolwenci mają też umiejętność planowania przestrzennego, uwzględniając zrównoważony rozwój, ochronę środowiska i potrzeby społeczności lokalnych.