Niemal wszystkie kierunki studiów w Kielcach można podjąć dwojako – w trybie stacjonarnym lub zaocznym, co umożliwia studentom organizację swojego czasu w najdogodniejszy dla nich sposób. Jaki tryb wybrać, aby wyjść na tym jak najlepiej? Wszystko zależy od osobistych planów na przyszłość, jakie posiada każdy z kandydatów na studia.
Jeżeli chcesz oddać się niemal całkowicie nauce, a codzienne uczęszczanie ne obowiązkowe wykłady i zajęcia nie stanowi dla ciebie problemu, studia stacjonarne powinny okazać się najlepszym wyborem.
Wielu studentów marzy o jak najszybszym rozpoczęciu zdobywania cennego doświadczenia zawodowego i nie chce przy tym rezygnować z edukacji na studiach ekonomicznych. Studia zaoczne będą dla nich najwłaściwsze. Uczestnictwo w weekendowych zjazdach, odbywających się najczęściej dwa razy w miesiącu, pozwala na zaoszczędzenie znacznej ilości czasu, który można poświęcić na pełnoetatową pracę. Pamiętaj tylko, że decydując się na ten tryb, zobowiązujesz się do uiszczania opłat za czesne.
Ekonomia to, zgodnie z powszechnie przyjętą definicją, nauka zajmująca się analizą, opisem, dystrybucją oraz konsumpcją dóbr i usług za pomocą szeroko rozumianego aparatu matematycznego. A jak wiadomo, wszelkie operacje związane z obrotem surowców są nieodłącznym elementem poprawnego funkcjonowania światowej gospodarki i każdego z jej mniejszych elementów. W związku z tym zapotrzebowanie dzisiejszego rynku pracy na dobrze wykształconych ekonomistów utrzymuje od wielu lat tendencję rosnącą.
Studia ekonomiczne stają się przedmiotem zainteresowania wielu przyszłych maturzystów, którzy marzą o wkroczenie na ścieżkę edukacyjną o takiej specyfice, jaka zapewni im doskonały start w przyszłe życie. Statystyki pokazują, że zarobki ekonomistów nawet na samym początku ich przygody z wyuczonym zawodem, plasują się powyżej średniej krajowej. Dlatego komisje rekrutacyjne każdego roku stają przed niełatwym zadaniem zakwalifikowania kandydatów o najlepszych predyspozycjach, udowodnionych za pomocą wysokich wyników maturalnych.
Kielce są jednym z polskich miast, w których można podjąć Ekonomię. Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Społeczna Akademia Nauk w Kielcach to przykładowe placówki, które zapewnią ci gruntowne przygotowanie ekonomiczne.
1. Czego się nauczysz na studiach
Ekonomia należy do kanonu nauk społecznych, jednak oparta jest na analizach i rachunkach matematycznych. Dlatego jednoznaczna kategoryzacja tego kierunku staje się niemożliwa. Każdy ze studentów musi pamiętać, że Ekonomia ma charakter interdyscyplinarny, a nauka jej założeń może okazać się wymagająca. Siatka studiów może się różnić w zależności od uczelni, na jaką się zdecydujesz, jednak prawdopodobnie napotkasz następujące przedmioty:
-
rachunkowość,
-
makroekonomia,
-
ekonometria,
-
statystyka opisowa,
-
podstawy zarządzania,
-
logika matematyczna,
-
prawo gospodarcze,
-
historia ekonomii.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ekonomia możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku ekonomia w Kielcach realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Kielcach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Dla kogo te studia
Ekonomia zajmuje zaszczytne miejsca na podium większości rankingów najchętniej wybieranych kierunków studiów w Kielcach. Studia w Kielcach stwarzają szansę na zdobycie gruntownej wiedzy i umiejętności, które umożliwią podjęcie dobrze płatnej pracy, jednak nie każdy kandydat posiada wrodzone predyspozycje do rozpoczęcia danego kierunku studiów.
4. Program studiów
Ekonomia jest bardzo ważnym kierunkiem społeczno-gospodarczym, kształcącym ludzi, którzy będą mogli mieć realny wpływ na kształtowanie wielu aspektów życia gospodarczego całego świata. W związku z odpowiedzialnością i znaczeniem dla społeczeństwa, jakie niewątpliwie będą miały wdrażane przez ekonomistów działania, wszystkie uczelnie oferujące ten kierunek muszą dbać o uposażenie każdego z przyszłych absolwentów w interdyscyplinarną wiedzę kierunkową.
Jako student Ekonomii nauczysz się w poprawny sposób analizować sytuacje finansowe rozmaitych przedsiębiorstw, będziesz w stanie prognozować różne zjawiska gospodarcze, posiądziesz konkretne narzędzia, które umożliwią ci wdrożenie odpowiednich działań na wypadek zaistnienia kryzysu gospodarczego na dowolnej płaszczyźnie.
Specjalności, które ukierunkują cię na dany tor Ekonomii, to:
-
biznes międzynarodowy,
-
handel,
-
przedsiębiorstwa w gospodarce regionalnej,
-
ubezpieczenia społeczne.