Finanse i rachunkowość
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
POKAŻ
Studia ekonomiczne w Kielcach możesz podjąć w 2 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechnice Świętokrzyskiej oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Akademii Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach, Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: mechanizmów funkcjonowania gospodarki, instrumentów polityki gospodarczej i społecznej. Absolwenci studiów ekonomicznych odnajdują się w pracy w biurach rachunkowych i księgowych, bankach, instytucjach sektora finansowego, działach HR, administracji publicznej, korporacjach.
Studia ekonomiczne Kielce | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia, studia II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia ekonomiczne w Kielcach w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język obcy, matematyka, geografia, historia, wiedza o społeczeństwie, informatyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Ekonomia | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Finanse i rachunkowość | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Finanse i rachunkowość - studia online | online | I stopnia, II stopnia |
Marketing i biznes elektroniczny | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia |
Stosunki międzynarodowe | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Zarządzanie w politykach publicznych | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia |
Kierunki ekonomiczne:
EKONOMIA
FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ
STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE
Pokaż więcej
Aby studiować na kierunkach ekonomicznych należy przejść przez kilkustopniowy proces rekrutacji. Pierwszym z nich jest konkurs świadectw maturalnych. Wymagane przez uczelnię przedmioty są przeliczane na punkty, po czym ustalane zostają progi punktowe, powyżej których zostają przyjmowani kandydaci na studia.
Co najbardziej interesuje przyszłych studentów to przedmioty maturalne, które będą liczyć się podczas rekrutacji. W przypadku ekonomii są to przede wszystkim matematyka oraz język obcy. Trzeci wymagany przedmiot ustalany jest w zależności od konkretnych uczelni, dlatego warto sprawdzić, jakie przedmioty znajdują się na liście opcjonalnych przedmiotów maturalnych wybranego przez nas wydziału.
Najczęściej są to: geografia, historia, informatyka, WOS lub język polski, choć czasami uznawane są również inne: fizyka z astronomią, chemia, biologia, filozofia albo język łaciński.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Kielce, jak na stolicę województwa przystało, stanowią istotny ośrodek akademicki. Kandydaci wybierający się do największego świętokrzyskiego miasta mogą mieć pewność, że w obszarze nauk ekonomicznych odnajdą najlepszą dla siebie ofertę kształcenia. Studia ekonomiczne w Kielcach można podjąć zarówno w uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
Naturalnie, dotyczy to również studiów w formule niestacjonarnej. Osoby poszukujące pomysłu na studia, bądź mające już na nie konkretny plan powinny zwracać uwagę na jedną rzecz zanim dokonają ostatecznego wyboru. Otóż, istotne jest dokładne zaznajamianie się z opisami proponowanych kierunków.
Dlaczego? Studia niestacjonarne dzielą się na wieczorowe i zaoczne. Wieczorowe to takie, które organizowane są od poniedziałku do piątku, w godzinach popołudniowych. Zaoczne zaś prowadzone są w weekendy, czyli soboty i niedziele, zazwyczaj co dwa albo trzy tygodnie.
Dlatego mówimy o zwracaniu bacznej uwagi na opisy kierunków, ponieważ bardzo często brakuje w nich szczegółowego zaznaczenia co rozumiane jest pod określeniem studiów niestacjonarnych. Jeżeli brak takowego wyszczególnienia, możemy być niemal pewni, iż chodzi o kierunek realizowany w trybie zaocznym.
Studia w takiej formule cieszą się dużą popularnością, ponieważ dzięki nim studenci mogą połączyć naukę z pracą. W weekendy angażują się w zajęcia na uczelni, a w tygodniu zbierają doświadczenie i uzupełniają studencki budżet. Dla tych, którzy mają wątpliwość co do tego, czy nauki ekonomiczne możliwe są do zgłębienia na studiach niestacjonarnych możemy odpowiedzieć, że tak, a świadczą o tym chociażby katalogi dydaktyczne, w których widnieje taka forma kształcenia.
Jeśli zdobycie wiedzy ekonomicznej w trybie niestacjonarnym byłoby zadaniem karkołomnym, na pewno nie byłoby ono oferowane kandydatom.
czytaj dalej studia ekonomiczne niestacjonarne (zaoczne) w Kielcach
Studia ekonomiczne w Kielcach to przestrzeń kształcenia, w której studenci poruszają się po zagadnieniach gospodarowania zasobami finansowymi, bankowości, zjawisk i procesów gospodarczych, prowadzenia ksiąg rachunkowych, analizy działalności przedsiębiorstw, podatków czy zarządzania finansami.
Najpopularniejsze kierunki ekonomiczne w Kielcach: Ekonomia, Finanse i rachunkowość.
Praca po studiach ekonomicznych
Absolwenci studiów ekonomicznych odnajdują się w pracy między innymi w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych, biurach rachunkowych, bankach, zakładach ubezpieczeń, firmach konsultingowych, funduszach inwestycyjnych, jednostkach doradczych, podmiotach audytorskich.
Zarobki
Średnie zarobki w Kielcach na popularnych stanowiskach związanych z ekonomią, finansami, czy rachunkowością wahają się od 4500 zł do 9100 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od stanowiska i stażu pracy, miejsca pracy, miejscowości).
Choć studia ekonomiczne w Kielcach mogą się wydawać kierunkiem ścisłym, sama nauka ekonomiczna do wyłącznie ścisłych nie należy. Oczywiście, statystyka i analiza matematyczna jest na porządku dziennym, jednak ekonomia w bardzo dużym stopniu opiera się na zarządzaniu zasobami ludzkimi i naukach społecznych, przede wszystkim socjologii. Wszystkie analizy ekonomiczne dotyczą działań społeczności ludzkich, w tym produkcji, dystrybucji oraz konsumpcji dóbr materialnych i niematerialnych.
Dlatego studia ekonomiczne w Kielcach zostały stworzone dla ludzi bardzo uniwersalnych i wszechstronnych, takich, którzy połączą ścisłe obliczenia i analityczne dane z umiejętnością logicznego i przyszłościowego prognozowania wydarzeń i działań ludzkich.
Warto pamiętać, że studia ekonomiczne to nie tylko czysta ekonomia, ale także chociażby analityka gospodarcza, ekonometria, europeistyka, towaroznawstwo, finanse i rachunkowość, gospodarka nieruchomości, podatki i doradztwo podatkowe, rachunkowość czy controlling.
Studia ekonomiczne wyróżniają się tym, że zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich popularność bierze się głównie stąd, że na wiedzę i umiejętności z tego obszaru kształcenia nieustannie istnieje zapotrzebowanie rynku. Studia ekonomiczne w Kielcach to zestaw kierunków, który reprezentowany jest przede wszystkim przez Ekonomię oraz Finanse i rachunkowość. Kierunki te pozwalają pozyskać obszerną wiedzę, na którą składają się liczne zagadnienia, dotyczące między innymi: zasad efektywnego gospodarowania zasobami finansowymi, prowadzenia działalności w skali międzynarodowej, analizowania zjawisk i procesów gospodarczych czy rewizji sprawozdań finansowych. Studia ekonomiczne w Kielcach są trudne, choć nie można tak powiedzieć o każdym przedstawicielu tego obszaru. Funkcjonują w nim kierunki bardziej i mniej skomplikowane, bardziej i mniej wymagające, bardziej i mniej nastawione na rozwijanie praktycznych umiejętności.
Kierunki studiów ekonomicznych w Kielcach - rekrutacja 2024/2025
Wspomnieliśmy o tym, że studia ekonomiczne wyróżniają się dużym zainteresowaniem, popularnością utrzymującą się na stałym, wysokim poziomie. Podstawą takiego trendu jest między innymi rynek, który chętnie poszukuje osób wykształconych w tym obszarze, którzy sprawnie poruszają się po zagadnieniach sporządzania sprawozdań finansowych, procesów zachodzących w organizacjach gospodarczych, diagnozowania zjawisk gospodarczych, podatków, kredytów i tym podobnych. Studia ekonomiczne w Kielcach to studia z przyszłością, ponieważ wiedza pozyskana na tych studiach wydaje się wiedzą uniwersalną, która będzie potrzebna zawsze. Studia ekonomiczne mogą być zatem dobrym wyborem, nawet jeśli rynek nieco zwolni w poszukiwaniach specjalistów, wyróżniających się ekonomiczną wiedzą.
Kończąc studia ekonomiczne w Kielcach można podjąć pracę w wielu różnorodnych zawodach. Po ekonomii lub jednym z kierunków rodzimych można rozwijać karierę w księgowości, rachunkowości zarządczej, controllingu, biurach rachunkowych, firmach doradczych, urzędach skarbowych, biurach maklerskich, biurach konsultingowych lub rachunkowych, firmach sektora prywatnego i korporacjach, bankach i instytucjach sektora finansowego, organizacjach trzeciego sektora, firmach zajmujących się doradztwem personalnym, działach HR, administracji rządowej i samorządowej czy organizacjach administracji publicznej i samorządowej.
Przykładowe zawody po studiach ekonomicznych to: dyrektor ds. finansowych, kierownik oddziału, księgowy, kontroler finansowy, specjalista ds. podatków, specjalista ds. rozwoju, senior accountant, asystent ds. księgowości, junior lease analyst, analityk biznesowy korporacyjny, ekspert ds. zarządzania kosztami ryzyka, specjalista ds. konsolidacji, bilansista, analityk danych, kierownik działu kontroli wewnętrznej i audytu albo inspektor w departamencie inspekcji bankowych.
Chciałbyś zacząć studia w Kielcach? To może być strzał w dziesiątkę! W Kielcach znajduje się 9 dynamicznie rozwijających się uczelni, w tym dwie uczelnie publiczne: Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska oraz siedem uczelni niepublicznych
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują kieleckie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Kielcach
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydział Prawa, Administracji i Zarządzania, Instytut Prawa, Ekonomii i Administracji (wcześniej Instytut Ekonomii), prowadzi zajęcia na następujących kierunkach studiów na poziomie I i II stopnia stacjonarne i niestacjonarne oraz jednolite magisterskie:
Ekonomiczne studia podyplomowe na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach związane są z następującymi kierunkami: Coaching biznesowy, Ekonomika i zarządzanie organizacją, Europejskie studia menedżerskie, Organizacja BHP w zarządzaniu zasobami ludzkimi, Zarządzanie BHP w przedsiębiorstwie, Zarządzanie finansami i księgowość, Zarządzanie organizacjami pozarządowymi, Zarządzanie oświatą, Zarządzanie podmiotem leczniczym, Zarządzanie systemami informatycznymi, Zarządzanie zasobami ludzkimi.
Politechnika Świętokrzyska na Wydziale Zarządzania i Modelowania Komputerowego proponuje swoim studentom możliwość uczestniczenia w zajęciach na kierunku Ekonomia na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i drugiego stopnia. Na tym samym wydziale uruchomione są zajęcia na kierunku Logistyka, na studiach I stopnia oraz na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji - studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia.
Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach kształci na kierunku:
W Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego otwarte są również ekonomiczne studia podyplomowe na kierunkach: Administracja Państwowa i Samorządowa, Audyt Projektów Finansowanych ze Środków Unii Europejskiej, Coaching Business & Life, Logistyka w administracji publicznej, Kadry i Płace, Mechanizmy Funkcjonowania Strefy Euro, Pozyskiwanie i Zarządzanie Funduszami Unii Europejskiej, Property Manager – Innowacyjne zarządzanie nieruchomościami, Prawo Podatkowe i Podatki, Prawo Zamówień Publicznych, Studia Europejskie, Zarządzanie Podmiotami Leczniczymi, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi oraz Wycena Nieruchomości.
Staropolska Szkoła Wyższa prowadzi zajęcia na kierunkach:
W SSW w Kielcach można kontynuować naukę na ekonomicznych studiach podyplomowych, na kierunkach: Agroturystyka, Badania rynkowe i marketingowe, Bezpieczeństwo informacji, Budżet zadaniowy, Ekonomiczne aspekty nowych technologii w biznesie i reklamie, Ekonomiczne aspekty w nowych technologiach, Ekonomiczne aspekty zarządzania kryzysowego, Ekonomika i organizacja przedsiębiorstw, Ekonomika i organizacja społecznej jednostki oświatowej, Gospodarowanie zasobami ludzkimi, Handel elektroniczny, Pozyskiwanie i rozliczanie funduszy unijnych, Public relations, Rachunkowość i doradztwo finansowe, Zarządzanie finansami projektów unijnych oraz Organizacja ochrony danych osobowych i informacji prawnie chronionej.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie - Zamiejscowy ośrodek dydaktyczny w Kielcach prowadzi zajęcia sześciosemestralne licencjackie na kierunku Finanse i bankowość, ze specjalnościami: Bankowość, Doradztwo podatkowe, Finanse przedsiębiorstw, Finanse publiczne, Inżynieria finansowa, Projektowanie i finansowanie ochrony środowiska, Rewizja finansowa, Rynki finansowe i doradztwo inwestycyjne oraz Ubezpieczenia.
TEMATY POWIĄZANE |
Jakie studia ekonomiczne wybrać
Studia ekonomiczne na Wydziale Prawa, Administracji i Zarządzania UJK
Studia ekonomiczne na Wydziale Zarządzania i Modelowania Komputerowego PŚ