Architektura studia I stopnia - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Architektura studia I stopnia - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Studia na kierunku architektura w Gdańsku | Gdyni | Sopocie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
I stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska

Architektura stopień: (I) (II) , czas trwania: 4 lata • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne
Sopocka Akademia Nauk Stosowanych

Sopocka Akademia Nauk Stosowanych

Architektura stopień: (I) (II) , czas trwania: 4 lata • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

24.04.2024

Architektura studia I stopnia Trójmiasto| woj. pomorskie

Architektura w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) to 4-letnie studia I stopnia (inżynierskie). Studia można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej. 

Architektura studia I stopnia - Gdańsk, Gdynia, Sopot
Studia na kierunku architektura w Gdańsku | Gdyni | Sopocie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 4 lata (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Opis kierunku

Architektura to kierunek studiów oferujący szeroki wachlarz wiedzy teoretycznej i praktycznej. Studenci tego kierunku zdobywają umiejętności projektowania obiektów architektonicznych oraz zespołów urbanistycznych. Poza zdobyciem wiedzy ogólnotechnicznej, kierunek architektura daje możliwość rozwijania predyspozycji artystycznych. Studia oferują także poszerzenie wiedzy z dziedzin prawa i fizyki, która wykorzystywana jest w codziennej pracy architekta.

Ukończenie studiów na kierunku architektura daje wiele możliwości zatrudnienia w branży budowlanej i architektonicznej. Absolwenci mogą podjąć pracę w biurach projektowych, pracowniach konserwatorskich, a także firmach zajmujących się architekturą wnętrz. Studia przygotowują też do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

 

Uczelnie

W Trójmieście architekturę (studia I stopnia) możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Politechnice Gdańskiej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych.

 

Jakie są wymagania na studia I stopnia (inżynierskie) na kierunku architektura w Trójmieście

Jeżeli planujesz wybrać kierunki studiów w Trójmieście takie jak architektura, musisz spełnić określone wymagania rekrutacyjne. Ważne są oczywiście wyniki, które uzyskasz w trakcie egzaminów maturalnych. Prócz przedmiotów obowiązkowych, warto zdawać egzaminy dodatkowe, najlepiej na poziomie rozszerzonym.

Najważniejszą częścią postępowania rekrutacyjnego jest jednak egzamin wstępny, który składa się z części rysunkowej (m.in. rysunek zawierający ludzką postać lub rysunek o tematyce architektonicznej) oraz testu z predyspozycji do zawodu architekta.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ARCHITEKTURA?

Architektura to niezwykła dziedzina inżynierska, która prócz umiejętności technicznych weryfikuje także kreatywność myślenia i zmysł estetyczny. W znaczący sposób służy ona człowiekowi i jego potrzebom społecznym, to znaczy – ma szczególny wpływ na rozwój miast, dzielnic, a także powstających budynków. Kreuje nie tylko naszą przestrzeń, ale i kulturę.

Uczelnie w Trójmieście szukają pasjonatów rysunku, którzy potrafią poszczycić się zdolnościami manualnymi i myśleniem przestrzennym. Kierunek jest idealny dla osób, które dostrzegają istotę architektury, a także skupiają się na urbanistycznej stronie życia człowieka. Z pewnością przyjdzie Ci spędzać długie godziny na obliczeniach, dlatego matematyka nie może być Ci obca. Warto mieć rozeznanie w najnowszych technologiach i oprogramowaniach komputerowych, a także trendach, które panują w budownictwie.

 

Typ i tryb studiów


Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku architektura w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 4 lata Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku. 

Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Kierunek architektura w Trójmieście nie skupia się jedynie na zajęciach ściśle technicznych. Uwzględnia także zajęcia plastyczne bądź historię architektury powszechnej. Gruntownie opracowany program kształcenia jest konstruowany przez kadrę akademicką złożoną z najlepszych specjalistów oraz z uwzględnieniem wymogów pracodawców na rynku pracy. W siatce zajęć znajdziesz, chociażby:

  • kompozycję rzeźbiarską
  • projekty konserwatorskie
  • budownictwo
  • współczesne problemy miast historycznych
  • mechanikę budowli
  • projektowanie architektoniczne
  • geometrię wykreślną

Przedmioty realizowane są w pracowniach plastycznych, komputerowych, technicznych. Zajęcia mają charakter praktyczny, mimo iż wiele przedmiotów ma podłoże teoretyczne. Interdyscyplinarna propozycja kształcenia umożliwia szeroką perspektywę poznawczą w zakresie kształtowania i kreowania przestrzeni prywatnej i publicznej.

 

Gdzie studiować na kierunku architektura w Trójmieście

Kierunek architektura (studia I stopnia) - uczelnie w Trójmieście:

czytaj dalej uczelnie w Trójmieście

Uczelnie w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - kierunek architektura:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Gdańska (Wydział Architektury) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Sopocka Akademia Nauk Stosowanych stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku architektura w Trójmieście, w zależności od typu studiów trwają 4 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Studia w Trójmieście na kierunku architektura możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia to studia inżynierskie, które trwają osiem semestrów. Absolwent kończący kształcenie architektoniczne zyskuje dyplom inżyniera architekta.

Architektura w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 4 lata inżynier architekt
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier architekt

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU ARCHITEKTURA?

Studia architektoniczne w Trójmieście przygotowują absolwentów do podjęcia pracy w najbardziej renomowanych pracowniach projektowych. Dzięki technicznej wiedzy i estetycznej wrażliwości odnajdują się oni w kształtowaniu przestrzeni w zakresie małej architektury, obiektów architektury użyteczności publicznej, ale także w ramach przestrzennych założeń urbanistycznych. Pierwszy stopień kształcenia umożliwia zatrudnienie:

  • na stanowiskach pracowników pomocniczych
  • w wykonawstwie i nadzorze budowlanym w zakresie projektowania urbanistycznego
  • w zakresie projektowania obiektów architektonicznych oraz ich otoczenia

 

Absolwenci architektury najczęściej pracują w studiach designu, biurach inwestycyjnych lub deweloperskich, pracowniach architektonicznych, pracowniach urbanistycznych, a także w jednostkach administracji publicznej. Młodzi inżynierowie świadomie zajmują się projektowaniem przestrzeni w życiu jednostek i grup społecznych.

Aktualności rekrutacyjne

komentarze (0)