Współcześnie możemy obserwować fascynujące zjawisko – sztuka na każdym kroku wymaga się artystycznemu porządkowi i zbliża się do tego, co użytkowe. Podobnie dzieje się z grafiką, która obok malarstwa i rzeźby, stanowi najpotężniejszy odłam dyscyplin artystycznych. Z jej wytworami spotykamy się niemal na każdym kroku. Plakaty, ulotki, etykiety produktów – każdy z tych elementów musiał wyjść spod rąk profesjonalnych grafików. A statystyki pokazują, że dziś skłonni jesteśmy wybierać produkty nie tylko funkcjonalne, lecz także te, które po prostu cieszą nasze oczy.
Studia artystyczne są bez wątpienia atrakcyjną propozycją kształcenia, nie może pozwolić sobie na nie jednak każdy absolwent szkoły średniej. Ci, którzy decydują się na wzięcie udziału w rekrutacji, muszą dysponować ponadprzeciętnym talentem oraz wysoko rozwiniętą estetyczną wrażliwością. Jeżeli spełniasz więc te kryteria i chciałbyś mieć wpływ na to, jak wygląda estetyczna strona otaczającej nas rzeczywistości, to studia na kierunku grafika będą ciebie stworzone. Przeanalizuj jednak najpierw swoje szanse, by w przyszłości uniknąć rozczarowań rekrutacyjnych.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku grafika możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia i jednolite (licencjackie, jednolite magisterskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku grafika w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata lub dwa i pół roku. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Zastanów się, który z trybów kształcenia przyniesie ci więcej satysfakcji, ponieważ studia II stopnia w Warszawie na kierunku grafika możesz rozpocząć albo w trybie stacjonarnym albo niestcjaonarnym. Każdy z nich ma swoich zwolenników, więc który z nich wybrać? Studia stacjonarne, czyli dzienne pozwolą ci na regularne rozwijanie umiejętności. Dodatkowo jeśli wybierzesz uczelnię państwową, unikniesz opłat za czesne. Studia stacjonarne z kolei mają formę weekendowych zjazdów naukowych. To doskonała propozycja dla osób, które chciałby zatem równolegle zadbać chociażby o rozwój kariery naukowej.
Pamiętaj, że studia II stopnia mają charakter uzupełniający. Będą one rozwijać dalej zarówno twoje umiejętności ogólnoplastyczne, jaki i te ściśle związane z projektowaniem. Pamiętaj, że studia graficzne mają jeden nadrzędny cel – wykształcenie specjalistów, którzy posiadać będą doskonały warsztat rzemieślniczy. W siatce programowej studenci odnajdą przykładowo:
-
projektowanie grafiki wielkoformatowej
-
pracownia systemów informacji wizualnej
-
animacja i interakcja
Studenci grafiki wzbogacać będą swoje umiejętności związane z projektowaniem. Muszą oni jednak bazować na tych kompetencjach, które zostały przez nich wyniesione z wcześniejszego etapu kształcenia. Wśród przedmiotów znajdą się także wykłady, dzięki którym wiedza przyszłych grafików będzie wyjątkowo rozległa. W rozwijaniu własnych umiejętności powinno odbywać się w oparciu o stabilne podstawy teoretyczne. Przedmioty, z jakimi zmierzą się zatem studenci podczas kształcenia magisterskiego to chociażby:
-
nowe nurty w sztuce
-
historia projektowania graficznego
-
historia sztuki
Gdzie studiować na kierunku grafika w Warszawie
Kierunek grafika (studia II stopnia) - uczelnie w Warszawie